Lenzetto

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyGedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Kod ATCG03CA03
ProceduraDCP
SubstancjaEstradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lenzetto?

Lek Lenzetto stosowany jest w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Zawiera on żeński hormon estrogen. Lek Lenzetto stosuje się u kobiet po menopauzie, co najmniej 6 miesięcy po wystąpieniu ostatniej, naturalnej miesiączki.

Lek Lenzetto może być również stosowany u kobiet, u których przeprowadzono operację usunięcia jajników, ponieważ powoduje to natychmiastowe wystąpienie menopauzy.

Lek Lenzetto ma postać aerozolu, który zawiera niewielką ilość substancji leczniczej zwanej estradiolem. Po rozpyleniu bezpośrednio na skórę, lek przenika przez skórę do krwioobiegu, przynosząc złagodzenie objawów występujących po menopauzie.

Lek Lenzetto wskazany jest do stosowania:

Złagodzenia objawów występujących po okresie menopauzy
W trakcie menopauzy ilość estrogenu wytwarzanego przez organizm kobiety zmniejsza się. Może to powodować takie objawy jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej (tzw. uderzenia gorąca). Lek Lenzetto zmniejsza nasilenie tego typu objawów spowodowanych menopauzą. Lekarz przepisze pacjentce lek Lenzetto jedynie wtedy, gdy objawy u niej występujące w znacznym stopniu utrudniają jej codzienne funkcjonowanie.

Lek Lenzetto wskazany jest w leczeniu objawów niedoboru estrogenu po menopauzie, gdy nie występują już krwawienia miesięczne. Do objawów niedoboru estrogenu należą uderzenia gorąca (nagłe przypływy gorąca i pocenie się odczuwane na całym ciele), zaburzenia snu, drażliwość oraz suchość pochwy.

Doświadczenia dotyczące stosowania leku u kobiet powyżej 65 roku życia są ograniczone.

Lek Lenzetto nie jest lekiem antykoncepcyjnym.

Reklama

Jaki jest skład Lenzetto, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest estradiol (w postaci estradiolu półwodnego).
Każda dawka zawiera 1,53 mg estradiolu (odpowiednik 1,58 mg estradiolu półwodnego).

Pozostałe składniki to: salicylan oktylu i etanol 96%.

Dawkowanie preparatu Lenzetto – jak stosować ten lek?

Lekarz prowadzący będzie starał się przepisać możliwie najniższą dawkę przeznaczoną do stosowania przez możliwie najkrótszy czas w celu złagodzenia objawów występujących u pacjentki. W trakcie leczenia lekarz prowadzący może modyfikować dawkowanie, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Jeżeli pacjentka uważa, że działanie leku przy zastosowanej dawce jest zbyt silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Jeśli pacjentka nie przeszła zabiegu histerektomii (chirurgiczny zabieg usunięcia macicy), lekarz prowadzący przepisze tabletki zawierające inny hormon zwany progestagenem w celu zrównoważenia skutków działania estrogenów na błonę śluzową macicy. Lekarz wyjaśni, jak należy przyjmować te tabletki. W końcowym okresie leczenia progestagenem może wystąpić krwawienie z odstawienia (Patrz punkt „Niespodziewane krwawienia” w ząłączonej poniżej ulotce).

Jeśli pacjentka musi poddać się zabiegowi chirurgicznemu
Jeśli pacjentka planuje zabieg chirurgiczny, powinna powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Lenzetto. Może zaistnieć potrzeba zaprzestania stosowania leku Lenzetto około 4 do 6 tygodni przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (patrz punkt 2. „Zakrzepy krwi w żyłach” w załączonej poniżej ulotce). Należy zapytać lekarza, kiedy pacjentka będzie mogła ponownie rozpocząć stosowanie leku Lenzetto.

Gdzie należy zastosować lek Lenzetto
Aerozol należy stosować na suchą i zdrową skórę wewnętrznej części przedramienia. Jeżeli nie jest to możliwe, aerozol należy zastosować na wewnętrzną powierzchnię uda. Nie należy stosować leku Lenzetto na piersi lub części ciała położone w ich pobliżu.

Jak stosować lek Lenzetto
Przed pierwszym zastosowaniem nowego apliaktora, należy przygotować pompkę poprzez trzykrotne rozpylenie leku z zamkniętym wieczkiem.

Pojemnik należy trzymać pionowo. Nie zdejmując wieczka trzykrotnie wcisnąć przycisk kciukiem lub palcem wskazującym.

Teraz lek jest gotowy do użycia.

Aplikatora NIE NALEŻY przygotowywać przed każdym użyciem, a jedynie przed pierwszym użyciem z nowego pojemnika.

Należy się upewnić, że skóra, na którą zostanie rozpylony lek jest zdrowa, czysta i sucha.

Sposób dawkowania leku.

Aby podać dobową dawkę leku należy zdjąć plastikowe wieczko, przytrzymać pionowo pojemnik i przyłożyć plastikową końcówkę aplikatora równo do powierzchni skóry (Rys.2).

Może zajść konieczność przesunięcia ramienia lub przesunięcia wylotu aplikatora wzdłuż ramienia, tak, aby przylegał on szczelnie do skóry i aby nie było żadnych szczelin pomiędzy wylotem aplikatora a skórą.

Wcisnąć przycisk jeden raz.

Jeżeli konieczne jest ponowne rozpylenie, wylot aplikatora należy przesunąć wzdłuż ramienia, tak aby znalazł się poza obszarem, gdzie poprzednio rozpylono lek. Nacisnąć przycisk jeden raz.

Jeżeli konieczne jest rozpylenie po raz trzeci, wylot aplikatora przesunąć wzdłuż ramienia, i nacisnąć przycisk jeden raz.

Jeżeli nie ma możliwości, aby drugie lub trzecie rozpylenie wykonać na tej samej wewnętrznej powierzchni przedramienia, lek można podać na drugie przedramię. Jeżeli pacjentka ma problemy z umieszczeniem końcówki aplikatora na wewnętrznej powierzchni przedramienia, tak jak to przedstawiono na rysunku 3, a także w przypadku trudności z podaniem leku na przedramię, lek można także podać na wewnętrzną powierzchnię uda.

Po użyciu leku Lenzetto, pojemnik zawsze należy zamknąć wieczkiem.

Rozpylony lek należy pozostawić do wyschnięcia przez co najmniej 2 minuty przed ubraniem się i co najmniej przez 60 minut przed kąpielą lub prysznicem. W przypadku, gdyby lek Lenzetto dostał się na inne obszary skóry, np. na ręce, skórę w tym miejscu należy bezzwłocznie umyć wodą z mydłem.

Leku Lenzetto nie należy stosować na uszkodzoną lub zranioną skórę.

Nie należy wmasowywać lub wcierać leku Lenzetto w powierzchnię skóry.

Nie należy dopuszczać, aby inne osoby lub zwierzęta domowe dotykały powierzchni skóry, na którą rozpylono lek, przez co najmniej 60 minut od podania. Jeżeli inna osoba (w szczególności dziecko) niechcący dotknęła powierzchni skóry, na którą rozpylono lek Lenzetto, należy polecić jej, aby umyła dany obszar skóry wodą z mydłem. Dlatego też obszar ciała, na który rozpylono lek należy przykryć ubraniem 2 minuty po aplikacji leku.

Jaką dawkę leku Lenzetto należy stosować
Lekarz prawdopodobnie zaleci rozpoczęcie leczenia od najniższej dawki (jedno rozpylenie dziennie). Należy porozmawiać z lekarzem, jaka dawka leku będzie odpowiednia dla pacjentki. Jeśli to konieczne, lekarz może zwiększyć dawkę do dwóch rozpyleń dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 3 rozpylenia.

Jak często należy stosować lek Lenzetto
Łączną liczbę rozpyleń (dawki (ek)) zaleconych przez lekarza należy wykonywać codziennie o tej samej porze.

Czas trwania leczenia lekiem Lenzetto
Co 3-6 miesięcy należy porozmawiać z lekarzem, jak długo należy stosować lek Lenzetto. Lek Lenzetto należy stosować tylko tak długo, dopóki istnieje potrzeba złagodzenia objawów związanych z menopauzą.

Inne przydatne informacje
Filtry przeciwsłoneczne mogą zmieniać wchłanianie estrogenów zawartych w leku Lenzetto. Należy unikać stosowania produktów przeciwsłonecznych na skórę tych części ciała, na które pacjentka zamierza rozpylać lek Lenzetto. Natomiast, jeśli istnieje potrzeba zastosowania filtrów przeciwsłonecznych, należy je nałożyć na skórę przynajmniej 1 godzinę przed zastosowaniu leku Lenzetto

Lek Lenzetto należy stosować z ostrożnością w ekstremalnych warunkach temperaturowych, takich jak pobyt w saunie lub czasie kąpieli słonecznych.

Istnieją ograniczone dane wskazujące na to, że szybkość i stopień wchłaniania leku Lenzetto mogą być zmniejszone u kobiet z nadwagą i otyłych. Należy porozmawiać o tym z lekarzem. W czasie leczenia lekarz może dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lenzetto lub w razie przypadkowego zastosowania leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, aby uzyskać opinię dotyczącą ryzyka i porad na temat działań, jakie należy podjąć.

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lenzetto, mogą wystąpić nudności, wymioty i krwawienia śródcykliczne (nietypowe krwawienia z pochwy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lenzetto – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lenzetto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Lenzetto jest przeznaczony tylko dla kobiet po menopauzie. W przypadku, gdy pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Lenzetto i skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Lenzetto podczas karmienia piersią.

Ulotka Lenzetto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lenzetto - 1,53 mg/dawkę, Aerozol przezskórny, roztwór (Estradiolum hemihydricum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lenzetto - 1,53 mg/dawkę, Aerozol przezskórny, roztwór (Estradiolum hemihydricum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 10 opinii)

Znakomity
20%
Bardzo dobry
40%
Neutralny
30%
Słaby
0%
Fatalny
10%

13 komentarzy do “Lenzetto”

  1. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moją historią stosowania różnych terapii hormonalnych. Tydzień temu rozpoczęłam leczenie preparatem Lenzetto i jestem zdumiona szybkością działania – uciążliwe uderzenia gorąca, które występowały kilkukrotnie w ciągu godziny, niemal całkowicie ustąpiły. Wcześniejsze doświadczenia z hormonoterapią były mniej pomyślne. System 50 spowodował znaczący przyrost masy ciała – około 15 kg w ciągu pół roku, z czego udało mi się zredukować 8 kg. Kolejna próba z preparatem Feminost zakończyła się po dwóch tygodniach z powodu niepokojących objawów w postaci obrzęków, bólu i przegrzania łydek. Po odstawieniu leku dolegliwości bólowe nóg utrzymywały się jeszcze przez półtora miesiąca, co uniemożliwiło jakąkolwiek terapię hormonalną i spowodowało nawrót uderzeń gorąca. Te objawy bardzo utrudniały mi codzienne funkcjonowanie, szczególnie w pracy i podczas zakupów. Następnie stosowałam Tibolone, jednak po 2-3 miesiącach uderzenia gorąca powróciły. Obecnie, pod opieką nowego lekarza, rozpoczęłam terapię Lenzetto. Choć już po tygodniu zauważyłam znaczącą poprawę w zakresie uderzeń gorąca, obawiam się potencjalnego przyrostu masy ciała. Ze względu na wczesną menopauzę w wieku 44 lat (ostatnia miesiączka wystąpiła dwa lata temu, zbiegając się z diagnozą COVID-19), kontynuacja terapii hormonalnej jest konieczna.

