Metronidazol Ziaja

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.
Kod ATCD06BX01
ProceduraNAR
SubstancjaMetronidazol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Metronidazol Ziaja?

Metronidazol Metronidazol Ziaja to miejscowy preparat w postaci żelu zawierający substancję czynną metronidazol, która należy do grupy pochodnych nitroimidazolu o działaniu bakteriobójczym. Lek wykazuje działanie na bakterie Gram-ujemne rozwijające się w warunkach względnie beztlenowych, szczególnie z rodzaju Bacteroides i Fusobacterium.

Preparat znajduje zastosowanie w leczeniu następujących dolegliwości skórnych: trądzik różowaty, wyprysk łojotokowy, mieszane zakażenia bakteryjne skóry twarzy, zapalenie skóry wokół ust oraz trądzik różowaty posteroidowy. Miejscowe zastosowanie metronidazolu pozwala na osiągnięcie odpowiedniego stężenia substancji czynnej w miejscu aplikacji przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka działań ogólnoustrojowych.

Jaki jest skład Metronidazol Ziaja, jakie substancje zawiera?

Każdy gram żelu zawiera 10 mg substancji czynnej metronidazolu. Preparat zawiera również substancje pomocnicze:

  • etanol 96% (150 mg w każdym gramie żelu)
  • karbomer 980
  • glikol propylenowy (E 1520) – 150 mg w każdym gramie żelu
  • disodu edetynian
  • metylu parahydroksybenzoesan (E 218)
  • propylu parahydroksybenzoesan (E 216)
  • trolamina
  • woda oczyszczona

Dawkowanie preparatu Metronidazol Ziaja – jak stosować ten lek?

Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Standardowy schemat aplikacji obejmuje nanoszenie cienkiej warstwy żelu na zmienione chorobowo miejsca dwa razy na dobę – rano i wieczorem. Przed nałożeniem żelu należy dokładnie umyć leczone miejsca delikatnym środkiem myjącym.

Czas trwania terapii jest uzależniony od rodzaju drobnoustroju, lokalizacji oraz nasilenia zakażenia i zazwyczaj wynosi od 3 do 4 miesięcy. W przypadku wyraźnej poprawy lekarz może zalecić kontynuację leczenia przez kolejne 3-4 miesiące. Jeśli po 3-4 miesiącach stosowania nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.

Po aplikacji leku pacjenci mogą stosować kosmetyki, które nie zatykają porów i nie wykazują działania ściągającego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku po podaniu miejscowym jest mało prawdopodobne. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości preparatu, należy przemyć skórę dużą ilością ciepłej wody.

W razie przypadkowego połknięcia leku należy:

  • przeprowadzić płukanie żołądka
  • podać węgiel aktywny
  • zastosować środek przeczyszczający na bazie soli

W przypadku omyłkowego spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metronidazol Ziaja – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu alkoholu. Po wypiciu alkoholu mogą wystąpić niepożądane reakcje podobne do tych obserwowanych podczas stosowania disulfiramu (leku stosowanego w leczeniu alkoholizmu), takie jak ostre psychozy i stany splątania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metronidazol Ziaja w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku w okresie ciąży jest możliwe jedynie w sytuacjach, gdy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Wynika to z braku wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa miejscowego stosowania metronidazolu u kobiet w ciąży. Należy pamiętać, że metronidazol przenika przez barierę łożyska i szybko dociera do płodu.

Stosowanie leku w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. W przypadku konieczności zastosowania leku, lekarz podejmie decyzję o ewentualnym przerwaniu karmienia piersią.

Skutki uboczne Metronidazol Ziaja, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Częste działania niepożądane (występujące nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów): suchość skóry, rumień, swędzenie, uczucie dyskomfortu skóry (palenie, ból/pieczenie), podrażnienie skóry, nasilenie trądziku różowatego
  • Niezbyt częste działania niepożądane (występujące nie więcej niż u 1 na 100 pacjentów): zmniejszenie czucia, nieprawidłowe czucie, zaburzenia smaku (metaliczny smak), nudności
  • Działania niepożądane o nieznanej częstości: kontaktowe zapalenie skóry

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Metronidazol Ziaja z innymi lekami

Ze względu na miejscowe stosowanie preparatu i jego niewielkie wchłanianie do organizmu, ryzyko wystąpienia interakcji z lekami o działaniu ogólnym jest niewielkie. Niemniej jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym szczególnie o stosowaniu:

  • warfaryny i innych pochodnych kumaryny (leki przeciwzakrzepowe) – metronidazol może nasilać ich działanie
  • disulfiramu – możliwe wystąpienie reakcji psychotycznych

Ulotka Metronidazol Ziaja – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Metronidazol Ziaja - 10 mg/g, Żel (Metronidazolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Metronidazol Ziaja - 10 mg/g, Żel (Metronidazolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz