Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne "UNIA" Spółdzielnia Pracy |
Kod ATC | D08AJ57 |
Procedura | NAR |
Substancja | Fenoksyetanol, Oktenidyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Oktaseptal?
Oktaseptal zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Działanie leku Oktaseptal występuje po minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę. Oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku przenikając do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.
Oktaseptal jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.):
• do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych
• do dezynfekcji jamy ustnej np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej
• przy leczeniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych
• przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych
• przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskch i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia
• przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii)
• przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu
• przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego
• przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
• u dzieci (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
• do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.
Jaki jest skład Oktaseptal, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
100 g aerozolu na skórę, roztworu zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,00 g fenoksyetanolu.
Pozostałe składniki to: glicerol 85%, sodu D-glukonian, betaina kokamidopropylowa 30%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Oktaseptal – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Droga podania: podanie na skórę.
Lek należy stosować w postaci nierozcieńczonej.
• Dezynfekcja skóry i błon śluzowych
Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę (można wydłużyć czas do 5 minut). Jeśli lekarz zaleci, można rozpylić lek Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć lekiem całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.
• Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać ilością 20 ml leku przez 20 sekund. Nie należy dopuścić do połknięcia leku (patrz także w punkcie 4: Możliwe działania niepożądane).
• Leczenie drobnych ran oparzeniowych, lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.) Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek (jałowe gaziki nasączone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.
• Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych
Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem Oktaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).
• Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp Lek należy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez 14 dni.
Uwaga
Aby uniknąć uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, leku nie należy wstrzykiwać lub wprowadzać do tkanki pod ciśnieniem. Zawsze należy zapewnić odpowiedni
odpływ z jam rany (stosując np. dren, odsysacz). Lekarz w celu przyspieszenia gojenia zakażonej rany, może umieścić w niej gaziki nasączone lekiem Oktaseptal.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Oktaseptal lub spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oktaseptal – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Oktaseptal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed
zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Karmienie piersią
Nie stosować leku Oktaseptal w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Leku Oktaseptal nie należy stosować w okolicy piersi matek karmiących.
Płodność
Nie badano wpływu leku Oktaseptal na płodność u ludzi.
Ulotka Oktaseptal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Oktaseptal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Oktaseptal - (0,10 g + 2,00 g)/100 g, Roztwór na skórę (Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Oktaseptal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Oktaseptal - (0,10 g + 2,00 g)/100 g, Roztwór na skórę (Octenidini dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Oktaseptal w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Oktaseptal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Oktaseptal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Lek Oktaseptal poleciła nam położna przy pielęgnacji kikuta pępowinowego – sprawdził się i na stałe zagościł w naszej apteczce jako antyseptyk do dezynfekcji ran.
Dla mnie super lek w przystępnej cenie, stosuję go do dezynfekcji rany po cesarskim cięciu.
W naszym domu zagościł ponad rok temu przy okazji uzupełniania apteczki domowej. Sprawdza się rewelacyjnie na wszystkie skaleczenia i otarcia. Dzieci go uwielbiają, bo nie szczypie przy aplikacji. Do tego ma bardzo przystępną cenę.
Stosowałam Oktaseptal przy dezynfekcji kikuta pępowinowego u syna i blizny po cesarskim cięciu i jestem bardzo zadowolona.
Stosuję lek Oktaseptal na swoją stopę cukrzycową, muszę dbać o codzienne odkażenie i pielęgnować te okolice. Bardzo sobie chwalę ten lek za działanie i przystępną cenę, chociażby w porównaniu do Octeniseptu. Poza tym to polski lek, trzeba wspierać polskie firmy farmaceutyczne!