Juliperla

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaEtynyloestradiol, Gestoden

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Juliperla?

− Lek Juliperla jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym w celu zapobiegania ciąży.
− Każda tabletka zawiera niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich, zwanych etynyloestradiolem i gestodenem.
− Tabletki antykoncepcyjne takie jak Juliperla zawierające dwa hormony nazywane są złożonymi środkami ntykoncepcyjnymi.

Jaki jest skład Juliperla, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są gestoden i etynyloestradiol.

− Każda tabletka zawiera 0,075 mg gestodenu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu.

− Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-30, magnezu stearynian i polakrylina potasowa.

Dawkowanie preparatu Juliperla – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Juliperla dziennie, jeśli konieczne popijając niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, każdego dnia mniej więcej o tej samej porze.

Blister zawiera 21 tabletek. Przy każdej tabletce nadrukowany jest dzień tygodnia. Jeśli pacjentka rozpoczyna stosowanie leku na przykład w środę, powinna przyjąć tabletkę oznaczoną „śr.”. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałki nadrukowanej na blistrze, aż do zużycia wszystkich 21 tabletek.

Następnie przez 7 dni nie należy przyjmować tabletek. W okresie tych 7 dni bez przyjmowania tabletek (określanych jako przerwa w przyjmowaniu tabletek) powinno pojawić się krwawienie. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia.

Ósmego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki leku Juliperla (tj. po zakończeniu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek) należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra, nawet jeśli krwawienie nie ustało. Oznacza to, że przyjmowanie tabletek z nowego blistra należy rozpocząć w tym samym dniu tygodnia i że krwawienie z odstawienia powinno pojawiać się w tych samych dniach.

Podczas stosowania leku Juliperla w ten sposób działanie antykoncepcyjne utrzymuje się również podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania środków antykoncepcyjnych u dorosłych i dzieci mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, tkliwość piersi, zawroty głowy, ból brzucha, senność/zmęczenie, u kobiet może wystąpić krwawienie z odstawienia. Nie istnieje antidotum, dalsze postępowanie w przypadku przedawkowania powinno być objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Juliperla – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Juliperla w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie wolno jej przyjmować leku Juliperla. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania doustnego środka antykoncepcyjnego, musi natychmiast przerwać stosowanie tego leku i skonsultować się z lekarzem.
Ogólnie nie zaleca się stosowania leku Juliperla, jeśli pacjentka karmi piersią. Jeśli pacjentka chciałaby przyjmować antykoncepcję doustną podczas karmienia piersią, powinna skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Juliperla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Juliperla przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Juliperla m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Juliperla w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Juliperla - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Juliperla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz