Pulnozin Junior o smaku malinowym

Ostatnia aktualizacja: 13-01-2025

Podmiot odpowiedzialnySolinea Sp. z o. o.
Kod ATCR05CB03
ProceduraNAR
SubstancjaKarbocysteina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pulnozin Junior o smaku malinowym?

Pulnozin Junior o smaku malinowym to lek mukolityczny zawierający jako substancję czynną karbocysteinę. Jego główne działanie polega na zmniejszaniu lepkości śluzu (flegmy) w drogach oddechowych, co ułatwia jego odkrztuszanie podczas kaszlu. Lek stosowany jest w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Działanie mukolityczne leku wspomaga naturalne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych poprzez aktywność rzęsek nabłonka oraz odruch kaszlowy.

Preparat jest dostępny w formie tabletek do ssania o smaku malinowym, co zwiększa komfort stosowania szczególnie u młodszych pacjentów. Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych.

Jaki jest skład Pulnozin Junior o smaku malinowym, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka do ssania zawiera 250 mg karbocysteiny jako substancję czynną.

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze:

  • izomalt
  • celuloza mikrokrystaliczna
  • hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona
  • sodu alginian
  • magnezu stearynian
  • wapnia fosforan
  • aromat malinowy
  • sukraloza E955

Dawkowanie preparatu Pulnozin Junior o smaku malinowym – jak stosować ten lek?

Dawkowanie jest zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta:

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i starsza):

  • Standardowo należy żuć lub ssać 3 tabletki 3 razy na dobę
  • W przypadku dłuższego stosowania dawkę dobową można zmniejszyć do 1,5 g (3 tabletki 2 razy na dobę)

Dzieci (w wieku od 6 do 11 lat):

  • Należy żuć lub ssać 1 tabletkę 3 razy na dobę
  • Nie należy stosować leku przed snem

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie odnotowano przypadków przedawkowania karbocysteiny. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pulnozin Junior o smaku malinowym – czy mogę spożywać alkohol?

Brak specjalnych zaleceń dotyczących diety podczas stosowania leku. Należy jednak zachować ostrożność u osób ze skłonnością do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. W ulotce nie ma bezpośrednich przeciwwskazań dotyczących spożywania alkoholu, jednak dla bezpieczeństwa i optymalnego działania leku zaleca się powstrzymanie od spożywania alkoholu podczas terapii.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pulnozin Junior o smaku malinowym w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, nawet jeśli nie wykazano działania teratogennego karbocysteiny. Lek nie jest również zalecany w okresie karmienia piersią, ponieważ nie ma danych potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania – nie wiadomo, czy karbocysteina przenika do mleka matki.

Skutki uboczne Pulnozin Junior o smaku malinowym, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób): zaburzenia żołądka i jelit, w tym nudności, wymioty i biegunka
  • Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób): ból głowy, zawroty głowy, nietrzymanie moczu, kołatanie serca, duszności, pokrzywka, skurcz oskrzeli, wysypka
  • Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): krwawienie z przewodu pokarmowego

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Pulnozin Junior o smaku malinowym, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Solinea Sp. z o. o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Pulnozin Junior o smaku malinowym z innymi lekami

Podczas stosowania leku nie należy jednocześnie przyjmować leków przeciwkaszlowych ani leków zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych leków, które mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek innego leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach.

Ulotka Pulnozin Junior o smaku malinowym – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pulnozin Junior o smaku malinowym przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pulnozin Junior o smaku malinowym - 250 mg, Tabletki do ssania (Carbocisteinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pulnozin Junior o smaku malinowym m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pulnozin Junior o smaku malinowym - 250 mg, Tabletki do ssania (Carbocisteinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Pulnozin Junior o smaku malinowym w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Pulnozin Junior o smaku malinowym - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz