Lokren 20

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyCHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Kod ATCC07AB05
ProceduraNAR
SubstancjaBetaksolol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lokren 20?

LOKREN 20 występuje w postaci tabletek powlekanych i zawiera substancję czynną betaksololu chlorowodorek. Betaksolol blokuje receptory beta-adrenergiczne w sercu. Lek podawany raz na dobę zapewnia długotrwałe działanie przeciwnadciśnieniowe.

Wskazania do stosowania:
– Nadciśnienie tętnicze
– Choroba niedokrwienna serca

Jaki jest skład Lokren 20, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest betaksololu chlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg betaksololu chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie preparatu Lokren 20 – jak stosować ten lek?

LOKREN 20 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Zazwyczaj stosowana dawka leku LOKREN 20 to jedna tabletka 20 mg raz na dobę.
Dołączony do opakowania pasek kalendarza z oznaczonymi dniami tygodnia ułatwi pacjentowi przyjmowanie leku.

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek:
Lekarz dostosuje dawkę do czynności nerek: w przypadku klirensu kreatyniny większego niż 20 ml/minutę, dostosowanie dawki nie jest konieczne. Jakkolwiek, wskazana jest ścisła kontrola lekarska na początku leczenia dopóki stężenie leku we krwi nie osiągnie stanu równowagi (średnio 4 dni).
U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 20 ml/minutę) zalecana dawka wynosi 10 mg/dobę.

U pacjentów z niewydolnością wątroby zmiana dawkowania nie jest konieczna. Jakkolwiek ścisła kontrola lekarska szczególnie na początku leczenia jest wskazana.

U pacjentów w podeszłym wieku leczenie należy rozpocząć od najmniejszej skutecznej dawki leku.
Konieczna jest regularna kontrola lekarska pacjenta.
W przypadku wrażenia, że działanie leku LOKREN 20 jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala. Na podstawie nasilenia objawów zatrucia lekarz zadecyduje, jakie postępowanie jest odpowiednie.
Opakowanie leku należy pokazać lekarzowi, aby wiadomo było, jaki lek został przyjęty i jakie postępowanie należy wdrożyć.

W przypadku wystąpienia bradykardii (zwolnienie częstości uderzeń serca) lub znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, należy zastosować następujące leczenie:
atropina 1 do 2 mg dożylnie
glukagon w dawce 1 mg, dawka ta może być powtórzona
– następnie, jeśli zachodzi konieczność, można podać 25 µg izoprenaliny w powolnym wstrzyknięciu dożylnym lub dobutaminę w dawce 2,5 do 10 µg/kg mc./min.

W przypadku dekompensacji kardiologicznej (stan, w którym serce nie jest w stanie wyrównać powstałych zaburzeń układu krążenia) u noworodków matek leczonych podczas ciąży lekami hamującymi receptory β-adrenergiczne należy:
– podać glukagon w dawce 0,3 mg/kg mc.
– przewieźć noworodka do oddziału intensywnej opieki medycznej
– podać izoprenalinę i dobutaminę: długotrwałe leczenie i stosowanie dużych dawek wymaga szczególnego monitorowania.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lokren 20 – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku.
LOKREN 20 można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lokren 20 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Lokren 20 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lokren 20 - 20 mg, Tabletki powlekane (Betaxololi hydrochloridum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lokren 20 - 20 mg, Tabletki powlekane (Betaxololi hydrochloridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

8 komentarzy do “Lokren 20”

  1. Przez dziesięć lat stosowałam Lokren z doskonałymi rezultatami – mój stan zdrowia był stabilny, a samopoczucie bardzo dobre. Niestety, od miesiąca zauważyłam drastyczny spadek skuteczności leku. Na zalecenie lekarki zwiększyłam dawkę do 1,5 tabletki Lokrenu 20, jednak nie przyniosło to oczekiwanej poprawy. Mój organizm praktycznie nie reaguje na lek – tętno utrzymuje się powyżej 90 uderzeń na minutę, odczuwam znaczne osłabienie i męczliwość. Ta nagła utrata skuteczności leku po latach efektywnego działania jest dla mnie bardzo niepokojąca i znacząco wpływa na jakość mojego życia.

    Odpowiedz
  2. Stosuję Lokren 20 nieprzerwanie od dwunastu lat i muszę przyznać, że jest to dla mnie niezastąpiony lek. Gdy podjęto próbę zmiany terapii na inny preparat, mój organizm zareagował bardzo gwałtownie – po zaledwie trzech dniach moje tętno wzrosło do alarmującego poziomu około 160 uderzeń na minutę. Sytuacja była na tyle poważna, że konieczne było wezwanie pogotowia ratunkowego, ponieważ towarzyszyło mi uczucie ogromnego napięcia i dyskomfortu w klatce piersiowej. Nawet podczas hospitalizacji zespół medyczny nie był w stanie dobrać alternatywnego leku, który skutecznie zastąpiłby Lokren 20. To doświadczenie uświadomiło mi, jak bardzo mój organizm przystosował się do tego konkretnego preparatu i jak istotna jest dla mnie kontynuacja dotychczasowego leczenia.

