Medikinet

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyMedice Arzneimittel Puetter GmbH & Co. KG
Kod ATCN06BA04
ProceduraMRP
SubstancjaMetylofenidat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Medikinet?

Lek Medikinet jest stosowany w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
– Stosowany jest u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
– Stosowany jest dopiero po wcześniejszych próbach leczenia bez użycia leków. Do takich metod leczenia należą m.in. doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna.

Leku Medikinet nie stosuje się w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej 6 lat ani u osób dorosłych.

Nie wiadomo, czy lek jest bezpieczny i przynosi korzyści w tych grupach wiekowych.

Lek Medikinet poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek ten może pomóc w skupieniu uwagi (wydłużyć czas skupienia uwagi), poprawić koncentrację i ograniczyć zachowania impulsywne.

Lek ten jest stosowany jako część programu leczenia, który obejmuje zwykle następujące elementy:
– psychoterapię,
– leczenie edukacyjne,
– socjoterapię.

Leczenie z zastosowaniem leku Medikinet musi zostać rozpoczęte i dalej prowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Choć nie ma lekarstwa na ADHD, chorobę tę można kontrolować, stosując odpowiednie programy terapeutyczne.

O ADHD
Dzieciom i młodzieży z ADHD trudność sprawia:
– spokojne siedzenie na miejscu i
– skupienie uwagi.

To nie ich wina, że czynności te sprawiają im tak wielką trudność.
Wiele dzieci i młodych ludzi zmaga się z tymi problemami. W przypadku ADHD jednak problemy te stwarzają wiele kłopotów w codziennym życiu. Dzieciom i młodzieży z ADHD nauka i odrabianie lekcji mogą sprawiać trudności. Trudno im zachowywać się odpowiednio w domu, szkole i innych miejscach.

ADHD nie wpływa ujemnie na inteligencję dziecka ani młodej osoby.

Reklama

Jaki jest skład Medikinet, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metylofenidatu chlorowodorek.

Medikinet 5 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 5 mg metylofenidatu chlorowodorku, co odpowiada 4,35 mg metylofenidatu.

Medikinet 10 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 10 mg metylofenidatu chlorowodorku, co odpowiada 8,65 mg metylofenidatu.

Medikinet 20 mg, tabletki
Każda tabletka zawiera 20 mg metylofenidatu chlorowodorku, co odpowiada 17,30 mg metylofenidatu.

Pozostałe składniki to:
Celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana (kukurydziana), wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktoza jednowodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Medikinet – jak stosować ten lek?

Lek Medikinet należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg.
– Lekarz zwykle rozpoczyna leczenie od małej dawki 5 mg jeden lub dwa razy na dobę w trakcie śniadania i obiadu i stopniowo zwiększa ją, zgodnie z potrzebami.
– Lekarz poinformuje pacjenta, jakiej mocy tabletkę ma on codziennie stosować.
– Ostatnią dawkę leku należy przyjąć nie później niż 4 godzin przed snem w celu uniknięcia zaburzeń snu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażyje zbyt dużą dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. Należy powiedzieć, jaka ilość leku została zażyta.

Objawami przedawkowania mogą być: wymioty, uczucie pobudzenia, drżenia, nasilenie ruchów mimowolnych, drżenie mięśni, napad drgawek (po których może wystąpić śpiączka), uczucie niezmiernego szczęścia, dezorientacja, widzenie, czucie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją (halucynacje), pocenie się , zaczerwienienie twarzy, ból głowy, wysoka gorączka, zmiany częstości rytmu serca (wolny, szybki, nieregularny), wysokie ciśnienie tętnicze krwi, rozszerzone źrenice, suchość błony śluzowej nosa i jamy ustnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Medikinet – czy mogę spożywać alkohol?

Przyjmowanie leku Medikinet podczas posiłku może pozwolić uniknąć bólów brzucha, nudności lub wymiotów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Medikinet w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy metylofenidat wpływa na nienarodzone dziecko. Przed zastosowaniem metylofenidatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjentka:
– jest aktywna seksualnie. Lekarz zaproponuje odpowiednią antykoncepcję.
– jest w ciąży lub może być w ciąży. Lekarz podejmie decyzję o dalszym stosowaniu metylofenidatu lub jego odstawieniu.
– karmi piersią lub planuje rozpocząć karmienie piersią. Metylofenidat może przedostawać się do mleka matki. Z tego względu, lekarz zadecyduje, czy możliwe jest karmienie piersią w okresie stosowania metylofenidatu.

Ulotka Medikinet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Medikinet - 5 mg, 10 mg, 20 mg, Tabletki (Methylphenidati hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Medikinet - 5 mg, 10 mg, 20 mg, Tabletki (Methylphenidati hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
67%
Słaby
33%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Medikinet”

  1. ★★★☆☆

    Kwestia dostępności leków na ADHD/ADD dla osób dorosłych w Polsce jest bardzo istotnym problemem społecznym i medycznym. ADHD nie jest schorzeniem, z którego się wyrasta – to przewlekły stan, który wymaga odpowiedniego leczenia również w wieku dorosłym. Ograniczenie dostępności Medikinetu do grupy wiekowej 6-18 lat znacząco utrudnia terapię dorosłym pacjentom. Nieleczone ADHD/ADD może prowadzić do poważnych konsekwencji życiowych, wpływając na edukację, karierę zawodową i relacje społeczne. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często zmagają się z depresją i innymi problemami psychicznymi. Potrzebne są systemowe rozwiązania, które zapewnią kompleksową opiekę medyczną i wsparcie społeczne dla osób z ADHD/ADD w każdym wieku.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Po rozpoczęciu terapii lekiem Medikinet zaczęłam doświadczać intensywnego bólu zębów, który jest niezwykle uciążliwy. Sytuacja jest tym bardziej frustrująca, że podczas wizyt u stomatologów nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w jamie ustnej – wszystkie badania wskazują na prawidłowy stan uzębienia. Ten niewyjaśniony ból znacząco wpływa na moje codzienne funkcjonowanie. Zastanawiam się, czy inni pacjenci przyjmujący Medikinet mają podobne doświadczenia, gdyż poszukuję potwierdzenia związku między przyjmowaniem leku a występującymi dolegliwościami.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Po pierwszym tygodniu stosowania Medikinetu u mojego dziecka zaobserwowałam wyraźne pogorszenie stanu. Początkowo reakcja na lek była względnie dobra i wydawało się, że terapia przyniesie oczekiwane rezultaty. Niestety, po upływie siedmiu dni sytuacja zaczęła się stopniowo pogarszać. Ten nagły zwrot w efektach leczenia jest niepokojący i wymaga dokładniejszej obserwacji oraz konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pierwsze dni terapii dawały nadzieję na pozytywne efekty, jednak późniejsze pogorszenie stanu dziecka skłania do ponownej oceny skuteczności leczenia tym preparatem.

    Odpowiedz
    • Czy mogłaby Pani opisać dokładniej, jakie niepokojące objawy zaobserwowała Pani u dziecka po tym pierwszym tygodniu stosowania Medikinetu? Interesują mnie szczególnie zmiany w zachowaniu, nastroju, apetycie czy śnie. Kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze niepokojące symptomy i jak się rozwijały? Ta informacja może być bardzo cenna dla innych rodziców rozważających terapię tym lekiem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz