Symonette

Symonette to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dezogestrel, progestagen. Działa głównie poprzez zatrzymanie migracji plemników, unikalnie dla takiego rodzaju tabletek hamując dojrzewanie komórki jajowej, co czyni go wysoce skutecznym. Może być stosowany przez kobiety nietolerujące estrogenów i przez kobiety karmiące piersią. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Symonette. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Symonette stosuje się w zapobieganiu ciąży. Zawiera on niewielkie ilości jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego – dezogestrelu należącego do grupy leków o nazwie progestageny. Dlatego ten lek nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minitabletką. W przeciwieństwie do tabletki złożonej, tabletka ta zawiera tylko progestagen i nie zawiera hormonu należącego do estrogenów oprócz progestagenu.

Mechanizm działania większości tabletek zawierających tylko progestagen polega głównie na zapobieganiu wnikaniu plemników do macicy. Nie zawsze zapobiegają one dojrzewaniu jajeczek, co stanowi podstawowy mechanizm działania tabletek złożonych. Lek różni się tym od innych minipigułek, że jego dawka w większości przypadków wystarcza do tego, aby zapobiec dojrzewaniu jajeczek. W rezultacie lek Symonette jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym.

W przeciwieństwie do tabletek złożonych, lek może być stosowany przez pacjentki nietolerujące estrogenów i przez pacjentki karmiące piersią. Wadę stanowi to, że w nieregularnych odstępach mogą występować krwawienia z pochwy podczas stosowania leku Symonette. Krwawienia mogą także w ogóle nie występować.

Jaki jest skład Symonette, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dezogestrel (75 mikrogramów).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz również „Lek Symonette zawiera laktozę” w punkcie 2 załączonej ulotki), skrobia kukurydziana, powidon K30, kwas stearynowy, all-rac-α-Tokoferol (E 307), krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, makrogol 400, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Symonette – jak stosować?

Sposób podawania
– Blister leku Symonette zawiera 28 tabletek.
– Należy stosować jedną tabletkę na dobę.
– Tabletkę należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością wody.

Pomiędzy tabletkami na frontowej stronie blistra nadrukowane są strzałki. Po odwróceniu blistra, na drugiej stronie widoczne są nazwy dni tygodnia nadrukowane na folii. Każdy z dni odpowiada jednej tabletce. Za każdym razem podczas rozpoczynania nowego opakowania leku Symonette, należy zażyć tabletkę z górnego szeregu. Nie należy zaczynać od dowolnej tabletki z szeregu. Np. rozpoczynając stosowanie leku w środę, trzeba przyjąć tabletkę z górnego szeregu oznaczoną (z tyłu) jako „śr.” Należy kontynuować przyjmowanie leku zażywając jedną tabletkę na dobę aż do opróżnienia opakowania. Zawsze należy stosować się do kierunku wskazanego strzałkami. Patrząc na drugą stronę opakowania można łatwo sprawdzić, czy została już przyjęta tabletka z określonego dnia. Tabletki trzeba stosować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak aby odstęp pomiędzy kolejno przyjmowanymi tabletkami wynosił zawsze 24 godziny. Podczas stosowania leku Symonette mogą wystąpić krwawienia, ale należy dalej stosować tabletki nie zwracając na nie uwagi. Po opróżnieniu opakowania, stosowanie tabletek z nowego opakowania leku Symonette należy rozpocząć następnego dnia – a zatem bez przerwy i nie czekając na krwawienie.

Rozpoczęcie pierwszego opakowania leku Symonette

• Jeśli w poprzednim miesiącu pacjentka nie stosowała żadnego hormonalnego środka antykoncepcyjnego
Należy poczekać do pojawienia się miesiączki. W pierwszym dniu pojawienia się krwawienia, należy zastosować pierwszą tabletkę leku. Nie trzeba przyjmować dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, ale w tym przypadku, przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek podczas pierwszego cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy).

• Zmiana tabletki złożonej, antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego na lek Symonette
Można rozpocząć stosowanie leku Symonette najlepiej następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z aktualnie stosowanego opakowania lub w dniu zdjęcia antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego (oznacza to brak przerwy w stosowaniu tabletki, krążka lub plastra). Jeśli aktualnie stosowane opakowanie tabletek zawiera również tabletki nieaktywne (placebo), to można rozpocząć stosowanie leku Symonette następnego dnia po przyjeciu ostatniej tabletki aktywnej (w razie niepewności, o którą tabletkę chodzi, należy zapytać lekarza lub farmaceutę). Jeśli przestrzega się tych wskazówek, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Można również rozpocząć stosowanie leku najpóźniej w dniu po przerwie w stosowaniu tabletek, krążków, plastrów lub po przyjeciu tabletek nieaktywnych aktualnie stosowanego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przestrzega się tych wskazówek, należy zapewnić stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

• Zmiana innej tabletki zawierającej tylko progestagen (minitabletki) na lek Symonette
Można przerwać jej stosowanie dowolnego dnia i natychmiast rozpocząć przyjmowanie leku Symonette. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Zmiana iniekcji, implantu lub systemu domacicznego uwalniającego progestagen (ang. IUD) na lek Symonette
Należy rozpocząć stosowanie leku Symonette w dniu, w którym należałoby wykonać kolejną iniekcję lub w dniu usunięcia implantu lub systemu domacicznego. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Po porodzie
Stosowanie leku po porodzie można rozpocząć przed ponownym pojawieniem się miesiączek. Jeśli od porodu upłynęło ponad 21 dni, to należy podczas pierwszego cyklu przez pierwszych siedem dni przyjmowania tabletek stosować dodatkową metodę antykoncepcji (metodę barierową). Jeśli jednak miał miejsce wcześniej stosunek płciowy, to przed rozpoczęciem przyjmowania leku Symonette należy wykluczyć zajście w ciążę.

• Po porodzie przedwczesnym lub po poronieniu
Należy poradzić się lekarza. Lek Symonette, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak jest doniesień dotyczących poważnych działań niepożądanych spowodowanych przyjęciem w danej chwili zbyt wielu tabletek zawierających dezogestrel. Objawy, jakie mogą wystąpić w tym przypadku to nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symonette – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można stosować z jedzeniem i piciem lub między posiłkami.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Symonette w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek można stosować w trakcie karmienia piersią.

Karmiąc piersią i chcąc przyjmować lek, należy skontaktować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Symonette

Ulotka Symonette – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Symonette przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Symonette m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Symonette w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Symonette

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Symonette? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Symonette. Podziel się doświadczeniami na forum.