    Odpowiedz
  3. Stosuję Lokren 20 w terapii zaburzeń rytmu serca od około dwunastu miesięcy. Z jednej strony lek wykazał skuteczność w kontrolowaniu arytmii, która uległa znacznemu zmniejszeniu. Niestety, w trakcie terapii pojawiły się poważne skutki uboczne związane z układem krwiotwórczym. Od stycznia tego roku zaobserwowano u mnie znaczący wzrost poziomu płytek krwi, przekraczający trzykrotnie górną granicę normy. Konsekwencją tych zaburzeń jest występowanie rozległych siniaków na nogach, które pojawiają się nawet przy niewielkim urazie. Dodatkowo odczuwam znaczne osłabienie i męczliwość, które istotnie wpływają na moją codzienną aktywność. Te niepokojące objawy wymagają szczególnej uwagi i monitorowania stanu zdrowia.

    Odpowiedz
  4. Mam 63 lata i od roku przyjmuję połowę tabletki Lokren 20. Dzięki temu ciśnienie i puls się unormowały. Po pół roku próbowałam zmniejszyć dawkę do 1/4 tabletki, ale pojawiły się bóle głowy. Niedawno znów chciałam obniżyć dawkę z powodu nadmiernego marznięcia, jednak wróciły intensywne bóle głowy. Wróciłam więc do dawki 1/2 tabletki. Po przeczytaniu informacji o leku dowiedziałam się, że to beta-bloker, co mnie zaniepokoiło. Muszę skonsultować się z lekarzem, choć jestem rozczarowana ich podejściem – przepisują wszystko, o co pacjent poprosi, a ich wiedza pozostawia wiele do życzenia. Pozdrawiam wszystkich.

    Odpowiedz
  5. Po sześcioletniej terapii lekiem Lokren 20 zaobserwowałem znaczące problemy z zaburzeniami erekcji, które niestety coraz bardziej wpływają na jakość mojego życia intymnego. Dolegliwości te pojawiły się stopniowo i z czasem uległy nasileniu. Jest to dla mnie szczególnie trudne, ponieważ lek skutecznie kontroluje moje ciśnienie tętnicze, jednak skutki uboczne w sferze seksualnej są bardzo uciążliwe. Te zaburzenia mają istotny wpływ nie tylko na moje samopoczucie, ale również na relacje z partnerką i ogólny komfort życia.

    Odpowiedz
    • W przypadku zaobserwowania zaburzeń erekcji podczas terapii należy bezzwłocznie umówić się na wizytę kontrolną. Specjalista dokładnie przeanalizuje sytuację, oceni nasilenie objawów oraz ich wpływ na jakość życia. Na tej podstawie podejmie decyzję o ewentualnej modyfikacji dotychczasowego schematu leczenia lub zaproponuje alternatywne rozwiązania terapeutyczne, które pozwolą zachować skuteczność leczenia przy jednoczesnej minimalizacji niepożądanych efektów ubocznych.

      Odpowiedz
  6. Jako 37-letnia pacjentka, chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z lekiem Lokren 20. Od dwóch lat stosuję ten preparat w zredukowanej dawce – przyjmuję połowę tabletki dziennie. Przed rozpoczęciem leczenia moje parametry były znacząco podwyższone: ciśnienie tętnicze utrzymywało się na niepokojącym poziomie 180/110 mmHg, a tętno wynosiło aż 140 uderzeń na minutę. W początkowej fazie terapii doświadczałam przejściowych dolegliwości, jednak systematyczne przyjmowanie leku przyniosło oczekiwane rezultaty. Po kilku tygodniach stosowania zaobserwowałam wyraźną poprawę – moje parametry życiowe ustabilizowały się na prawidłowym poziomie. Obecnie ciśnienie tętnicze utrzymuje się w optymalnym zakresie 128/78 mmHg, a tętno waha się między 70 a 80 uderzeń na minutę. Dzięki skuteczności Lokrenu 20 odzyskałam komfort życia i spokój o moje zdrowie. Z perspektywy dwuletniego stosowania mogę z przekonaniem polecić ten lek osobom zmagającym się z podobnymi problemami kardiologicznymi.

    Odpowiedz
  7. Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania leku Lokren 20. Zdecydowałam się na przyjęcie ćwierci tabletki, jednak reakcja mojego organizmu była dość niepokojąca. Początkowo zaobserwowałam gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, po którym nastąpił jego nieznaczny spadek. W trakcie kuracji pojawiły się bardzo nieprzyjemne objawy – odczuwałam znaczne osłabienie organizmu oraz dokuczliwe duszności. Sytuacja była na tyle poważna, że konieczne było zastosowanie leku przeciwdławicowego w formie aerozolu, który przyniósł mi ulgę. Niestety, później wystąpiły również drgawki, co ostatecznie przekonało mnie do całkowitego zaprzestania przyjmowania tego preparatu. Moje doświadczenie z lekiem Lokren 20 było zdecydowanie negatywne, a wystąpienie tak poważnych skutków ubocznych sprawiło, że musiałam zrezygnować z tej formy terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz