Konsultacja merytoryczna:

Taliximun

Taliximun należy do grupy leków nazywanych immunosupresyjnymi. Po przeszczepieniu narządu (np. wątroby, nerki czy serca) układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu próbuje odrzucić nowy narząd.

Taliximun stosuje się w celu kontrolowania odpowiedzi układu immunologicznego, aby umożliwić organizmowi przyjęcie przeszczepionego narządu.

Taliximun jest często stosowany w skojarzeniu z innymi lekami, które również hamują działanie układu immunologicznego.

Taliximun może być również stosowany w przypadku odrzucania przeszczepionej wątroby, nerki, serca lub innego narządu, gdy zastosowane wcześniej leczenie nie było w stanie kontrolować reakcji układu immunologicznego po przeszczepie.

Jaki jest skład Taliximun, jakie substancje zawiera?

Taliximun, 0,5 mg, kapsułki, twarde
– Substancją czynną leku jest takrolimus. Każda kapsułka zawiera 0,5 mg takrolimusu.
– Ponadto lek zawiera:
• zawartość kapsułki: powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian
• otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelatyna

Taliximun, 1 mg, kapsułki, twarde
– Substancją czynną leku jest takrolimus. Każda kapsułka zawiera 1 mg takrolimusu.
– Ponadto lek zawiera:
• zawartość kapsułki: powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian
• otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna

Taliximun, 5 mg, kapsułki, twarde
– Substancją czynną leku jest takrolimus. Każda kapsułka zawiera 5 mg takrolimusu.
– Ponadto lek zawiera:
• zawartość kapsułki: powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian
• otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelatyna

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Taliximun – jak stosować ten lek?

Taliximun należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Za każdym razem, gdy realizowana jest recepta należy się upewnić, że otrzymało się taki sam lek zawierający takrolimus, jak zawsze, chyba że specjalista transplantolog zgodził się zmienić go na inny lek zawierający takrolimus. Ten lek należy przyjmować dwa razy na dobę. Jeśli nie wygląda on tak jak zwykle lub jeśli zmieniły się zalecenia dotyczące dawkowania należy tak szybko, jak to jest możliwe skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą aby upewnić się, że otrzymało się właściwy lek.
Dawkę początkową mającą zapobiegać odrzuceniu przeszczepionego narządu określi lekarz na podstawie masy ciała pacjenta. Dawki początkowe, stosowane bezpośrednio po przeszczepie, zwykle wynoszą od 0,075 do 0,30 mg na kilogram masy ciała na dobę, zależnie od narządu przeszczepionego.
Wielkość dawki zależy również od ogólnego stanu zdrowia oraz od tego, jakie inne leki immunosupresyjne są jednocześnie stosowane. Aby móc ustalić odpowiednią dawkę i co jakiś czas w trakcie leczenia dostosowywać jej wielkość, lekarz zaleci regularne wykonywanie badań
krwi. Jak tylko stan kliniczny ustabilizuje się, lekarz zwykle zmniejsza dawkę leku Taliximun.
Lekarz powie dokładnie ile kapsułek należy zażywać i jak często. Taliximun przyjmuje się doustnie, dwa razy na dobę, zwykle rano i wieczorem.
Ogólnie, kapsułki należy przyjmować na czczo lub przynajmniej 1 godzinę przed lub 2 do 3 godzin po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułki należy połknąć natychmiast po wyjęciu z blistra. Podczas stosowania takrolimusu należy unikać
spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego. Nie należy połykać środka osuszającego, znajdującego się w saszetce z folii.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości leku Taliximun, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub skontaktować z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Taliximun – czy mogę spożywać alkohol?

Ogólnie, lek Taliximun należy przyjmować na czczo lub przynajmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2-3 godziny po posiłku. Podczas stosowania leku Taliximun należy unikać spożywania grejpfrutów i soków grejpfrutowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Taliximun w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę, podejrzewa że jest w ciąży lub jest w ciąży, to przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Taliximun

Ulotka Taliximun – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Taliximun, 0,5 mg, 1 mg, 5 mg, kapsułki, twarde (Tacrolimusum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 130.98 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Taliximun m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Taliximun, 0,5 mg, 1 mg, 5 mg, kapsułki, twarde (Tacrolimusum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 174.57 KB

Cena - ile kosztuje Taliximun?

Cena Taliximun i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Taliximun.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Taliximun? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz