Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ostropest (wyciąg / nalewka / owoc / łuski) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sylicaps?
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Sylicaps zawiera w swoim składzie suchy wyciąg z owoców ostropestu plamistego, którego substancją czynnąjest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną.
Wskazania do stosowania:
Tradycyjny roślinny produkt leczniczy stosowany:
• jako środek wspomagający po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby spowodowanych działaniem alkoholu, leków, substancji toksycznych (np. środków ochrony roślin)
• w niestrawności, objawiającej się uczuciem pełności w jamie brzusznej, nudnościami, wzdęciem i odbijaniem.
Jaki jest skład Sylicaps, jakie substancje zawiera?
1 kapsułka zawiera 149 mg suchego wyciągu z owocu ostropestu plamistego (Silybi mariani fmetus extractum siccum raffinatum et norma tum) (24-27:1) co odpowiada 77,76 mg do 95,04 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę.
Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: aceton 95±3%
Dawkowanie preparatu Sylicaps – jak stosować ten lek?
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 razy dziennic po I kapsułce.
Lek należy przyjmować po posiłku połykając kapsułkę w całości i popijając odpowiednią ilością płynu.
W trakcie terapii i po jej zakończeniu należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi dla wątroby jak np. alkohol (jest to warunek powodzenia leczenia).
W przypadku utrzymywania się dolegliwości ze strony wątroby przez ponad 2 tygodnie od momentu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego, należy zgłosić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Może pojawić się biegunka przemijająca po zmniejszeniu dawki leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sylicaps – czy mogę spożywać alkohol?
Nie są znane interakcje pomiędzy lekiem Sylicaps a składnikami żywności.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sylicaps w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Sylicaps nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Sylicaps – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sylicaps przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sylicaps m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Sylicaps w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Sylicaps - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Sylicaps? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.