Przesilenie wiosenne zwane również syndromem wiosennego zmęczenia, pojawia się wraz z końcem zimy i rozpoczęciem wiosny. Objawy mogą utrzymywać się długo, w zależności od tego, jak nasz organizm dostosowuje się do zachodzących zmian. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, warto wiedzieć jak przeciwdziałać i jak radzić sobie z przesileniem. Co to jest przesilenie? Czym się objawia? Jak poradzić sobie z dolegliwościami? Czy istnieje dieta na przesilenie wiosenne?
Co to jest przesilenie wiosenne?
Dynamicznie zmieniające się temperatury i aura za oknem, sprawia, że organizm osłabiony po zimie nie nadąża za zmianami w przyrodzie i reaguje na nie różnymi dolegliwościami. Dotyka w szczególności osoby wrażliwe na pogodę, ale nie tylko. Przesilenie wiosenne występuje najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Na szczęście wraz z nadejściem wiosny i ustabilizowaniem się pogody, objawy ustępują.
Objawy przesilenia wiosennego
Przesilenie wiosenne wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Do głównych objawów należą: zmęczenie, brak sił, brak chęci do życia, bóle głowy, bóle mięśni, senność, problemy z koncentracją, smutek, rozdrażnienie, nerwowość, a nawet kołatanie serca.
Jak wspomóc organizm w walce w przesileniem?
Kiedy dopadną nas objawy przesilenia wiosennego należy przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia. Przede wszystkim zaleca się:
- odpoczynek – oraz wszelkie sposoby, które pomagają nam się zrelaksować (np. muzyka, aromaterapia).
- sen – odpowiednia ilość snu (minimum 7-8h dziennie) najlepiej regeneruje organizm i obniża poziom stresu.
- aktywność fizyczna – najlepszą aktywnością będzie spacer na świeżym powietrzu lub wysiłek stymulujący układ krążenia np. nordic walking, bieganie, pływanie, spokojne ćwiczenia na macie. Z intensywnego treningu lepiej zrezygnować, ponieważ może on tylko pogorszyć samopoczucie i zmęczenie.
Dieta dobra na wszystko
Równie ważna jest nasza dieta, czyli wszystko to, co spożywamy każdego dnia. Należy skupić się na wzmocnieniu organizmu po zimie i dostarczeniu dużych ilości owoców i warzyw, które są bogate w substancje odżywcze (m.in. witaminy, minerały). Staraj się wybierać produkty zawierające spore ilości magnezu, który odpowiada za pracę układu mięśniowego i wpływa na nasz nastrój. Znajdziemy go np. w gorzkiej czekoladzie, kakao, pestkach dyni i nasionach słonecznika. Nie zapominajmy o witaminach z grupy B (np. witamina B6), które usprawniają pracę układu nerwowego. Bogatym źródłem kompleksu witamin B są kasze, kiełki, produkty pełnoziarniste i ryby. Do przygotowywania potraw wybierajmy dobre jakościowo tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i inne oleje roślinne, które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli chodzi o nawodnienie to najlepszym wyborem będzie woda, herbatki ziołowe i świeżo wyciskane soki. Powinno wypijać się około 2l płynów dziennie, które przyspieszą przemianę materii i pomogą usunąć toksyny z organizmu. Podczas przesilenia wiosennego można wspomóc się również preparatami wielowitaminowymi, które dostępne są w aptece. Taka 1-2 miesięczna kuracja pomoże uzupełnić brakujące po zimie składniki odżywcze i usprawni działanie całego organizmu.
Pamiętaj! Objawy przesilenia wiosennego, które utrzymują się przez długi czas, mogą świadczyć o poważniejszej chorobie. W takim przypadku wykonaj podstawowe badania i skonsultuj się z lekarzem.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.