    Odpowiedz
  2. ★★★★☆

    Przez ostatnie pół roku jestem w trakcie terapii hormonalnej z wykorzystaniem Lenzetto. Preparat stosunkowo łatwo się aplikuje i wchłania, jednak zaobserwowałam znaczący przyrost masy ciała – około 6 kilogramów w ciągu 6 miesięcy stosowania. Jest to dla mnie dość istotny skutek uboczny, który wpływa na moje samopoczucie i komfort życia codziennego. Poza tym efekt terapeutyczny jest zadowalający, choć kwestia przyrostu wagi wymaga przedyskutowania podczas kolejnej wizyty kontrolnej.

    Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Z przyjemnością dzielę się moimi doświadczeniami z miesięcznego stosowania leku Lenzetto. Preparat okazał się dla mnie wyjątkowo przyjazny – nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych efektów ubocznych, co jest niezwykle istotne przy terapii hormonalnej. Od rozpoczęcia kuracji odczuwam znaczącą poprawę samopoczucia, a moje codzienne funkcjonowanie uległo wyraźnej poprawie. Moje doświadczenia z tym lekiem są bardzo pozytywne, a forma aplikacji w sprayu sprawdza się doskonale. Ogólna poprawa jakości życia jest dla mnie najbardziej wymiernym dowodem skuteczności tego preparatu.

    Odpowiedz
  4. Niedawno rozpoczęłam terapię hormonalną preparatem Lenzetto w formie aerozolu i chciałabym dowiedzieć się więcej o prawidłowym sposobie jego aplikacji. Interesuje mnie szczególnie, które miejsca na ciele są najbardziej odpowiednie do stosowania tego leku. Zastanawiam się, czy są jakieś specjalne zalecenia dotyczące wyboru miejsca aplikacji, które mogą wpływać na skuteczność terapii. Będę wdzięczna za podzielenie się Państwa doświadczeniami w tym zakresie, gdyż zależy mi na optymalnym wykorzystaniu tego preparatu.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Na podstawie mojego dziesięciomiesięcznego doświadczenia ze stosowaniem leku Lenzetto mogę podzielić się szczegółami dotyczącymi jego aplikacji. Przyjmuję preparat według ściśle określonego schematu – wykonuję dwa rozpylenia na skórę przedramienia każdego wieczoru, dbając o zachowanie stałej pory przyjmowania leku. Systematyczność i przestrzeganie zaleconej pory aplikacji są kluczowe dla skuteczności terapii. Taka forma podawania leku jest dla mnie wygodna i łatwa w codziennym stosowaniu. Preparat w formie aerozolu transdermalnego pozwala na precyzyjne dawkowanie i komfortową aplikację bezpośrednio na skórę.

      Odpowiedz
  5. ★★★★★

    Stosuję Lenzetto od kilku miesięcy i jestem niezwykle zadowolona z efektów terapii. Jest to dla mnie idealne rozwiązanie w leczeniu objawów menopauzy. Co szczególnie istotne, nie zaobserwowałam żadnych problemów z przyrostem masy ciała, który często występuje przy tego typu lekach. Wcześniej stosowałam plastry hormonalne, jednak ta innowacyjna forma aerozolu jest znacznie bardziej komfortowa i praktyczna w codziennym użytkowaniu. Nie muszę się już martwić o typowe problemy związane z plastrami, takie jak ich odklejanie się czy nieprzyjemne reakcje skórne w postaci świądu i podrażnień. Aerozol jest łatwy w aplikacji, szybko się wchłania i nie pozostawia żadnych śladów na skórze. Jestem w pełni usatysfakcjonowana skutecznością tej terapii, która pozwala mi zachować komfort życia i dobre samopoczucie.

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Jako osoba ze skłonnością do przybierania na wadze, zastanawiam się nad wpływem tego leku na masę ciała. Moje obawy dotyczą potencjalnego przyrostu wagi podczas terapii. Byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami przez osoby, które stosują Lenzetto przez dłuższy czas. Szczególnie interesują mnie obserwacje dotyczące zmian masy ciała w trakcie kuracji. Czy zauważyłyście jakiekolwiek wahania wagi podczas stosowania tego preparatu? Będę wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.

    Odpowiedz
    • ★★★★★

      Od roku stosuję Lenzetto i jestem niezwykle usatysfakcjonowana efektami terapii hormonalnej. Lek świetnie się sprawdza w moim przypadku, a dodatkową zaletą jest fakt, że nie wpływa na masę ciała. Przez cały okres stosowania nie zaobserwowałam żadnych niepokojących zmian wagi, co jest bardzo istotnym aspektem w przypadku długotrwałej terapii hormonalnej. Moje doświadczenia z tym preparatem są bardzo pozytywne.

      Odpowiedz
      • ★★★★☆

        Podczas stosowania tego preparatu hormonalnego moja waga pozostała na stabilnym poziomie, co jest dla mnie bardzo istotne, ponieważ od zawsze borykałam się z tendencją do przybierania na wadze. Przez cały okres terapii nie zaobserwowałam żadnych wahań masy ciała, co potwierdza dobre działanie leku i brak jego wpływu na metabolizm. Jest to szczególnie ważne dla kobiet zmagających się z podobnymi problemami.

        Odpowiedz
  7. Czy stosowanie leku Lenzetto może wywoływać problemy z gardłem i podrażnienie błony śluzowej? Zaobserwowałam u siebie niepokojące dolegliwości w obrębie gardła po rozpoczęciu terapii i zastanawiam się, czy może to być skutek uboczny tego preparatu hormonalnego. Czy inne pacjentki również zauważyły podobne objawy podczas stosowania aerozolu?

    Odpowiedz
    • Chciałabym podzielić się swoimi obawami dotyczącymi zmiany terapii hormonalnej. Do tej pory stosowałam plastry Systen 50, które świetnie się sprawdzały w moim przypadku. Niestety, z powodu problemów z dostępnością tego preparatu, jestem zmuszona rozważyć przejście na Lenzetto. Szczegółowa lektura ulotki wzbudziła we mnie spory niepokój odnośnie potencjalnych działań niepożądanych. Jestem bardzo zaniepokojona możliwymi reakcjami organizmu na nowy preparat i zastanawiam się, czy ktoś miał doświadczenie w przechodzeniu z plastrów Systen 50 na Lenzetto? Jak przebiegała adaptacja do nowego leku?

      Odpowiedz
      • ★★★☆☆

        Po dokładnym zapoznaniu się z ulotką leku Lenzetto, a szczególnie z wyszczególnioną listą potencjalnych działań niepożądanych, również zdecydowałam się nie rozpoczynać terapii tym preparatem. Lista możliwych skutków ubocznych wywarła na mnie na tyle duże wrażenie, że pomimo zalecenia lekarskiego, zdecydowałam się poszukać alternatywnych opcji leczenia. Czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniami z innymi lekami o podobnym działaniu, które charakteryzują się lepszym profilem bezpieczeństwa?

        Odpowiedz
      • ★★★★☆

        Z własnego doświadczenia mogę polecić tabletki Estrofem Mite jako alternatywną opcję terapeutyczną. Stosuję je regularnie i jestem zadowolona z efektów leczenia. Jest to preparat zawierający estrogen, który może być dobrym rozwiązaniem dla osób szukających innej formy terapii hormonalnej. W moim przypadku sprawdził się bardzo dobrze, a jego stosowanie nie wiązało się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi.

        Odpowiedz

Napisz opinię o Lenzetto. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.