Stoperan FAST

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyUS Pharmacia Sp. z o.o.
Kod ATCA07DA03
ProceduraNAR
SubstancjaLoperamid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Stoperan FAST?

Stoperan FAST to lek przeciwbiegunkowy zawierający substancję czynną loperamidu chlorowodorek, który działa poprzez zmniejszenie perystaltyki jelit i wydłużenie czasu przechodzenia treści pokarmowej. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Występuje w innowacyjnej formie liofilizatu doustnego, który rozpuszcza się na języku w ciągu kilku sekund i może być przyjmowany bez popijania.

W przypadku ostrej biegunki, która rozpoczyna się nagle i zazwyczaj ustępuje w ciągu tygodnia, lek działa miejscowo w jelitach i może zatrzymać biegunkę już w ciągu kilku godzin.

Przy biegunce przewlekłej, utrzymującej się przez dłuższy czas, Stoperan FAST pomaga w kontrolowaniu objawów, jednak należy pamiętać, że lek nie leczy przyczyny biegunki, a jedynie jej objawy.

Reklama

Jaki jest skład Stoperan FAST, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka liofilizatu doustnego zawiera:

  • Substancja czynna: loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 2 mg
  • Substancje pomocnicze: mannitol, pullulan, aspartam (E 951), aromat miętowy (zawierający maltodekstrynę kukurydzianą z glukozą, substancje aromatyczne, modyfikowaną skrobię kukurydzianą E1450), sodu wodorowęglan, polisorbat 80

Dawkowanie preparatu Stoperan FAST – jak stosować ten lek?

Dawkowanie jest zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta oraz rodzaju biegunki:

  • Dorośli i dzieci od 8 do 17 lat:
    • Biegunka ostra: początkowo 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych lub 1 tabletka (2 mg) dla dzieci, następnie 1 tabletka po każdym luźnym wypróżnieniu
    • Biegunka przewlekła: początkowo 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) na dobę dla dzieci, dawkę można modyfikować do uzyskania 1-2 normalnych stolców dziennie
  • Dzieci w wieku 6-7 lat:
    • Biegunka ostra: 1 tabletka po każdym luźnym wypróżnieniu, maksymalnie 3 tabletki na dobę
    • Biegunka przewlekła: 1 tabletka po każdym luźnym wypróżnieniu, maksymalnie 2 tabletki na dobę

Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych i dzieci starszych wynosi 8 tabletek (16 mg). U dzieci dawkę należy dostosować do masy ciała (3 tabletki/20 kg), nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy:

  • Zaburzenia rytmu serca (przyspieszone tętno, nieregularny rytm)
  • Problemy neurologiczne (sztywność mięśni, nieskoordynowane ruchy, senność)
  • Trudności w oddawaniu moczu
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcie)

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. U dzieci reakcja na przedawkowanie może być silniejsza niż u dorosłych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Stoperan FAST – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W czasie biegunki najważniejsze jest:

  • Uzupełnianie płynów i elektrolitów – należy pić dużo wody
  • Możliwość stosowania doustnych płynów nawadniających dostępnych w aptece
  • Dbanie o odpowiedni poziom cukru i soli w organizmie

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Stoperan FAST w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:

  • Ciąża: Nie zaleca się stosowania w I trymestrze. W II i III trymestrze lek może być stosowany tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko
  • Karmienie piersią: Substancja czynna przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią. Jeśli stosowanie jest konieczne, należy przerwać karmienie piersią

Skutki uboczne Stoperan FAST, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Często występujące:
    • Zawroty głowy
    • Zaparcia, nudności, wzdęcia
  • Niezbyt często występujące:
    • Senność
    • Bóle brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej
    • Suchość w ustach, wymioty
    • Wysypka

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu US Pharmacia Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Stoperan FAST z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje:

  • Rytonawir (lek stosowany w zakażeniu HIV)
  • Chinidynę (lek na zaburzenia rytmu serca)
  • Desmopressynę stosowaną doustnie
  • Itrakonazol lub ketokonazol (leki przeciwgrzybicze)
  • Gemfibrozyl (lek na obniżenie cholesterolu)

Ulotka Stoperan FAST – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Stoperan FAST - 2 mg, Liofilizat doustny (Loperamidi hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Stoperan FAST - 2 mg, Liofilizat doustny (Loperamidi hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz