Saxenda

Podmiot odpowiedzialnyNovo Nordisk A/S
Kod ATCA10BJ02
ProceduraCEN
SubstancjaLiraglutyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Saxenda?

Saxenda jest lekiem powodującym zmniejszenie masy ciała, zawierającym substancję czynną liraglutyd. Substancja ta przypomina naturalnie występujący hormon, zwany GLP-1, który jest uwalniany w jelitach po posiłku. Saxenda działa poprzez wpływ na receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała.

W jakim celu stosuje się lek Saxenda
Saxenda jest produktem wspomagającym utratę masy ciała, stosowanym łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, u których:
BMI wynosi 30 lub powyżej (otyłość) lub
• BMI wynosi od 27 do mniej niż 30 (nadwaga) oraz u których występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu zwane „bezdechem sennym”).

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI) jest współczynnikiem masy ciała w stosunku do wzrostu.

Stosowanie leku Saxenda należy kontynuować tylko wówczas, gdy początkowa masa ciała zmniejszyła się o co najmniej 5% w ciągu 12 tygodni stosowania leku w dawce 3 mg/dobę (patrz punkt 3). Aby kontynuować leczenie należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta i ćwiczenia
Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaki jest skład Saxenda, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Saxenda – jak stosować ten lek?

Lekarz rozpocznie od wprowadzenia diety i programu ćwiczeń fizycznych. Należy stosować się do tych zaleceń w trakcie leczenia lekiem Saxenda.

Jaką ilość leku należy wstrzykiwać
Leczenie rozpoczyna się od niskiej dawki, którą należy stopniowo zwiększać w ciągu pierwszych pięciu tygodni leczenia.
• Dawka początkowa leku Saxenda wynosi 0,6 mg raz na dobę, przez co najmniej tydzień.
• Należy zwiększać dawkę o 0,6 mg co tydzień, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg raz na dobę.

Lekarz udzieli informacji, jaką ilość leku Saxenda należy przyjąć w kolejnych tygodniach terapii.
Zwykle zalecany jest sposób dawkowania przedstawiony w tabeli poniżej.

Tydzień 1. 0,6 mg raz na dobę
Tydzień 2. 1,2 mg raz na dobę
Tydzień 3. 1,8 mg raz na dobę
Tydzień 4. 2,4 mg raz na dobę
Od 5. tygodnia 3,0 mg raz na dobę

Po osiągnięciu zalecanej dawki 3,0 mg w tygodniu 5. należy ją utrzymać do końca terapii. Nie należy dalej zwiększać dawki.

Wyniki leczenia lekarz będzie oceniać regularnie.

Jak i kiedy stosować lek Saxenda
• Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza, lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak należy go używać.
• Lek można przyjmować o każdej porze dnia, razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.
• Należy przyjmować lek w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia – pacjent może wybrać najbardziej dogodną dla siebie porę. Miejsce wstrzyknięcia
Lek należy wstrzykiwać pod skórę (wstrzyknięcie podskórne).
• Najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to przednia część talii (brzuch) lub ud oraz ramię.
• Nie należy wstrzykiwać leku do żyły ani do mięśnia.

Szczegółowa instrukcja znajduje się na końcu załączonej poniżej ulotki ulotki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Saxenda

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Saxenda, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Pacjent może wymagać leczenia. Mogą wystąpić następujące objawy:
• mdłości (nudności),
• wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Saxenda – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Saxenda można przyjmować razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Saxenda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna stosować produktu Saxenda. Brak jest danych na temat wpływu leku na zdrowie dziecka.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku. Brak jest informacji dotyczących przenikania leku do mleka matki.

Skutki uboczne Saxenda, jakie są działania niepożądane?

