Acodin Duo

Acodin Duo to lek stosowany w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Składa się z dwóch substancji czynnych: dekstrometorfanu i dekspantenolu. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamując odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy, natomiast dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

ASPIGOLA smak miętowy bez cukru

Aspigola smak miętowy bez cukru to efektywny preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i znieczulającym, skutecznie łagodzi ból oraz stany zapalne gardła i jamy ustnej. Idealny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach takich jak bolesność gardła, zapalenie krtani oraz trudności w przełykaniu.

ASPIGOLA smak miodowo‐cytrynowy bez cukru

Aspigola smak miodowo-cytrynowy bez cukru to preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Właściwości antyseptyczne i znieczulające czynią go idealnym wyborem do łagodzenia bólu i stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej. Przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach już po kilku chwilach od zastosowania.

ASPIGOLA spray smak miętowy

Aspigola spray smak miętowy to preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Stosowany miejscowo, szybko łagodzi ból oraz stany zapalne gardła i jamy ustnej, dzięki właściwościom antyseptycznym i znieczulającym. Idealny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach już w kilka chwil po zastosowaniu.

Axotonil

Axotonil to lek stosowany miejscowo, do przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest przeznaczony dla osób dorosłych. Może być używany do krótkotrwałego, miejscowego leczenia objawowego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Zalecana dawka to 1 dawka do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6 do 8 godzin przez okres nie dłuższy niż 3 dni. Lek jest dostępny bez recepty.

Axotonil Max

to aerozol do uszu w postaci roztworu, zawierający jako substancję czynną salicylan choliny, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparat wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne w leczeniu stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego, a także pomaga w zmiękczaniu i usuwaniu woskowiny usznej. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych do stosowania miejscowego w przypadku objawów takich jak ból, świąd i zaczerwienienie przewodu słuchowego zewnętrznego. Zawarty w

Baikadent

Baikadent to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. Jest to preparat złożony, zawierający m.in. nanocząsteczki srebra, miedzi i złota, które wykazują działanie antyseptyczne i ochronne. Baikadent jest zalecany w leczeniu uzupełniającym paradontopatii powierzchownych i głębokich, w profilaktyce chorób przyzębia oraz w przewlekłych stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W miejscach zmienionych chorobowo należy wcierać około 2 cm żelu 2-4 razy dziennie.

Benzydamine neo-angin smak cytrynowy

Benzydamine neo-angin smak cytrynowy zawiera benzydaminy chlorowodorek, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu ostrego bólu gardła z objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. W razie braku poprawy po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy

Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy zawiera benzydaminy chlorowodorek, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu ostrego bólu gardła z objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. W razie braku poprawy po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Betahistine dihydrochloride Aurovitas

Betahistine dihydrochloride Aurovitas to lek, który zawiera substancję czynną betahistynę. Jest to lek stosowany w leczeniu objawów choroby Ménière’a, takich jak zawroty głowy, dzwonienie w uszach, utrata słuchu i nudności. Choroba Ménière’a to rzadka choroba wywoływana przez nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia płynu w błędniku (części ucha wewnętrznego). Lek jest dostępny na receptę.

Carident

Carident to maść do stosowania miejscowego w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Substancje czynne leku wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące ból. Stosowany jest w przypadku takich dolegliwości jak afty nawracające, nadżerki, owrzodzenia, odleżyny (w tym protetyczne), opryszczka, zajady, choroby przyzębia, postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Lek jest dostępny na receptę.

Cetraxal

Cetraxal to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń uszu. Substancją czynną preparatu jest cyprofloksacyna, która działa poprzez hamowanie enzymów bakteryjnych niezbędnych dla syntezy i prawidłowej struktury kwasu nukleinowego DNA bakterii. Preparat jest wskazany do stosowania u dzieci po 1. roku życia i dorosłych w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje, gdy błona bębenkowa jest nieuszkodzona. Cetraxal jest dostępny na receptę.

Cetraxal Plus

Cetraxal Plus to krople do uszu, które zawierają dwie substancje czynne: ciprofloksacynę i fluocynolon. Ciprofloksacyna jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów, który działa poprzez zabijanie bakterii powodujących infekcje. Fluocynolon to kortykosteroid, który działa przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk. Lek jest stosowany w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha, pochodzenia bakteryjnego. Cetraxal Plus jest dostępny na receptę.

Ciprotic

Ciprotic to lek w postaci kropli do uszu, który zawiera dwie substancje czynne: cyprofloksacynę i fluocynolon. Cyprofloksacyna to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast fluocynolon to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci od 6 miesiąca życia w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha, pochodzenia bakteryjnego. Ciprotic jest dostępny na receptę.

Corsodyl

Corsodyl to lek w formie płynu do płukania jamy ustnej, zawierający glukonian chlorheksydyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Jest stosowany do ograniczenia tworzenia się płytki nazębnej, a także jako środek pomocniczy w leczeniu oraz profilaktyce zapalenia dziąseł. Corsodyl jest również zalecany jako produkt wspomagający utrzymanie higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów, na przykład po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Lek jest dostępny bez recepty.

Daktarin–oral

Daktarin-oral to lek przeciwgrzybiczy w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej. Zawiera substancję czynną mikonazol, który działa przeciwgrzybiczo na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na niektóre Gram-dodatnie pałeczki i ziarniaki. Stosowany jest w leczeniu drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci w wieku od 4 miesięcy. Jest dostępny na receptę.

Dentosept

Dentosept to naturalny, roślinny lek w postaci płynu do stosowania w jamie ustnej. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, a także pomocniczo przy paradontozie. Skład preparatu opiera się na naturalnych wyciągach roślinnych, które wykazują działanie łagodzące podrażnienia oraz działających przeciwzapalnie i ściągająco. W składzie preparatu Dentosept znajdziemy: koszyczek rumianku, korę dębu, liść szałwii, ziele arniki, kłącze tataraku, ziele mięty pieprzowej, ziele tymianku. Produkt dostępny jest bez recepty.

Dentosept A

Dentosept A to lek roślinny stosowany tradycyjnie w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Składniki aktywne to wyciągi z różnych roślin, takich jak rumianek, dąb, szałwia, arnika, tatarak, mięta pieprzowa i tymianek. Działają one przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i odkażająco. Lek jest dostępny bez recepty.

Devipasta

Devipasta to specjalna pasta stosowana w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w mortalnych metodach leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi. Dzięki swoim właściwościom farmakodynamicznym, paraformaldehyd, który jest głównym składnikiem pasty, powoli uwalnia formaldehyd, który denaturuje naczynia krwionośne i niszczy zakończenia nerwów zęba. Lek jest dostępny na receptę.

Dexadent

Dexadent to specjalna maść, która została stworzona z myślą o leczeniu chorób związanych z zębami i tkanek okołowierzchołkowych. Jest szczególnie skuteczna w przypadku chorób miazgi, takich jak próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi, przekrwienie miazgi oraz ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi. Ponadto, Dexadent działa również na choroby tkanek okołowierzchołkowych, w tym na ostre i przewlekłe zaostrzone. Jest to lek na receptę.

Dezaftan MED

Dezaftan MED to lek antyseptyczny i miejscowo znieczulający, który jest dostępny bez recepty. Jest wskazany do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, zakażeniach i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej (afty, pleśniawki), w tym wynikających z urazów wywołanych przez aparaty ortodontyczne i protezy dentystyczne. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a także przynosi ulgę w bólu. Dezaftan MED dostępny jest w różnych formach, takich jak żel czy aerozol.

Diclostim

Diclostim to preparat zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, diklofenak skutecznie łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek jest dostępny bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Wskazaniem do stosowania leku są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła, stany zapalne po zabiegach stomatologicznych, czy objawy podrażnienia mechanicznego.

Dicortineff

Dicortineff to lek w postaci kropli do uszu i oczu, który jest stosowany w stanach zapalnych gałki ocznej i spojówek, a także w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Substancjami czynnymi kropli Dicortineff są neomycyna, gramicydyna, fludrokortyzon. Lek działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo. Dicortineff jest dostępny na receptę.

Duraphat

Duraphat to lek dostępny w postaci pasty do zębów oraz zawiesiny do stosowania na zęby. Głównym składnikiem aktywnym jest fluorek sodu, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Pasta Duraphat 5000 jest przeznaczona dla osób dorosłych, szczególnie z grupy ryzyka zagrożonych próchnicą o dużej intensywności. Zawiesina Duraphat jest stosowana w profilaktyce próchnicy zębów oraz w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych. Lek jest dostępny na receptę.

Duraphat 5000 pasta do zębów

Duraphat 5000 to lek w postaci pasty do zębów, który jest stosowany w profilaktyce przeciwpróchniczej, szczególnie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat, które są w grupie ryzyka zagrożonej próchnicą o dużej intensywności. Składnikiem aktywnym pasty jest fluorek sodu, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Dynexan

Dynexan to lek w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej, którego składnikiem aktywnym jest chlorowodorek lidokainy. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu znieczula bolący obszar w jamie ustnej. Dynexan jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Stosuje się go w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg. Jest dostępny bez recepty.

Elmex

Elmex to lek w formie żelu z aminofluorkami, przeznaczony do intensywnej profilaktyki próchnicy, a także do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych i remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych. Żel można stosować u dzieci w wieku powyżej 6 lat i u osób dorosłych. Substancją czynną leku jest fluor w postaci aminofluorku Olaflur, aminofluorku Dectaflur, sodu fluorku. Lek jest dostępny bez recepty.

elmex Duraphat

elmex DURAPHAT to pasta do zębów zawierająca fluor w postaci soli sodowej, stosowana w profilaktyce przeciwpróchniczej u młodzieży powyżej 16 lat i dorosłych, szczególnie z grupy wysokiego ryzyka próchnicy. Dzięki wysokiej zawartości fluoru, skutecznie zapobiega próchnicy zębów, zapewniając długotrwałą ochronę. Idealna dla osób narażonych na intensywne problemy z próchnicą.

Entomix

Entomix to lek zawierający 50% podtlenku azotu i 50% tlenu. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo, podnosząc próg odczuwania bólu spowodowanego różnymi bodźcami. Stosowany jest do wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego w skojarzeniu z innymi anestetykami. W mieszaninie z tlenem stosowany jest do osiągnięcia efektu przeciwbólowego wywołanego płytkim znieczuleniem bez utraty świadomości (analgezja okołoporodowa). Lek jest dostępny na receptę.

Fluormex

Fluormex to lek stosowany w profilaktyce próchnicy zębów oraz w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów. Dostępny jest w dwóch formach: płynu i żelu. Płyn Fluormex, zawierający 10 mg fluoru na gram, jest dostępny na receptę. Natomiast żel Fluormex, który zawiera 33,19 mg aminofluorków i 22,1 mg fluorku sodu na gram (co odpowiada 12,5 mg fluoru), jest dostępny bez recepty. Produkt ten pomaga w walce z próchnicą oraz remineralizuje zęby, co zapewnia uzupełnianie mikrouszkodzeń szkliwa.

Fungotac

Fungotac to lek przeciwgrzybiczy w postaci kropli do uszu, który zawiera substancję czynną klotrimazol. Jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybiczych zakażeń ucha zewnętrznego i środkowego wywołanych przez drożdżaki, pleśnie oraz inne grzyby. Fungotac jest dostępny bez recepty.

Gardimax medica truskawkowy

Gardimax medica truskawkowy zawiera dwie substancje czynne: lidokainę chlorowodorek, który działa miejscowo znieczulająco, oraz chloroheksydynę dichlorowodorek, która ma działanie przeciwbakteryjne. Stosowany objawowo w celu łagodzenia bólu i podrażnień związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Idealny na stany zapalne, szybko przynosząc ulgę i poprawiając komfort.

Glimbax

Roztwór do płukania o smaku brzoskwiniowym przeznaczony jest do stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek zawiera diklofenak i jest dostępny bez recepty.

Hascosept Dental

Hascosept Dental to naturalny, roślinny lek w postaci płynu do stosowania w jamie ustnej. Preparat stosuje się przy krwawieniu dziąseł, w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, a także pomocniczo przy paradontozie. W aptekach dostępny jest bez recepty. Wskazania do stosowania to zapalenia dziąseł oraz jamy ustnej, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, skłonność do krwawienia z dziąseł, powierzchniowe zapalenie przyzębia oraz pomocniczo w paradontozie. Produkt jest przeznaczony do stosowania dla pacjentów powyżej 6. roku życia.

Herbion Porost Islandzki

Lek zawiera wyciąg suchy z płucnicy islandzkiej (porost islandzki), tradycyjny produkt leczniczy roślinny. Zalecany dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat, jako środek łagodzący podrażnienia błon śluzowych gardła, jamy ustnej oraz towarzyszący suchy kaszel.

Irigasin

Irigasin to wyrób medyczny w postaci proszku do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok. Zawiera chlorek sodu. Preparat oczyszcza śluzówkę i ujścia zatok oraz wspomaga udrażnianie zatok i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie. Polecany jest osobom z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych, nieżytem nosa, alergiczny nieżyt nosa oraz przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa i zatok. Irigasin jest dostępny bez recepty.

Lignox

Lignox to lek o działaniu miejscowo znieczulającym, dostępny w postaci żelu. Stosowany jest do powierzchniowego znieczulenia błon śluzowych i skóry, na przykład przed zastrzykiem lub podczas zabiegów stomatologicznych. Lek jest wydawany na receptę. Wskazania do stosowania obejmują różne procedury medyczne, w tym zabiegi stomatologiczne, urologiczne i ortopedyczne.

Lignox Spray

Lignox Spray to lek dostępny na receptę, który zawiera lidokainę, substancję o działaniu miejscowo znieczulającym. Jest to aerozol przeznaczony do stosowania na skórę lub błony śluzowe. Sposób dawkowania preparatu różni się w zależności od wskazania do stosowania i wielkości znieczulanego obszaru. Lek jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny, takich jak stomatologia, otorynolaryngologia czy położnictwo, w celu znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami.

Metronidazol Chema

Metronidazol Chema to lek przeciwinfekcyjny z grupy pochodnych imidazolu, dostępny na receptę. Jest stosowany miejscowo na skórę i błony śluzowe w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest metronidazol, który jest skuteczny wobec wielu szczepów beztlenowych bakterii i pierwotniaków. Preparat jest wskazany do stosowania w stomatologii, między innymi w leczeniu endodontycznym zgorzeli miazgi, zaawansowanych postaciach zapalenia przyzębia, ropniach przyzębnych oraz wrzodziejącym zapaleniu dziąseł.

Octenidini APC Instytut

Octenidini APC Instytut to lek stosowany do czasowego zmniejszenia liczby bakterii w jamie ustnej oraz zahamowania tworzenia się płytki nazębnej. Octenidini APC Instytut jest dostępny bez recepty.

Octenidini APC Pharmlog

Octenidini APC Pharmlog to roztwór do stosowania w jamie ustnej, który działa przeciwbakteryjnie, zmniejszając liczbę bakterii i hamując tworzenie się płytki nazębnej. Octenidini APC Pharmlog jest dostępny bez recepty.

Otinum

Otinum to lek dostępny bez recepty, który ma postać kropli do uszu. Zawiera salicylan choliny, substancję czynną o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowany jest w zwalczaniu bólu oraz stanów zapalnych podczas zapaleń ucha środkowego, błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Ponadto, Otinum jest zalecany do zmiękczania stwardniałej woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego.

Ototalgin

Ototalgin to lek stosowany doraźnie w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego, które objawiają się bólem, świądem, zaczerwienieniem. Zawiera substancję czynną – salicylan choliny, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lek jest również zalecany do zmiękczania i usuwania woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego. Ototalgin jest dostępny bez recepty.

Pedmarqsi

Pedmarqsi (tiosiarczan sodu) to lek stosowany u dzieci w wieku od 1 miesiąca do 18 lat w celu zmniejszenia ryzyka utraty słuchu spowodowanego leczeniem cisplatyną, lekiem przeciwnowotworowym. Pedmarqsi jest dostępny wyłącznie na receptę i musi być podawany w szpitalu pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza.

Polvertic

Polvertic to lek, który zawiera betahistynę, składnik poprawiający przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Jest on stosowany w leczeniu choroby Ménière’a, która charakteryzuje się objawami takimi jak zawroty głowy (z nudnościami i wymiotami), postępująca utrata słuchu oraz szumy uszne. Polvertic jest dostępny na receptę.

Rapidentin

Rapidentin to lek w postaci płynu stomatologicznego, który jest przeznaczony do tymczasowego złagodzenia bólu zęba. W swoim składzie zawiera tylko olejek goździkowy, bez substancji pomocniczych. Jest to tradycyjny lek roślinny, którego stosowanie wynika wyłącznie z jego długotrwałego użycia. Lek jest dostępny bez recepty.

Sachol żel stomatologiczny

Sachol to żel stomatologiczny, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i miejscowo odkażająco. Zawiera chlorek cetalkoniowy oraz salicylan choliny. Stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia. Sachol jest wskazany do stosowania miejscowego w nadżerkach i owrzodzeniach jamy ustnej, zapalenia dziąseł oraz w chorobach przyzębia. Jest dostępny bez recepty.

Salviasept

Salviasept to preparat dostępny bez recepty, który jest ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, a także parodontozy. Składniki aktywne to olejek goździkowy, mentol, olejek miętowy, cyneol, olejek tymiankowy, olejek majerankowy i olejek szałwiowy. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Septogard

Septogard jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), zawierającym benzydaminy chlorowodorek. Stosowany w leczeniu bolesnych zaburzeń jamy ustnej i gardła, takich jak owrzodzenia, ból gardła, wnętrza jamy ustnej, dziąseł oraz ból zęba. Pomaga zmniejszać ból i obrzęk, przynosząc ulgę w stanach zapalnych.

Septogard Plus

to preparat łączący w sobie dwie substancje aktywne: benzydaminy chlorowodorek i cetylopirydyniowy chlorek, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Lek przeznaczony jest do miejscowego stosowania w jamie ustnej i gardle. Preparat szczególnie sprawdza się w przypadku podrażnień gardła, jamy ustnej i dziąseł, stanów zapalnych tych obszarów, a także w okresie przed i po zabiegach stomatologicznych. Aerozol działa wielokierunkowo – dezynfekuje miejsca aplikacji, zmniejsza stan zapalny

Synosept APTEO MED

Synosept APTEO MED to pastylki twarde zawierające amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, które są środkami antyseptycznymi. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów bólu gardła. Ssanie pastylki umożliwia działanie substancji czynnych w gardle, łagodząc podrażnienia i ból w jamie ustnej oraz gardle.

Tinctura Salviae Phytopharm

Tinctura Salviae Phytopharm to koncentrat do sporządzania roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, zawierający nalewkę z liści szałwii lekarskiej (Salviae folii tinctura) jako substancję czynną. Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Skuteczność leku opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i bogatym doświadczeniu.

Tussifortin

Tussifortin to doustny roztwór o smaku truskawkowym, który skutecznie łagodzi objawy suchego, drażniącego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Jego substancją czynną jest dekstrometorfanu bromowodorek. Lek ten jest przeznaczony dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia. W przypadku braku poprawy po 3-5 dniach lub pogorszenia stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem. Tussifortin to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego kaszlu. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Tussifortin jest dostępny bez recepty.

Xylodont 2% / Xylodont 2% z adrenaliną

Xylodont to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek lidokainy oraz winian adrenaliny. Lek wykazuje działanie miejscowo znieczulające do wszelkich zabiegów zachowawczych i chirurgicznych w stomatologii. Lidokaina działa jako środek miejscowo znieczulający, hamując prądy jonowe odpowiedzialne za powstawanie i rozprzestrzenianie się bodźców w błonie komórkowej neuronu. Jest dostępny na receptę.

Środki laryngologiczne – kompendium leków i leczenia chorób laryngologicznych

Czym jest laryngologia i jakie schorzenia obejmuje?

Laryngologia, określana również jako otorynolaryngologia, to istotna dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób uszu, nosa, gardła, krtani oraz innych narządów szyi i głowy. Jest to specjalizacja o szerokim zakresie, obejmująca zarówno farmakoterapię, jak i zabiegi chirurgiczne w obrębie wspomnianych organów. Na naszej stronie znajdziesz kompletny wykaz preparatów laryngologicznych wraz z ulotkami i opiniami pacjentów.

Specjaliści w dziedzinie laryngologii zajmują się nie tylko typowymi infekcjami dróg oddechowych, ale również bardziej złożonymi procedurami, takimi jak:

  • Chirurgia gruczołów ślinowych
  • Zabiegi w obrębie zatok przynosowych
  • Procedury endoskopowe przełyku i dróg oddechowych
  • Chirurgia rekonstrukcyjna
  • Zabiegi w obrębie szczęki i kości szczękowej

Podspecjalizacje w laryngologii

Z uwagi na szeroki zakres narządów objętych tą dziedziną, w laryngologii wyróżnia się następujące podspecjalności:

  • Rynologia – diagnozowanie i leczenie chorób nosa oraz zatok przynosowych
  • Otologia – skupia się na schorzeniach uszu i narządu słuchu
  • Foniatria – zajmuje się problemami z głosem i funkcjonowaniem wiązadeł głosowych
  • Onkologia laryngologiczna – specjalizuje się w leczeniu nowotworów głowy i szyi
  • Chirurgia podstawy czaszki – koncentruje się na schorzeniach w obrębie tkanek zewnątrzczaszkowych i struktur przyległych
  • Audiologia – badanie i leczenie zaburzeń słuchu
  • Otolaryngologia dziecięca – dedykowana diagnozowaniu i leczeniu schorzeń laryngologicznych u dzieci

Kiedy należy udać się do laryngologa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, laryngolog to nie tylko specjalista od uszu. Do otolaryngologa warto zgłosić się, gdy występują:

  • Chrapanie i zaburzenia snu
  • Problemy z równowagą
  • Guzy i niepokojące zmiany w obrębie głowy i szyi
  • Szumy uszne i pogorszenie słuchu
  • Trudności z przełykaniem (dysfagia)
  • Przewlekłe oddychanie przez usta
  • Utrzymująca się chrypka
  • Ból i uczucie zatkania ucha
  • Zaburzenia węchu i smaku
  • Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • Nietypowe wydzieliny z uszu lub nosa
  • Problemy z przegrodą nosową
  • Krwawienia z nosa

Najczęstsze schorzenia laryngologiczne i ich leczenie

Laryngolodzy diagnozują i leczą szereg chorób, wśród których znajdują się:

Zapalenia

  • Zapalenie zatok przynosowych
  • Zapalenie gardła i krtani
  • Zapalenie ucha środkowego, wewnętrznego i zewnętrznego
  • Angina ropna
  • Nieżytowe zapalenie tkanki słuchowej

Zaburzenia słuchu i równowagi

  • Niedosłuch różnego pochodzenia
  • Otoskleroza
  • Choroba Meniere’a
  • Otospingioza

Inne schorzenia

  • Polipy nosa i krtani
  • Bezdech senny
  • Nowotwory głowy i szyi
  • Urazy i złamania nosa

Najczęściej stosowane grupy leków w laryngologii

W praktyce klinicznej laryngolodzy najczęściej korzystają z następujących grup leków:

Antybiotyki

Stosowane zarówno ogólnoustrojowo jak i miejscowo w leczeniu infekcji bakteryjnych. Wśród popularnych substancji znajduje się cyprofloksacyna, wykazująca silne działanie przeciwbakteryjne przy zakażeniach uszu, zatok oraz dróg oddechowych.

Leki przeciwhistaminowe

Skuteczne w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i innych reakcji alergicznych. Przy wyborze leku przeciwhistaminowego należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami, szczególnie w przypadku pacjentów z chorobami serca czy nadciśnieniem.

Kortykosteroidy donosowe

Wykazują minimalne wchłanianie do krwiobiegu, co czyni je bezpiecznymi w długotrwałym stosowaniu. Efektywnie zmniejszają stan zapalny błony śluzowej nosa.

Leki mukolityczne i sekretolityczne

Pomagają w upłynnieniu i usunięciu wydzieliny z dróg oddechowych. Preparaty zawierające mesnę ograniczają nadmierną produkcję wydzielin, co jest pomocne przy niedrożności nosa.

Leki na zawroty głowy i szumy uszne

W chorobie Meniere’a i innych zaburzeniach równowagi stosuje się preparaty z betahistyną, które normalizują przepływ krwi w uchu wewnętrznym.

Diagnostyka w laryngologii

Wizyta u laryngologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, po którym specjalista przeprowadza badania fizykalne:

  • Badanie palpacyjne węzłów chłonnych i ślinianek
  • Ocena jamy ustnej, gardła, migdałków, języka
  • Badanie nosa przy użyciu wziernika
  • Badanie krtani i nosogardła za pomocą lusterka
  • Ocena stanu uszu, błony bębenkowej i przewodów słuchowych

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, laryngolog może zlecić badania uzupełniające:

  • USG
  • RTG
  • Tomografia komputerowa
  • Rezonans magnetyczny
  • Biopsja

Higiena i profilaktyka schorzeń laryngologicznych

Oprócz farmakoterapii, laryngolodzy często zalecają odpowiednią higienę narządów:

Higiena uszu

Specjaliści nie zalecają stosowania patyczków do czyszczenia uszu, a zamiast tego rekomendują spraye rozpuszczające woskowinę, które są bezpieczniejsze i efektywniejsze.

Higiena jamy ustnej i gardła

W przypadku dolegliwości gardła pomocne mogą być płukanki z naparem z kory dębu, mieszanki ziołowe (np. z kwiatem lipy czy rumiankiem) oraz naturalne środki jak miód czy sok malinowy o działaniu przeciwzapalnym.

Interakcje leków w terapii laryngologicznej

Podczas farmakoterapii schorzeń laryngologicznych należy zwrócić uwagę na potencjalne interakcje między stosowanymi lekami:

  • Makrolidy (np. klarytromycyna) mogą wydłużać odcinek QT w EKG i wywoływać arytmię
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zmniejszać skuteczność leków na nadciśnienie
  • Leki przeciwhistaminowe mogą wchodzić w interakcje z lekami antyarytmicznymi i stosowanymi w chorobach serca

Najmniej interakcji wykazują leki stosowane miejscowo, takie jak kortykosteroidy donosowe, ze względu na minimalne wchłanianie substancji czynnej do krwiobiegu.

Podsumowanie

Laryngologia to kluczowa dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami narządów głowy i szyi, które znacząco wpływają na komfort życia pacjentów. Rozpoznanie objawów i wczesna wizyta u specjalisty pozwalają szybko wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zabiegowe. Znajomość dostępnych grup leków, ich zastosowania oraz potencjalnych interakcji pomaga w skutecznej terapii schorzeń laryngologicznych.