Amol

Amol to tradycyjny lek w postaci płynu, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych. Jest dostępny bez recepty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, na skórę, jak i wewnętrznie, doustnie. Wewnętrznie stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający. Zewnętrznie stosowany na skórę działa rozgrzewająco i powoduje przekrwienie skóry.

Boldaloin

Boldaloin to lek dostępny bez recepty, który zawiera boldynę oraz wyciąg suchy z aloesu. Boldyna to alkaloid pochodzenia roślinnego, który zwiększa wydzielanie i przepływ żółci oraz wydzielanie soku żołądkowego. Wyciąg z aloesu zawiera glikozydy antrachinonowe o działaniu przeczyszczającym. Preparat stosuje się tradycyjnie w niestrawności z uczuciem pełności w jamie brzusznej, zaburzeniach wydzielania żółci i soku żołądkowego, w łagodnych skurczowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz w łagodnych zaparciach (związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu) w celu regulacji częstości wypróżnień.

Buscopan

Buscopan to lek o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Stosuje się go do złagodzenia dolegliwości takich jak bóle kolkowe i inne bóle narządów jamy brzusznej. Preparat zawiera substancję hioscyna (butylobromek hioscyny). Lek jest dostępny bez recepty.

Buscopan Forte

Buscopan Forte to lek o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Stosuje się go do złagodzenia dolegliwości takich jak bóle kolkowe, miesiączkowe i inne bóle narządów jamy brzusznej . Preparat zawiera substancję hioscyna (butylobromek hioscyny). Lek jest dostępny bez recepty.

Deespa

Deespa to lek, którego substancją czynną jest drotaweryna, syntetyczna pochodna papaweryny. Wykazuje działanie spazmolityczne (rozkurczowe) wobec mięśni gładkich, bezpośrednio oddziałując na mięśniówkę gładką bez względu na rodzaj unerwienia. Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w celu złagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanami skurczowymi mięśni gładkich, takimi jak skurcze dróg moczowych, rodnych czy układu pokarmowego.

Iberogast

Iberogast to preparat złożony, który poprawia pracę układu pokarmowego. Jest dostępny bez recepty i składa się z różnych wyciągów roślinnych, które współdziałają, łagodząc wiele czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha i uczucie pełności. Wskazany jest do stosowania w leczeniu zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka czy zespół jelita drażliwego. Preparat ten ma również działanie przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Ibuprofen Dr. Max Pharma

buprofen Dr. Max Pharma to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu, takich jak ból głowy, ból pleców, ból zębów, ból miesiączkowy, ból pooperacyjny oraz bóle mięśni i stawów. Jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat o masie ciała co najmniej 40 kg.

Krople miętowe Aflofarm

Krople miętowe Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który ma działanie rozkurczające w zaburzeniach trawiennych. Jest to preparat w postaci kropli doustnych, który zawiera nalewkę z mięty pieprzowej oraz miętowy olejek eteryczny. Stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych, takich jak niestrawność i wzdęcia, a także pomocniczo w stanach skurczowych w obrębie jelit. Produkt zawiera 80-85% etanolu.

Krople żołądkowe

Krople żołądkowe to tradycyjny produkt leczniczy, który zawiera wyciągi ziołowe. Są one stosowane w przypadku niestrawności, wzdęć, skurczów żołądka, a także pomocniczo przy występowaniu kolki wątrobowej. Preparat jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do zastosowania kropli żołądkowych są zaburzenia trawienia oraz brak apetytu.

Krople żołądkowe forte

Krople żołądkowe forte to preparat roślinny dostępny bez recepty. Zawiera wyciągi ziołowe, które wykazują działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwzdęciowe oraz przeciwbólowe. Tradycyjnie stosowany jest w niestrawności objawiającej się wzdęciami, uczuciem pełności w jamie brzusznej oraz tymczasowym brakiem apetytu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat.

Krople żołądkowe T

Krople żołądkowe T to preparat, który zawiera wyciągi ziołowe i jest stosowany w zaburzeniach trawienia. Składniki ziołowe wykazują działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwzdęciowe oraz przeciwbólowe. Tradycyjnie stosowany jest w przypadku braku łaknienia, a także dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Lek jest dostępny bez recepty.

Krople żołądkowe z papaweryną

Krople żołądkowe z papaweryną to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w przypadku braku łaknienia oraz dolegliwości żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami. Skład preparatu obejmuje nalewki z kozłka, mięty, gorzkiej i dziurawca oraz chlorowodorek papaweryny.

No-Spa

No-Spa to lek o działaniu rozkurczowym, który zmniejsza ból towarzyszący skurczom mięśni gładkich. Jest stosowany w przypadku skurczów mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, dróg moczowych, a u kobiet również dróg rodnych. Substancją czynną preparatu jest drotaweryna. Lek jest dostępny bez recepty.