Ciężkie działania niepożądane

Rzadko zgłaszano ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksję) u pacjentów leczonych lekiem Saxenda. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęk gardła i twarzy, przyspieszone bicie serca, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Niezbyt często zgłaszano stany zapalne trzustki (zapalenie trzustki) u pacjentów leczonych lekiem Saxenda. Zapalenie trzustki może mieć poważny przebieg, potencjalnie zagrażający życiu. Należy zaprzestać stosowania leku Saxenda i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych:

  • Silne i uporczywe bóle brzucha (w okolicy żołądka) mogące promieniować do pleców, a także nudności i wymioty, ponieważ mogą to być objawy zapalenia trzustki.

Inne działania niepożądane

Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • Mdłości (nudności), wymioty, biegunka, zaparcia, ból głowy – te objawy ustępują najczęściej po kilku dniach lub tygodniach.

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • Zaburzenia czynności żołądka i jelit, takie jak niestrawność (dyspepsja), zapalenie błony śluzowej żołądka, dolegliwości żołądkowe, ból w górnej części brzucha, zgaga, wzdęcia, gazy, odbijania i suchość w jamie ustnej.
  • Uczucie osłabienia lub zmęczenia.
  • Zaburzenia smaku.
  • Zawroty głowy.
  • Trudności w zasypianiu (bezsenność), objawy te zwykle występują podczas pierwszych 3 miesięcy leczenia.
  • Kamienie żółciowe.
  • Wysypka.
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak zasinienie, ból, podrażnienie, swędzenie i wysypka).
  • Małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia). Objawy zapowiadające małe stężenie cukru we krwi mogą pojawić się nagle. Zaliczają się do nich: zimne poty, chłodna blada skóra, ból głowy, kołatanie serca, nudności, uczucie silnego głodu, zaburzenia widzenia, senność, uczucie osłabienia, nerwowość, niepokój, stan splątania, zaburzenie koncentracji, drżenie. Lekarz udzieli informacji na temat, jak leczyć objawy spowodowane małym stężeniem cukru we krwi i jak się zachować w przypadku pojawienia się objawów zapowiadających ten stan.
  • Zwiększone stężenie enzymów trzustkowych, takich jak lipaza i amylaza.

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):

  • Utrata płynów (odwodnienie), wystąpienie tych objawów jest bardziej prawdopodobne na początku leczenia i może być spowodowane wymiotami, mdłościami (nudnościami) i biegunką.
  • Opóźnienie opróżniania żołądka.
  • Stan zapalny pęcherzyka żółciowego.
  • Reakcje alergiczne, w tym wysypka skórna.
  • Ogólne złe samopoczucie.
  • Przyspieszone tętno.

Rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów):

  • Upośledzenie czynności nerek.
  • Ostra niewydolność nerek, objawy mogą obejmować zmniejszenie objętości moczu, metaliczny smak w ustach i łatwo powstające siniaki.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Niedrożność jelit. Ciężka postać zaparcia z dodatkowymi objawami, takimi jak ból brzucha, wzdęcia, wymioty itp.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Saxenda, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Novo Nordisk A/S. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Saxenda z innymi lekami

W szczególności należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeśli:

  • Pacjent przyjmuje warfarynę lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe. Może być konieczne częstsze wykonywanie badań oceniających krzepliwość krwi.
  • Pacjent przyjmuje leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika (takie jak glimepiryd lub glibenklamid) lub insulinę. Stosowanie leku Saxenda razem z tymi lekami może prowadzić do hipoglikemii (niskiego stężenia cukru we krwi). Aby temu zapobiec, lekarz może dostosować dawkę leku przeciwcukrzycowego. Patrz punkt 4 – objawy zapowiadające niskie stężenie cukru we krwi. Jeśli konieczne jest dostosowanie dawki insuliny, lekarz może zalecić częstsze monitorowanie poziomu cukru we krwi.

Ulotka Saxenda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Saxenda przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Saxenda dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Saxenda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Saxenda dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Saxenda w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Saxenda - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Saxenda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

171 komentarzy do “Saxenda”

  1. Stosuję Saxendę od 18 maja, czyli 48 dni. W tym czasie schudłam 7 kg. Pierwszy tydzień brałam dawkę 0,6, teraz 1,2. Na razie nie zwiększam, bo czuję, że i tak ciągle działa. Jedynie podczas miesiączki czułam większy głód. Przez pierwsze 2 dni bolała mnie trochę głowa, potem do 2 tygodni miałam uczucie mdłości, szczególnie w momencie, gdy organizm uznawał, że jestem najedzona. Potem była zgaga, szczególnie po glutenie i nabiale, które prawie całkiem odstawiłam. Teraz nie odczuwam już żadnych efektów ubocznych. Na początku waga spadała szybciej, ostatnio jest to około 1 kg na tydzień. Stosuję post przerywany 8/16 (11.00-19.00 jem, Saxendę podaję sobie około godz. 13). Do tego ćwiczenia praktycznie codziennie: 10 min hula-hop, 20 min na ławeczce ręce i nogi, przysiady i brzuszki 3 serie po 15. W przyszłości mam w planie zwiększyć ilość serii. Co do diety, to raz na parę dni zjem jakiś słodycz, obiady jem normalne, często ziemniaki, kawałek mięsa i surówki. Na śniadanie owoce i musli. Dziennie zjadam 2 większe (śniadanie i obiad) oraz jeden mały posiłek (czasami tylko te dwa większe). Póki co jestem zadowolona z efektów, praktycznie nie chodzę głodna, mimo 16 godzin bez jedzenia w ciągu doby. Jedyne, do czego mogę się przyczepić na ten moment, to pojawiające się w niektórych miejscach ciała wysypki, ale zawsze miałam problemy alergiczne związane z jedzeniem i pojawiające się pokrzywki, więc przymykam na to oko.

    Odpowiedz
  2. Biorę Saxendę od 2 miesięcy, waga 16 kg mniej bez katowania się. Stosuję dietę IG, codziennie nie mniej niż 10 tys. kroków i co tydzień powiększam dystans. Odstawiłem całe „dobro” (a było tego naprawdę dużo), którym się raczyłem przez lata i stwierdzam, że można bez tego żyć, a waga stała się moim przyjacielem i cotygodniowym motywatorem do kolejnego tygodnia.

    Odpowiedz
  3. Właśnie kończę cykl zażywania Saxendy. Lek jest irytująco nieskuteczny, a z ćwiczeniami i odpowiednią dietą to ja mogę schudnąć bez tego dziadostwa. Mam nadzieję, że po 3 miesiącach zgagi i refluksu spowodowanego przyjmowaniem tego badziewia nie zaszkodziłem sobie za bardzo.

    Odpowiedz
  4. Witam, nie używajcie leków na własną rękę. Saxendę stosujemy pod kontrolą lekarza, robiąc odpowiednie badania kontrolne w międzyczasie. Po schudnięciu schodzi się powoli na minimalne dawki i utrzymuje je przez rok, i dopiero wtedy można ten lek odstawić. W tym czasie należy zmienić nawyki żywieniowe, przyzwyczaić się do mniejszych porcji jedzenia i zacząć ruszać tyłek. Jeśli ktoś jest chory, to zapewne lekarz wydłuży kurację o kolejne lata. Pozdro.

    Odpowiedz
  5. Witam. Ja przyjmuję lek Saxenda od 22 kwietnia, na obecną chwilę moja waga spadła o 27 kg. Więc jak najbardziej polecam lek. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na leki. Na początku były bardzo silne bóle brzucha i wymioty, ale po 2 tygodniach wszystko wróciło do normy.

    Odpowiedz
    • Witam. Z jakiej wagi zleciało aż 27 kg w tak krótkim czasie? I co Pani dodatkowo robiła, jakieś ćwiczenia, zmiana żywienia? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

      Odpowiedz
  6. Witam. Jestem rozczarowana tym lekiem, ponieważ nic nie schudłam. Nawet kilograma. Nie mam też żadnych skutków ubocznych, ale waga stoi w miejscu i ciągle jest wilczy apetyt. Zużyłam całe opakowanie. Wielkie nadzieje w nim pokładałam, a tu lipa. Nie polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz