Acodin

Acodin to lek przeciwkaszlowy w tabletkach, który zawiera pochodną morfiny wywierającą działanie na ośrodek kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym. Lek stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, niezwiązany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu, np. kaszel wynikający z przeziębienia, kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej), kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

Acodin 150 Junior

Acodin 150 Junior to preparat złożony w postaci syropu, który zawiera dekstrometorfan i dekspantenol. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli. Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Acodin Duo

Acodin Duo to lek stosowany w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Składa się z dwóch substancji czynnych: dekstrometorfanu i dekspantenolu. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy, natomiast dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Bronchostop Duo na kaszel

Bronchostop Duo na kaszel to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o smaku malinowym. Jest stosowany do pobudzania odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem oraz do uśmierzania podrażnienia gardła i związanego z tym suchego kaszlu. W składzie syropu znajduje się wyciąg suchy z ziela tymianku oraz wyciąg z korzenia prawoślazu. Lek jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania od 3 roku życia.

Bronchostop na kaszel

Bronchostop na kaszel to produkt leczniczy roślinny, który zawiera w składzie wyciąg suchego ziela tymianku. Lek ten pobudza odkrztuszanie zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem. Olejki eteryczne zawarte w wyciągu z tymianku wykazują właściwości antyseptyczne. Bronchostop na kaszel jest dostępny bez recepty.

Contril

Contril to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do leczenia objawowego kaszlu suchego. Produkt leczniczy zawiera substancję czynną – lewodropropizynę, która wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Lek rozkurcza oskrzela, hamuje odruch kaszlu, a także zmniejsza jego częstotliwość. Polecany jest nawet w przypadku uporczywego kaszlu.

Crealb

Crealb albumina ludzka to lek w postaci roztworu do infuzji, który zawiera białko zwane albuminą. Jest wytwarzany z ludzkiej krwi zebranej od dawców krwi. Stosowany jest w celu uzupełnienia i utrzymania objętości krwi krążącej u pacjentów, u których doszło do ubytku krwi lub płynu. Lek jest dostępny na receptę.

Dexapini

Dexapini to syrop stosowany w leczeniu suchego kaszlu, który może występować w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie gardła. Głównym składnikiem preparatu jest bromowodorek dekstrometorfanu, który ma działanie przeciwkaszlowe. Produkt dostępny jest bez recepty.

Fiordatussi

Fiordatussi to lek roślinny w postaci syropu, który zawiera suchy wyciąg z liści babki lancetowatej. Jest przeznaczony do łagodzenia objawów podrażnień jamy ustnej i gardła oraz związanego z tym suchego kaszlu. Może być stosowany u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 3. roku życia. Lek jest dostępny bez recepty.

Herbapect

Herbapect to syrop ziołowy, który zawiera wyciąg z pierwiosnka, sulfogwajakol oraz wyciąg z ziela tymianku. Preparat wykazuje działanie wykrztuśne i rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie. Herbapect łagodzi objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, suchy i męczący kaszel oraz utrudnione odkrztuszanie. Preparat jest dostępny bez recepty.

Herbion na kaszel

Herbion na kaszel to syrop, który zawiera gęsty wyciąg z płucnicy islandzkiej. Zawiera on duże ilości substancji kleistych, które pokrywają, chronią i nawilżają błony śluzowe jamy ustnej i gardła, łagodząc podrażnienie i suchy kaszel. Preparat jest dostępny bez recepty i jest stosowany tradycyjnie w celu łagodzenia podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz towarzyszącego im kaszlu.

Kwiat ślazu dzikiego

Kwiat ślazu dzikiego jest tradycyjnie stosowany w medycynie naturalnej. Zawiera substancje śluzowe, które powlekają błonę śluzową gardła i krtani, tworząc warstwę ochronną na powierzchni. Dzięki temu łagodzi podrażnienia gardła, krtani i strun głosowych oraz jest pomocny przy suchym kaszlu i chrypce. Jest dostępny bez recepty.

LevoDril

LevoDril to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany do objawowego leczenia nieproduktywnego (suchego) kaszlu u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat. Substancją czynną jest lewodropropizyna, która wykazuje działanie przeciwkaszlowe i rozkurczające oskrzela. Lek ten skutecznie hamuje kaszel o różnym pochodzeniu, jak np. kaszel w przebiegu raka płuca, kaszel związany z zakażeniami górnych i dolnych dróg oddechowych czy krztusiec.

Levofree

Levofree to lek przeciwkaszlowy, który zawiera substancję czynną lewodropropizynę. Jest przeznaczony do objawowego leczenia suchego, nieproduktywnego kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany przez dorosłych, młodzież oraz dzieci powyżej 2 roku życia. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Levopront

Levopront to lek w postaci syropu, który zawiera substancję czynną – lewodropropizynę. Jest stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu u dzieci powyżej 2 lat i u dorosłych. Lek działa przeciwkaszlowo i znosi skurcz oskrzeli. Levopront jest dostępny bez recepty.

Levosol

Levosol to lek bez recepty stosowany w leczeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu. Zawiera substancję czynną – lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Levosol może być stosowany w kaszlu o różnym podłożu. Jest dostępny w postaci tabletek i syropu.

Liść podbiału

Liść podbiału jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest to produkt roślinny, który jest stosowany w formie ziół do zaparzania. Tradycyjnie jest stosowany jako środek osłaniający błony śluzowe jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem i chrypką. Wyciąg z liści podbiału zawiera substancje śluzowe, które posiadają właściwości ochronne na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzą kaszel.

Mucotussin

Mucotussin to syrop doustny, który zawiera substancję czynną dekstrometorfan bromowodorku. Jest stosowany do złagodzenia suchego, drażniącego kaszlu. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej. Mucotussin jest dostępny bez recepty.

Pulmopect

Pulmopect to lek przeciwkaszlowy, którego substancją czynną jest lewodropropizyna. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów suchego, nieproduktywnego kaszlu. Preparat jest dostępny bez recepty i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.

Robitussin Antitussicum

Robitussin Antitussicum to syrop, który hamuje suchy, męczący kaszel. Jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 lat. Jego substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek, który działa hamująco na odruch kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty.

Robitussin Junior

Robitussin Junior to syrop, który skutecznie łagodzi suchy i męczący kaszel u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Jego substancją czynną jest dekstrometorfan bromowodorek. Lek ten jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u dzieci. W przypadku braku poprawy po 7 dniach lub pogorszenia się stanu zdrowia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jest dostępny bez recepty.

Rubital

Rubital to tradycyjny lek roślinny stosowany jako środek łagodzący objawy podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel. Lek zawiera wodny wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania jest łagodzenie objawów podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel.

Sinecod

Sinecod to lek przeciwkaszlowy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – cytrynian butamiratu. Jest to lek nieopioidowy, który różni się od alkaloidów opioidowych zarówno budową chemiczną, jak i działaniem farmakologicznym. Sinecod jest wskazany w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie.

Sirupus Plantaginis

Sirupus Plantaginis to lek w postaci syropu, który zawiera płynny wyciąg z liścia babki lancetowatej. Jest to lek ziołowy, naturalny. Stosuje się go w podrażnieniach i łagodnych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, przy kaszlu, nieżytach górnych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Solvetusan

Solvetusan to lek stosowany w objawowym leczeniu kaszlu suchego (nieproduktywnego). Substancją czynną leku jest lewodropropizyna. Solvetusan wykazuje działanie przeciwkaszlowe i znosi skurcz oskrzeli. Lek występuje w postaci syropu lub tabletek. Jest dostępny bez recepty.

Supremin

Supremin to syrop przeciwkaszlowy zawierający cytrynian butamiratu jako substancję czynną. Jest to nieopioidowy lek przeciwkaszlowy, który łagodzi kaszel poprzez ośrodkowe hamowanie odruchu kaszlu, zmniejszając częstotliwość oraz natężenie kaszlu nieproduktywnego (suchego, męczącego). Działa obwodowo poprzez nieznaczne rozszerzenie oskrzeli, co może ułatwiać oddychanie. Lek jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania w przypadku ostrego, suchego kaszlu.

Supremin MAX

Supremin MAX to syrop przeciwkaszlowy zawierający substancję czynną butamiratu cytrynian. Jest to lek nieopioidowy, który działa ośrodkowo, choć dokładny mechanizm działania nie jest znany. Supremin MAX łagodzi kaszel poprzez rozszerzenie oskrzeli, co ułatwia oddychanie. Jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrego, suchego kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty.

Syrop prawoślazowy

Syrop prawoślazowy to ziołowy lek dostępny bez recepty, który zawiera macerat z korzenia prawoślazu. Działa powlekająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodząc kaszel suchy i mokry oraz ból gardła. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia lub innych infekcji. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z informacją dołączoną do opakowania i zastosować dawkowanie zgodne z zaleceniami.

Syrop Prawoślazowy Alte

Syrop Prawoślazowy Alte to lek roślinny, który zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu. Jest tradycyjnie stosowany do łagodzenia objawów podrażnienia i stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Działa osłaniająco na błony śluzowe, łagodzi podrażnienia gardła i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu górnych dróg oddechowych. Jest dostępny bez recepty.

Syrop prawoślazowy Alte Forte 6 cz.korzenia prawoślazu

Syrop prawoślazowy Alte Forte 6 cz.korzenia prawoślazu to lek pochodzenia roślinnego, który tradycyjnie stosowany jest w celu łagodzenia objawów podrażnienia oraz zapalenia śluzówki jamy ustnej i gardła. Zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu, który powleka błony śluzowe, co zapewnia ochronę przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych oraz przywraca jej odpowiednie nawilżenie. Lek jest dostępny bez recepty.

Syrop z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej to lek roślinny, który zawiera wyciąg z liści babki lancetowatej. Jest stosowany tradycyjnie do łagodzenia objawów podrażnień i łagodnych stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, a także w kaszlu towarzyszącym nieżytom górnych dróg oddechowych. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny

Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny to tradycyjny produkt leczniczy roślinny. Stosuje się go jako łagodny środek napotny w niewysokiej gorączce występującej w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo, syrop ten jest używany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem, gorączką i bólem gardła. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Thiocodin

Thiocodin to lek bez recepty o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Zawiera kodeinę i sulfogwajakol jako substancje czynne. Zalecana dawka to jedna tabletka 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4-6 godzin, w trakcie posiłków, popijając szklanką wody. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Wskazaniem do stosowania leku Thiocodin jest leczenie suchego, uporczywego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny.

Tussifortin

Tussifortin to doustny roztwór o smaku truskawkowym, który skutecznie łagodzi objawy suchego, drażniącego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Jego substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek. Lek ten jest przeznaczony dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia. W przypadku braku poprawy po 3-5 dniach lub pogorszenia stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem. Tussifortin to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego kaszlu. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Tussifortin jest dostępny bez recepty.

Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy

Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy to syrop stosowany w leczeniu suchego, drażniącego kaszlu. Substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek. 15 ml syropu zawiera 20 mg dekstrometorfanu bromowodorku. Młodzież w wieku powyżej 14 lat i dorośli powinni przyjmować 15 ml 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 45 ml. Lek jest dostępny bez recepty.

Vicks MedExpecto o smaku miodu na kaszel suchy

Vicks MedExpecto o smaku miodu na kaszel suchy to lek, który skutecznie łagodzi objawy suchego, drażniącego, nieproduktywnego kaszlu. Jego substancją czynną jest dekstrometorfan bromowodorek, który działa bezpośrednio na receptory kaszlu w mózgu. Syrop o smaku miodu stosowany jest w objawowym leczeniu suchego kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty.

Leki na kaszel suchy – tabletki i syropy na suchy kaszel

Lista leków stosowanych w leczeniu suchego kaszlu.

Przyczyny suchego kaszlu

Kaszel to naturalny odruch obronny układu oddechowego. Ta bezwarunkowa reakcja jest metodą organizmu na pozbycie się z dróg oddechowych zgromadzonej wydzieliny i zanieczyszczeń. Powodem kaszlu może być przebywanie w miejscach charakteryzujących się wysokim zapyleniem lub zadymieniem. Objaw ten obserwuje się również w trakcie sezonu na infekcje wirusowe. Wynika to z drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej gardła, krtani, tchawicy oraz oskrzeli. Do pozostałych przyczyn kaszlu zalicza się:
• astmę oskrzelową,
• przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
• alergię,
• chorobę refluksową przełyku,
• choroby zatok,
• wydzielinę spływająca po tylnej ścianie gardła.

Farmakologiczne sposoby leczenia

W przypadku suchego kaszlu warto wspomóc się produktami dostępnymi w aptece. Najpopularniejszymi preparatami stosowanymi w walce z suchym kaszlem są środki na bazie ziół, takich jak: prawoślaz, porost islandzki, tymianek, babka lancetowata, wyciąg z sosny oraz podbiał, które swoimi właściwościami łagodzą ból gardła i hamują odruch kaszlowy. Dostępne są one w formie syropów (np. syrop prawoślazowy) lub pastylek do ssania (np. Herbitussin Kaszel i Gardło, Tymianek i Podbiał). W leczeniu suchego i męczącego kaszlu skuteczne działanie wykazuje substancja o nazwie butamirat. Można ją znaleźć w takich produktach jak: Theraflu Kaszel czy Sinecod. Inne związki pomocne hamowaniu odruchu kaszlowego to dekstrometorfan (DexaPini, Acodin) lub lewodropropizyna (Solvetusan, Levopront).

Pamiętaj: Warto omówić stosowanie leków przeciwkaszlowych z lekarzem rodzinnym. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny kaszlu.