Implanty stomatologiczne – przebieg zabiegu i możliwe powikłania.

Utrata zębów dotyczy pacjentów w każdym wieku. Jej przyczyny bywają różne- od nieleczonej próchnicy i chorób przyzębia, takich jak paradontoza, po wypadki, w wyniku których doszło do wybicia zębów.

Zachowanie pełnego uzębienia przez całe życie jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wstępne rozdrobnienie pokarmu w jamie ustnej, to pierwszy i niezwykle istotny etap procesu trawienia. Niedostatecznie przeżuty pokarm, jest przyczyną licznych zaburzeń w pracy całego układu pokarmowego- od żołądka, poprzez wątrobę, aż po jelita. Warto zatem zadbać o uzupełnienie braków w uzębieniu. Z pomocą przychodzą nowoczesne implanty stomatologiczne.

Rodzaje implantów zębowych.

Najpopularniejszy rodzaj implantów stomatologicznych to niewątpliwie implanty tytanowe. Tytan jest metalem całkowicie bezpiecznym i neutralnym dla organizmu człowieka. Zaletą wykonanych z niego implantów jest bardzo dobra trwałość. Może się na nich opierać proteza stała, wyjmowana, również most protetyczny. Wszczepiony pacjentowi implant w ciągu kilku miesięcy zrasta się z kością i stanowi mocną i pewną konstrukcję, która zastępuje naturalny korzeń zęba. Właściwie jedyną wadą tego rodzaju implantów jest ich kolor. Tytan jest ma ciemno-srebrzystą barwę, co może powodować, że implant będzie widoczny i może dość mocno rzucać się w oczy, jeśli dojdzie u pacjenta do obniżenia poziomu dziąsła na przykład z wiekiem.

Coraz popularniejsze są także implanty ceramiczne. W tym przypadku zarówno implant korzenia, jak i koronę zęba wykonuje się z tlenku cyrkonu. Takie cyrkonowe implanty są, podobnie jak tytanowe, bardzo dobrze tolerowane przez organizm, jednak ich przewagą jest barwa przypominająca naturalną kość. Ich wytrzymałość na ścieranie i odporność na uszkodzenia także jest podobna. Nie powodują zmiany smaku potraw i są zupełnie niewidoczne w jamie ustnej nawet po długim czasie od wszczepienia, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku uzupełnienia przedniego uzębienia. Ich wadą jest to, że są znacznie droższe od implantów tytanowych. Różnice w cenie mogą sięgać nawet 80%. Jednak przypadku zębów od jedynki do czwórki, zdecydowanie warto zainwestować w implanty ceramiczne.

Implanty stomatologiczne- przebieg zabiegu i możliwe powikłania

Zabieg wszczepienia implantów zębowych.

Do wszczepienia implantu trzeba się przygotować. Podczas pierwszej wizyty lekarz dentysta wykona kompleksowe badanie jamy ustnej wraz ze zdjęciem pantomograficznym. Trzeba sprawdzić stan kości szczęki pacjenta.
Niestety nie każdy może poddać się takiemu zabiegowi. Istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania.

Implantów stomatologicznych nie można wszczepiać u kobiet w ciąży- lepiej poczekać z takim zabiegiem i wykonać go po porodzie. Istotnymi przeciwwskazaniami są również niewyrównana cukrzyca, problemy z krzepliwością krwi, choroby nowotworowe, choroba Parkinsona, choroby psychiczne, nałogowe palenie papierosów, alkoholizm oraz narkomania. Zabiegu nie wykonuje się też u pacjentów bardzo młodych, u których proces wzrostu kości nie został jeszcze zakończony. W takich pacjentów z reguły utrata zębów następuje w wyniku wypadków. Konieczne jest wtedy wykonanie tymczasowego uzupełnienia protetycznego, które posłuży do czasu zakończenia procesów wzrostowych w organizmie. Miejscowymi schorzeniami, które uniemożliwiają implantację jest czynna nieleczona paradontoza (do czasu wyleczenia stanu zapalnego), urazy w jamie ustnej (patrz: produkty stosowane w ochronie i higienie jamy ustnej) oraz zapalenie błony śluzowej, a także ostre choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych.

Sam zabieg trwa z reguły od 30 minut do 2 godzin, w zależności od indywidualnych uwarunkowań występujących u pacjenta. Odbywa się on najczęściej w znieczuleniu miejscowym, tylko w bardzo skomplikowanych przypadkach konieczne jest znieczulenie ogólne (narkoza). Kluczową częścią zabiegu jest wywiercenie w kości otworu i umieszczenie w nim implantu. Po wykonaniu zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie możemy miejscowo odczuwać ból i tkliwość. Często pojawia się też opuchlizna. Objawy takie zwalczamy doraźnie doustnymi lekami przeciwbólowymi przeciwzapalnymi zaleconymi przez lekarza i powinny one ustąpić w ciągu kilku dni od zabiegu. Do poważniejszych powikłań i zakażeń bakteryjnych dochodzi stosunkowo rzadko. Zaniepokoić powinien nas bardzo silny ból, który nie mija z czasem, a wręcz się nasila, gorączka, ogólne osłabienie i sączenie się płynu lub ropy z dziąsła w okolicy implantacji. Jeśli zauważymy u siebie podobne symptomy, niezwłocznie udajmy się do lekarza, który wdroży odpowiednie leki zwalczające infekcję. Zachęcamy do sprawdzenia naszego wykazu: produkty stosowane w stomatologii.

Pamiętajmy, że najlepszym miejscem do wykonania tego typu zabiegu jest renomowana klinika stomatologiczna, z dużym doświadczeniem w tej kwestii. Dobry implantolog, rzetelnie doradzi nam w wyborze odpowiedniego rodzaju implantów, stawiając na pierwszym miejscu dobro pacjenta, a nie wyłącznie zyski.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.