No-Spa Comfort

No-Spa Comfort to lek rozkurczowy, który zawiera substancję czynną chlorowodorek drotaweryny. Jest stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, zespołem drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki oraz przy bolesnym miesiączkowaniu. Lek jest dostępny bez recepty.

No-Spa forte

No-Spa Forte to lek o działaniu rozkurczowym, który zawiera substancję czynną chlorowodorek drotaweryny. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, dróg moczowych, przewodu pokarmowego oraz w schorzeniach ginekologicznych takich jak bolesne miesiączkowanie. Lek jest dostępny na receptę.

No-Spa Max

No-Spa Max to lek o działaniu rozkurczowym, którego substancją czynną jest chlorowodorek drotaweryny. Pomaga on łagodzić ból i skurcze w obrębie jamy brzusznej, miednicy mniejszej, a także bóle brzucha, żołądka, jelit, dróg moczowych i u kobiet dróg rodnych. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniami do jego stosowania są stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych, dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego. Może być również stosowany pomocniczo w schorzeniach ginekologicznych, takich jak bolesne miesiączkowanie.

Nurofen Express Forte Tabs

Nurofen Express Forte Tabs to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest dostępny bez recepty i jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 40 kg (12 lat i starszych) w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, bóle miesiączkowe, ból zębów oraz gorączka i ból związane z przeziębieniem. Maksymalna dawka dobowa to 3 kapsułki miękkie Nurofenu Express Forte na dobę.

Panadol Femina

Panadol Femina to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwa składniki aktywne: paracetamol i butylobromek hioscyny. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast butylobromek hioscyny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego. Lek jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem, kolką nerkową, kolką wątrobową oraz zespołem drażliwego jelita.

Ranigast Max

Ranigast Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Ta substancja działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H2, co skutkuje ograniczeniem wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest zalecany do objawowego leczenia dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu. Działanie leku utrzymuje się przez około 12 godzin.

Rumianek fix

Rumianek Fix to zioło stosowane jako środek przeciwskurczowy i wiatropędny. Wspomaga trawienie oraz prawidłowe działanie układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na pracę żołądka, przynosi ulgę w podrażnieniach gardła i jamy ustnej. Jest dostępny bez recepty.

Spastyna Max

Spastyna Max to lek dostępny bez recepty, który ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie. Substancją czynną leku jest chlorowodorek drotaweryny. Lek stosowany jest w celu łagodzenia bólu menstruacyjnego, bólów skurczowych jamy brzusznej i dróg moczowych. Jest również wskazany w stanach skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych oraz dróg moczowych.

Travisto activ

Travisto Activ to produkt leczniczy, który zawiera wyciągi roślinne jako substancje czynne. Jest stosowany tradycyjnie w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, takich jak wzdęcia i uczucie pełności, wynikających z zaburzeń wydzielania żółci. Może być również używany do regulacji częstości wypróżnień. Lek jest dostępny bez recepty.

Vemonis Intense

Vemonis Intense to lek stosowany u dorosłych do objawowego leczenia bólu o dużym nasileniu oraz bólów związanych ze stanami skurczowymi mięśni gładkich, w tym:

układu moczowo-płciowego (kolka nerkowa, bolesne miesiączkowanie),

przewodu pokarmowego (kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego),

dróg żółciowych (zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie przewodów żółciowych).

Lek zawiera trzy substancje czynne: metamizol sodu o działaniu przeciwbólowym, drotaweryny chlorowodorek, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz kofeinę, która jest dodatkiem do wielu leków przeciwbólowych.

Ziele krwawnika

Ziele krwawnika to produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Stosowany jest tradycyjnie w chorobach przewodu pokarmowego oraz w zaburzeniach trawienia. Zewnętrznie może być stosowany jako środek wspomagający leczenie ran. Ziele krwawnika ma właściwości lecznicze, takie jak działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także pomaga przy niestrawnościach. Może być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Leki na ból brzucha – tabletki, zioła i preparaty na bóle brzucha

Czym jest ból brzucha i jakie są jego przyczyny?

Ból brzucha to powszechna dolegliwość dotykająca osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Może być objawem wielu różnych schorzeń – od niegroźnych dolegliwości trawiennych po poważne stany wymagające natychmiastowej interwencji medycznej. Charakter bólu, jego lokalizacja oraz towarzyszące objawy stanowią kluczowe wskazówki diagnostyczne.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

  • Problemy trawienne – niestrawność, zgaga, wzdęcia, zatrucie pokarmowe
  • Choroby układu pokarmowego – zapalenie żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna
  • Stany zapalne – zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • Choroby układu moczowego – zapalenie pęcherza moczowego, kamica nerkowa
  • Dolegliwości ginekologiczne – bóle menstruacyjne, endometrioza, torbiele jajników
  • Stres i napięcie psychiczne – zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego

Ból brzucha u kobiet

Kobiety doświadczają bólu brzucha znacznie częściej niż mężczyźni, co jest związane z cyklicznymi zmianami hormonalnymi. Bóle menstruacyjne (dysmenorrhea) dotykają nawet 90% kobiet w wieku rozrodczym i mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo, zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego mogą nasilać dolegliwości układu pokarmowego, takie jak wzdęcia czy zaparcia.

Kiedy ból brzucha wymaga konsultacji lekarskiej?

Choć większość bólów brzucha ma charakter łagodny i ustępuje samoistnie, niektóre objawy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza:

  • Silny, nagły ból, który się nasila
  • Ból utrzymujący się ponad 24 godziny
  • Ból z towarzyszącą gorączką
  • Wymioty z krwią lub smolisty stolec
  • Ból brzucha u kobiet w ciąży
  • Ból brzucha z towarzyszącym wzdęciem i niemożnością oddania gazów
  • Ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha (możliwe zapalenie wyrostka robaczkowego)

Jak skutecznie leczyć ból brzucha?

Farmakoterapia bólu brzucha

Środki farmakologiczne stanowią najszybszą metodę uśmierzenia bólu brzucha. W zależności od przyczyny i nasilenia dolegliwości, można stosować różne grupy leków:

Leki dostępne bez recepty

  1. Leki rozkurczowe (spazmolityczne) – działają bezpośrednio na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zmniejszając ich napięcie i łagodząc ból spastyczny. Przykłady: drotaweryna, hioscyna, mebeweryna.
  2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – skuteczne szczególnie przy bólach menstruacyjnych oraz stanach zapalnych. Przykłady: ibuprofen, naproksen.
  3. Leki zobojętniające kwas żołądkowy – przynoszą ulgę przy bólu związanym z nadkwaśnością. Przykłady: związki glinu, magnezu, wapnia.
  4. Inhibitory pompy protonowej – zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Przykłady: omeprazol, pantoprazol.
  5. Probiotyki – pomagają przywrócić prawidłową florę bakteryjną jelit, co może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego i innych zaburzeń trawiennych.

Leki na receptę

W przypadku silniejszych dolegliwości lekarz może przepisać:

  • Silniejsze leki przeciwbólowe
  • Antybiotyki (przy infekcjach bakteryjnych)
  • Specjalistyczne leki gastroenterologiczne
  • Hormonalne środki antykoncepcyjne (w przypadku bolesnych miesiączek)

Naturalne metody łagodzenia bólu brzucha

Oprócz konwencjonalnych leków, warto rozważyć naturalne metody łagodzenia bólu brzucha:

Ziołolecznictwo

  • Mięta pieprzowa – łagodzi skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, zmniejsza wzdęcia
  • Rumianek – działa przeciwzapalnie i rozkurczowo
  • Melisa – redukuje napięcie nerwowe i łagodzi dolegliwości trawienne
  • Kminek – pomaga przy wzdęciach i zaburzeniach trawienia
  • Dziurawiec – łagodzi bóle spastyczne jelit

Dieta i styl życia

  • Regularne, niewielkie posiłki
  • Unikanie potraw ciężkostrawnych i drażniących
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu
  • Regularna aktywność fizyczna
  • Techniki relaksacyjne zmniejszające napięcie psychiczne

Profilaktyka bólu brzucha

Zapobieganie bólom brzucha jest często prostsze niż ich leczenie. Kluczowe elementy profilaktyki obejmują:

  1. Zbilansowaną dietę bogatą w błonnik
  2. Regularne spożywanie posiłków
  3. Unikanie nadmiernego stresu
  4. Regularne badania kontrolne
  5. Szybką reakcję na początkowe objawy dolegliwości trawiennych

Podsumowanie

Ból brzucha, choć powszechny, może być objawem różnorodnych schorzeń o różnym stopniu nasilenia. Nowoczesne preparaty farmaceutyczne oferują skuteczne rozwiązania zarówno w przypadku doraźnego leczenia, jak i terapii przewlekłych dolegliwości. Kluczowy jest jednak właściwy dobór leku do przyczyny bólu, co często wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór preparatów na ból brzucha – od leków rozkurczowych i przeciwbólowych po preparaty ziołowe i probiotyki. Pamiętaj, że przy długotrwałych lub nawracających dolegliwościach brzusznych zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże zidentyfikować przyczynę bólu i dobrać odpowiednią terapię.