Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Salmeterol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Solovent?
Solovent zawiera jako substancję czynną salmeterol. Jest to długo działający lek rozszerzający oskrzela. Umożliwia rozszerzenie dróg oddechowych w płucach, przez co ułatwia przepływ powietrza do płuc i z płuc.
Lekarz przepisał ten lek, aby zapobiegać trudnościom w oddychaniu. Mogą być one spowodowane astmą. Regularne przyjmowanie leku Solovent pomaga zapobiegać napadom astmy. Dotyczy to również astmy spowodowanej wysiłkiem fizycznym oraz astmy, której objawy występują tylko w nocy.
Regularne przyjmowanie leku Solovent zapobiega również wystąpieniu trudności w oddychaniu spowodowanych innymi schorzeniami w obrębie klatki piersiowej, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Solovent może zapobiegać napadom duszności i świstom w drogach oddechowych. Nie działa on jednak, jeśli u pacjenta już wystąpił napad duszności lub świsty w drogach oddechowych. W takim przypadku, należy zastosować szybko działający lek rozszerzający oskrzela, np. salbutamol.
Solovent jest dostarczany w inhalatorze. Lek wdycha się przez usta bezpośrednio do płuc.
Solovent zawiera norfluran i nie zawiera chlorofluorowęglowodorów (CFC). Inhalatory zawierające norflurany są mniej szkodliwe dla środowiska niż starsze inhalatory zawierające chlorofluorowęglowodory.
Solovent może mieć inny smak niż starsze aerozole zawierające chlorofluorowęglowodory. Nie powoduje to różnicy w działaniu leku.
Jaki jest skład Solovent, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest salmeterolu ksynafonian.
Każda odmierzona dawka inhalacyjna zawiera 25 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu), co odpowiada dawce dostarczonej (z dozownika) zawierającej 21 mikrogramów salmeterolu (w postaci ksynafonianu).
– Ponadto lek zawiera etanol bezwodny, lecytynę sojową (E 322) i norfluran (HFA 134a).
Dawkowanie preparatu Solovent – jak stosować ten lek?
Lek Solovent należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Pacjenci z astmą muszą zawsze mieć przy sobie zarówno inhalator z lekiem Solovent, jak i inhalator zawierający steroid.
Solovent należy stosować codziennie, dopóki lekarz nie zaleci przerwania leczenia.
Pacjent może odczuć, że lek działa już w pierwszym dniu stosowania.
Solovent przeznaczony jest do stosowania wziewnego przez usta.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat z astmą:
• zazwyczaj stosowaną dawką początkową są 2 inhalacje dwa razy na dobę.
• u pacjentów z ciężką astmą lekarz może zwiększyć dawkę do 4 inhalacji dwa razy na dobę.
Dzieci w wieku 12 lat i młodsze
Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności salmeterolu w postaci aerozolu inhalacyjnego w dawce 25 mikrogramów u dzieci. Z tego względu leku Solovent nie należy stosować u dzieci w wieku 12 lat i młodszych.
Dorośli z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP, w tym zapalenie oskrzeli i rozedma płuc)
• zazwyczaj stosowaną dawką początkową są 2 inhalacje dwa razy na dobę.
Nie stosować u dzieci i młodzieży.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ważne jest, aby stosować inhalator zgodnie z zaleceniami lekarza. Po przypadkowym przyjęciu większej dawki leku Solovent niż zalecana należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. U pacjenta może wystąpić szybsze niż zwykle bicie serca, drżenia i (lub) zawroty głowy. Może również wystąpić ból głowy, osłabienie mięśni i bóle stawów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solovent – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Solovent w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że jest w ciąży, planuje zajście w ciążę lub karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed zastosowaniem leku Solovent. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może przyjmować lek Solovent.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
Ulotka Solovent – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Solovent przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Solovent m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Solovent w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Solovent - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Solovent? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.