Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | LEO Pharma A/S |
Kod ATC | D11AH01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Takrolimus |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Protopic?
Substancją czynną leku Protopic jest takrolimus jednowodny, który jest środkiem immunomodulującym.
Lek Protopic 0,03% maść jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry (wyprysk) u dorosłych, którzy nie reagowali lub nie tolerowali leczenia konwencjonalnego, takiego jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów i u dzieci (w wieku 2 lat i powyżej), które nie reagowały na leczenie konwencjonalne, takie jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów.
Jeżeli, po leczeniu umiarkowanej do ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry trwającym do 6 tygodni, zmiany całkowicie ustąpiły lub prawie całkowicie ustąpiły i jeśli choroba często się zaostrza (tj. 4 razy w roku lub częściej), można zapobiegać nawrotom zaostrzenia choroby lub przedłużyć okres bez nawrotów stosując dwa razy w tygodniu Protopic 0,03% maść.
W atopowym zapaleniu skóry wzmożona reakcja układu odpornościowego skóry wywołuje jej stan zapalny (swędzenie, zaczerwienienie, suchość). Protopic zmienia nieprawidłową odpowiedź immunologiczną likwidując stan zapalny i świąd.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Protopic, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Protopic – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Protopic – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Protopic w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Protopic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Protopic, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest takrolimus jednowodny.
Jeden gram maści Protopic 0,03% zawiera 0,3 mg takrolimusu (w postaci takrolimusu jednowodnego).
Ponadto lek zawiera wazelinę białą, parafinę ciekłą, propylenu węglan, wosk biały, parafinę stałą
Dawkowanie preparatu Protopic – jak stosować ten lek?
– Nanieść cienką warstwę leku Protopic na zmienioną powierzchnię skóry.
– Protopic można stosować na większość powierzchni ciała, w tym na twarz i szyję oraz na zgięcia w okolicy kolan i łokci.
– Unikać przedostania się maści do nosa, jamy ustnej czy do oka. Jeśli maść dostanie się w któreś z tych miejsc, należy ją dokładnie zetrzeć i (lub) spłukać wodą.
– Nie przykrywać leczonego obszaru skóry bandażami lub opatrunkami.
– Umyć ręce po zastosowaniu leku Protopic, o ile nie są one objęte leczeniem.
– Przed zastosowaniem leku Protopic po kąpieli lub prysznicu należy upewnić się, czy skóra jest całkowicie sucha.
Dzieci (w wieku 2 lat i powyżej)
Protopic 0,03% maść należy stosować dwukrotnie w ciągu dnia, raz rano i raz wieczorem, przez trzy tygodnie. Po tym okresie maść powinna być stosowana raz dziennie na każdą chorą okolicę skóry, aż do ustąpienia wyprysku.
Dorośli (w wieku 16 lat i powyżej)
Dla dorosłych pacjentów (w wieku 16 lat i powyżej) Protopic jest dostępny w dwóch mocach (Protopic 0,03% i Protopic 0,1% maść). Lekarz prowadzący zdecyduje, która z nich jest odpowiednia dla danego pacjenta.
Zwykle leczenie rozpoczyna się od stosowania leku Protopic 0,1% maść dwa razy w ciągu dnia, jeden raz rano i jeden raz wieczorem, do czasu ustąpienia wyprysku. W zależności od odpowiedzi na leczenie lekarz zdecyduje, czy można zmniejszyć częstość stosowania leku lub użyć lek o mniejszej mocy – Protopic 0,03% maść.
Każdy zmieniony obszar skóry należy leczyć do czasu ustąpienia wyprysku. Poprawa widoczna jest zwykle w ciągu jednego tygodnia. Jeśli w okresie dwóch tygodni nie widać poprawy, należy udać się do lekarza w celu zastosowania innego możliwego leczenia.
Lekarz może zalecić stosowanie maść Protopic dwa razy w tygodniu, jeżeli zmiany wywołane atopowym zapaleniem skóry całkowicie ustąpiły lub prawie całkowicie ustąpiły (Protopic 0,03% u dzieci i Protopic 0,1% u dorosłych). Maść Protopic należy nanosić raz na dobę dwa razy w tygodniu (np. w poniedziałek i w czwartek) na powierzchnię zazwyczaj objętą atopowym zapaleniem skóry. Należy zachować 2- lub 3-dniowe przerwy w leczeniu między nanoszeniem maści. W przypadku nawrotu objawów lek Protopic należy stosować dwa razy w ciągu dnia, tak jak podano powyżej, i umówić się na wizytę do lekarza w celu skonsultowania tego leczenia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku pomyłkowego połknięcia maści należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą możliwie jak najszybciej. Nie wywoływać wymiotów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Protopic – czy mogę spożywać alkohol?
W czasie stosowania maści Protopic picie alkoholu może powodować rumieńce lub zaczerwienienie skóry lub twarzy oraz uczucie gorąca.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Protopic w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie stosować maści Protopic w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Protopic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Protopic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Protopic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Po zastosowaniu maści Protopic doświadczyłam bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych. Bezpośrednio po aplikacji wystąpiło intensywne pieczenie i swędzenie skóry, a co najbardziej niepokojące, zaobserwowałam wyraźne nasilenie się obrzęku w miejscu nałożenia preparatu. Te dolegliwości były na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiły mi spokojny sen przez całą noc. Reakcja organizmu na lek była zdecydowanie silniejsza niż się spodziewałam i znacząco wpłynęła na mój komfort.
Chciałabym podzielić się moim negatywnym doświadczeniem ze stosowaniem maści Protopic. Po tygodniu regularnego stosowania zaobserwowałam dramatyczne pogorszenie stanu mojej skóry. Wysypka, która pierwotnie była problemem, nasiliła się dwukrotnie, a dodatkowo pojawiły się bardzo nieprzyjemne objawy towarzyszące – intensywne pieczenie, uporczywy świąd oraz ból skóry twarzy. Te reakcje były na tyle intensywne i niepokojące, że znacząco wpłynęły na mój codzienny komfort życia. Jest to zdecydowanie najgorsze doświadczenie, jakie miałam z jakimkolwiek preparatem do pielęgnacji skóry twarzy.
Po trzymiesięcznej kuracji maścią Protopic 0,1% w okolicy powiek i oczu, niestety nie zaobserwowałam żadnej poprawy stanu skóry. Co więcej, w ostatnim czasie pojawiły się niepokojące objawy dodatkowe, takie jak nasilające się bóle głowy, zauważalne pogorszenie ostrości widzenia oraz powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Pomimo regularnego stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami, efekty terapeutyczne są zdecydowanie poniżej moich oczekiwań. Szczególnie niepokoi mnie fakt, że mimo delikatnego aplikowania maści w okolice oczu, dolegliwości nie tylko nie ustąpiły, ale pojawiły się nowe, dodatkowe problemy zdrowotne. Moje doświadczenie z tym preparatem, niestety, nie należy do pozytywnych, a nasilające się objawy uboczne znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia.