Corsib

Corsib zawiera isoprolol, to lek z grupy beta-blokerów. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej i przewlekłej niewydolności serca. Działa poprzez zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Corsib jest bisoprolol. Bisoprolol należy do grupy leków nazywanych beta-adrenolitykami. Leki te wpływają na reakcję organizmu na niektóre impulsy nerwowe, szczególnie w sercu. W rezultacie bisoprolol zwalnia czynność serca i w ten sposób zwiększa wydajność serca w pompowaniu krwi wewnątrz organizmu.

Lek Corsib jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami (inhibitorami ACE, lekami moczopędnymi i glikozydami nasercowymi) w leczeniu stabilnej niewydolności serca.
Niewydolność serca pojawia się, jeśli mięsień serca jest słaby i nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu

Lek Corsib jest również stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) i dławicy piersiowej (bólu w klatce piersiowej spowodowanego zablokowaniem tętnic zaopatrujących mięsień sercowy).

Skład

– Substancją czynną leku jest betaksololu fumaran.
Lek Corsib, 2,5 mg zawiera 2,5 mg bisoprololu fumaranu.
Lek Corsib, 5 mg zawiera 5 mg bisoprololu fumaranu.
Lek Corsib, 10 mg zawiera 10 mg bisoprololu fumaranu.

– Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), celuloza mikrokrystaliczna (typ 101), krospowidon (typ A), magnezu stearynian, tlenek żelaza żółty (E 172) (tylko dla leku Corsib 2,5 mg i 10 mg), tlenek żelaza czerwony (E 172) (tylko dla leku Corsib 10 mg)

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Corsib należy przyjmować rano z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, popijając wodą. Tabletek nie należy kruszyć ani rozgryzać.

Podwyższone ciśnienie krwi/dławica piersiowa
Dorośli
Lekarz rozpocznie leczenie od możliwie najmniejszej dawki (5 mg). Lekarz będzie uważnie monitorował stan pacjenta na początku leczenia i zwiększał dawkę do uzyskania dawki możliwej do zastosowania u pacjenta. Zalecana dawka dobowa to 10 mg. Maksymalna dawka dobowa to 20 mg. Leczenie lekiem Corsib jest zazwyczaj długotrwałe.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby zazwyczaj nie jest wymagane dostosowanie dawki. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie powinni przyjmować dawki większej niż 10 mg bisoprololu na dobę.

Niewydolność serca (zmniejszona zdolność serca do pracy jako pompa)
Leczenie lekiem Corsib wymaga regularnej kontroli lekarskiej. Jest to konieczne zwłaszcza na początku leczenia i podczas dostosowywania dawki. Leczenie bisoprololem należy rozpocząć od małej dawki i stopniowo ją zwiększać. Lekarz zadecyduje, w jaki sposób zwiększać dawkę i zwykle odbywa się to w następujący sposób:
– 1,25 mg bisoprololu raz na dobę przez tydzień
– 2,5 mg bisoprololu raz na dobę przez tydzień
– 3,75 mg bisoprololu raz na dobę przez tydzień
– 5 mg bisoprololu raz na dobę przez cztery tygodnie
– 7,5 mg bisoprololu raz na dobę przez cztery tygodnie
– 10 mg bisoprololu raz na dobę w leczeniu podtrzymującym (długotrwałym).

Maksymalna zalecana dawka dobowa to 10 mg bisoprololu. U niektórych pacjentów wystarczająca może być dawka podtrzymująca mniejsza niż 10 mg bisoprololu.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

W zależności od tego, jak pacjent toleruje lek Corsib, lekarz może również zdecydować o wydłużeniu czasu między zwiększeniem dawki. Jeśli stan pacjenta się pogorszy lub pacjent nie toleruje leku Corsib, konieczne może być ponowne zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Jeśli pacjent musi całkowicie przerwać leczenie, lekarz zazwyczaj zaleci stopniowe zmniejszanie dawki, ponieważ w przeciwnym razie stan pacjenta może się pogorszyć.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Corsib u dzieci i młodzieży.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Na ogół nie ma konieczności dostosowania dawki u osób w podeszłym wieku.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Corsib niż zalecana, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Lekarz zadecyduje, jakie działania należy podjąć.
Objawami przedawkowania mogą być: spowolnienie czynności serca (bradykardia), ostre zwężenie dróg oddechowych prowadzące do trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli), znaczny spadek ciśnienia krwi, ostra niewydolność serca lub obniżenie stężenia cukru we krwi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Corsib przyjmuje się zwykle rano z posiłkiem lub bez posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Istnieje ryzyko, że stosowanie bisoprololu w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. Lekarz zadecyduje, czy można przyjmować Corsib w czasie ciąży.

Nie wiadomo, czy bisoprolol przenika do mleka matki. Dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia bisoprololem.

Ulotka Corsib

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Corsib (forum)

Stosujesz Corsib? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Corsib. Podziel się doświadczeniami na forum.