Ibandronat Apotex

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaKwas ibandronowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ibandronat Apotex?

Ibandronat Apotex należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Zawiera substancję czynną kwas ibandronowy. Ibandronat Apotex może cofnąć utratę tkanki kostnej poprzez zahamowanie utraty kości i zwiększenie masy kostnej u większości kobiet, które stosują ten lek, nawet jeśli one same nie są w stanie zauważyć lub wyczuć tej różnicy. Ibandronat Apotex może pomóc zmniejszyć ryzyko złamań (pęknięć) kości. Wykazano zmniejszenie liczby złamań w przypadku złamań kręgów, ale nie w przypadku złamań szyjki kości udowej.

Lek Ibandronat Apotex został przepisany w celu leczenia osteoporozy, występującej w okresie pomenopauzalnym, ze względu na zwiększone ryzyko złamań. Osteoporoza jest chorobą polegającą na zmniejszeniu gęstości i osłabieniu kości, co występuje często u kobiet po menopauzie. W okresie menopauzy jajniki przestają wydzielać żeński hormon – estrogen, którego działanie pomaga utrzymać prawidłową strukturę kośćca.

Im wcześniej wystąpi u kobiety menopauza, tym większe jest u niej ryzyko wystąpienia złamań związanych z osteoporozą.
Do innych czynników, mogących zwiększać ryzyko wystąpienia złamań, należą:
• niewystarczająca ilość wapnia i witaminy D w diecie
• palenie papierosów lub nadmierne spożycie alkoholu
• brak wystarczającej ilości spacerów lub innych intensywnych ćwiczeń
• występowanie osteoporozy w rodzinie.

Zdrowy styl życia również pomaga osiągnąć największe korzyści z leczenia. Oznacza to:
• stosowanie zrównoważonej diety bogatej w wapń i witaminę D
• spacery lub inne intensywne ćwiczenia
• niepalenie tytoniu i ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu.

Reklama

Jaki jest skład Ibandronat Apotex, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną jest kwas ibandronowy. Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg kwasu ibandronowego co odpowiada 196 mg sodu ibandrononianu z glikolem propylenowym.
• Pozostałe składniki to:
• Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
• Otoczka tabletki: hypromeloza 5 cP i makrogol 8000.

Dawkowanie preparatu Ibandronat Apotex – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Ibandronat Apotex to jedna tabletka raz na miesiąc.

Przyjmowanie tabletki raz na miesiąc
Ważne jest dokładne przestrzeganie poniższych zaleceń. Zalecenia te opracowano po to, aby tabletka leku Ibandronat Apotex szybko dotarła do żołądka, zmniejszając tym samym ryzyko podrażnienia.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex 150 mg należy przyjmować raz na miesiąc.
– Należy wybrać określony dzień miesiąca, który będzie łatwy do zapamiętania. W celu przyjęcia tabletki leku Ibandronat Apotex można wybrać tą samą datę (np. pierwszy dzień każdego miesiąca) lub ten sam dzień (np. pierwszą niedzielę każdego miesiąca). Należy wybrać termin najlepiej odpowiadający przyzwyczajeniom.
– Lek Ibandronat Apotex należy przyjmować po upływie co najmniej 6 godzin od spożycia jakiegokolwiek posiłku lub napoju, z wyjątkiem wody.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex należy przyjmować:
– rano po pierwszym wstaniu z łóżka i
– przed zjedzeniem lub wypiciem czegokolwiek (na czczo).
• Tabletkę należy połknąć, popijając pełną szklanką wody (co najmniej 180 ml).
Nie popijać tabletki wodą o wysokiej zawartości wapnia, sokiem owocowym lub jakimkolwiek innym napojem. Jeśli istnieje obawa, że w wodzie z kranu jest duże stężenie wapnia (tzw. twarda woda), zaleca się stosować wodę o małej zawartości soli mineralnych.
• Tabletkę należy połykać w całości – nie żuć, nie rozgryzać i nie pozwolić jej rozpuścić się w jamie ustnej.
Przez następną godzinę (60 minut) po przyjęciu tabletki:
• nie kłaść się; jeśli nie zachowa się pozycji wyprostowanej (stojącej lub siedzącej), część leku może cofać się do przełyku.
• nic nie jeść
• nic nie pić (z wyjątkiem wody, jeśli zachodzi taka potrzeba)
• nie stosować żadnych innych leków.

– Po upływie godziny od zażycia leku Ibandronat Apotex można przyjąć pierwszy tego dnia posiłek i napój. Po jego spożyciu można się położyć lub przyjąć inne leki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kontynuacja leczenia lekiem Ibandronat Apotex
Ważne jest przyjmowanie leku Ibandronat Apotex w każdym miesiącu – tak długo, jak zaleca to lekarz.
Po 5 latach stosowania leku Ibandronat Apotex pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia, czy nadal ma stosować lek Ibandronat Apotex.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przez pomyłkę pacjentka przyjmie więcej niż jedną tabletkę, należy wypić pełną szklankę mleka i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie należy prowokować wymiotów ani kłaść się, gdyż może to spowodować podrażnienie przełyku przez lek Ibandronat Apotex.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibandronat Apotex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie stosować leku Ibandronat Apotex z jedzeniem. Lek Ibandronat Apotex jest mniej skuteczny, jeśli jest stosowany z jedzeniem.

Można pić wodę, ale nie należy pić żadnych innych napojów.

Po przyjęciu leku Ibandronat Apotex należy poczekać jedną godzinę zanim przyjmie się pierwszy posiłek lub napoje.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibandronat Apotex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ibandronat Apotex jest przeznaczony do stosowania u kobiet w wieku pomenopauzalnym i nie wolno go stosować u kobiet, które jeszcze mogą zajść w ciążę.

Nie należy stosować leku Ibandronat Apotex w ciąży i okresie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Ibandronat Apotex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 13 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
23%
Neutralny
15%
Słaby
46%
Fatalny
15%

16 komentarzy do “Ibandronat Apotex”

  1. ★★☆☆☆

    Po przyjęciu pierwszej tabletki Ibandronatu Apotex doświadczyłam bardzo niepokojących objawów grypopodobnych. Temperatura mojego ciała wzrosła do 38.5 stopni, pojawiły się intensywne dreszcze i uczucie zimna. Dodatkowo wystąpiły silne bóle mięśniowo-stawowe, a ogólne samopoczucie drastycznie się pogorszyło, przypominając ostre stadium grypy. Te gwałtowne i nieprzyjemne objawy pojawiły się bezpośrednio po pierwszej dawce leku, co znacząco wpłynęło na mój komfort i codzienne funkcjonowanie. Reakcja organizmu na lek była na tyle intensywna, że wzbudziła moje poważne obawy co do kontynuacji terapii.

    Odpowiedz
  2. ★★★★☆

    Stosuję Ibandronat Apotex w ramach długoterminowej terapii osteoporozy od pięciu lat i jestem bardzo zadowolona z rezultatów leczenia. W tym czasie nie zaobserwowałam żadnych działań niepożądanych, a skuteczność leku w zapobieganiu utracie masy kostnej jest satysfakcjonująca. Regularne kontrole gęstości kości potwierdzają stabilizację procesu chorobowego. Systematyczne przyjmowanie leku pozwala mi zachować dobrą kondycję układu kostnego bez kompromisów w zakresie codziennego funkcjonowania i komfortu życia.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie z Ibandronatem Apotex okazało się niezwykle trudne ze względu na szereg poważnych skutków ubocznych. Już po pierwszej tabletce wystąpiły bardzo intensywne objawy grypopodobne: wysoka gorączka oraz silny ból pleców i kości. Szczególnie niepokojące okazały się komplikacje w obrębie jamy ustnej, które znacząco wpłynęły na mój komfort życia. Pojawiły się bolesne rany na dziąsłach, rozpoczął się proces łuszczenia się języka oraz zaobserwowałam zanik śluzówki. Jako użytkowniczka protezy dentystycznej doświadczam dodatkowego dyskomfortu – silnego bólu podczas gryzienia oraz ran powstających pod protezą.

    Po zażyciu drugiej tabletki utrzymywały się głównie dolegliwości w jamie ustnej, natomiast trzecia dawka spowodowała nawrót wszystkich wcześniejszych objawów, dodatkowo pojawił się również ból ucha. Stoję przed trudną decyzją dotyczącą kontynuacji leczenia. Sytuację komplikuje fakt, że mój lekarz pierwszego kontaktu nie ma doświadczenia z tym lekiem, a termin wizyty u specjalisty mam wyznaczony dopiero na wrzesień. Byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami przez osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji. Jak poradziliście sobie z tak intensywnymi skutkami ubocznymi?

    Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    W związku z moim doświadczeniem z lekiem Ibandronat Apotex, chciałabym podzielić się aktualną sytuacją. Mój lekarz prowadzący zalecił kontynuację terapii, sugerując zachowanie cierpliwości i profilaktyczne zaopatrzenie się w środki przeciwbólowe. Początkowo byłam zdecydowana na dalsze przyjmowanie leku, jednak 1 czerwca wystąpiła nieprzewidziana sytuacja – pominęłam zaplanowaną dawkę. Niestety, informacje w ulotce nie są wystarczająco jasne odnośnie możliwości przyjęcia opóźnionej dawki po trzech dniach. Czy ktokolwiek z przyjmujących ten lek może podzielić się wiedzą na temat postępowania w przypadku pominięcia dawki i możliwości jej uzupełnienia po kilku dniach? Szczególnie interesuje mnie, czy istnieje możliwość bezpiecznego przyjęcia leku z takim opóźnieniem?

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Po rozpoczęciu terapii lekiem Ibandronat w dniu 1 maja doświadczyłam niezwykle niepokojących skutków ubocznych. Mimo że lekarz uprzedził mnie o możliwości wystąpienia pewnych reakcji organizmu, nie byłam przygotowana na tak intensywne dolegliwości. Już pierwszego dnia pojawiły się alarmujące objawy: silny, przeszywający ból w okolicy klatki piersiowej oraz wzdłuż całego kręgosłupa. Szczególnie niepokojące było uczucie duszności i znaczny wzrost temperatury ciała do 39 stopni Celsjusza. Stan zapalny był na tyle poważny, że nawet najmniejsza zmiana pozycji w łóżku powodowała intensywny ból kręgosłupa. Kolejnego dnia rano mój stan przypominał ostrą infekcję grypopodobną, a dolegliwości w obszarze klatki piersiowej nie ustępowały – towarzyszyło im uczucie, jakby żebra były połamane. Ze względu na nasilenie objawów, planuję pilną konsultację z lekarzem prowadzącym w najbliższy poniedziałek, aby przedyskutować modyfikację planu leczenia. Czy ktoś z przyjmujących ten lek doświadczył podobnych reakcji w pierwszych dniach terapii?

    Odpowiedz
    • Czy mogłaby Pani podzielić się informacjami, które przekazał Pani lekarz podczas konsultacji? Byłabym bardzo wdzięczna za szczegóły rozmowy.

      Odpowiedz
  6. ★★☆☆☆

    Niestety moja reakcja na pierwszą dawkę leku była bardzo nieprzyjemna. Wystąpiły intensywne dolegliwości bólowe obejmujące plecy oraz stawy. Szczególnie dokuczliwy był ból w okolicy żeber, który nasilał się przy głębokim oddychaniu. Te działania niepożądane były na tyle uciążliwe i niekomfortowe, że zdecydowałam się przerwać terapię. Mimo nadziei, że objawy mogłyby ustąpić po kilku dniach stosowania, intensywność bólu była zbyt duża, by kontynuować przyjmowanie leku. Moje doświadczenie pokazuje, że organizm może bardzo intensywnie zareagować na bisfosfoniany, co znacząco wpływa na komfort życia pacjenta podczas terapii.

    Odpowiedz
  7. ★★☆☆☆

    Po przyjęciu pierwszej dawki leku moje doświadczenia były bardzo trudne. O ile pierwszy dzień był jeszcze względnie znośny, to kolejne dni przyniosły znaczące pogorszenie samopoczucia. Drugiego dnia odczuwałam ekstremalne dolegliwości – intensywny ból pleców i stawów był porównywalny z uczuciem, jakby przejechał po mnie walec. Szczególnie niepokojąca była trudność w wykonywaniu pełnego oddechu. Trzeciego dnia sytuacja nie uległa poprawie – każdy niekontrolowany ruch wywoływał ostry ból w okolicy pleców i ramion. Skutki uboczne były na tyle poważne i uciążliwe, że podjęłam decyzję o rezygnacji z kolejnej dawki w przyszłym miesiącu. Te nieprzyjemne doświadczenia z pierwszą tabletką całkowicie zniechęciły mnie do kontynuowania terapii bisfosfonianami, gdyż znacząco wpłynęły na moją codzienną aktywność i ogólne samopoczucie.

    Odpowiedz
  8. ★☆☆☆☆

    Muszę podzielić się moim dramatycznym doświadczeniem z tym lekiem. Po pierwszej tabletce wystąpiły bardzo niepokojące objawy: silny ból pleców promieniujący do klatki piersiowej, powodujący problemy z oddychaniem. Kolejnego dnia dołączyły bóle stawów i kości, a trzeciego dnia byłam praktycznie unieruchomiona, poruszając się tylko o kulach. Po miesiącu, chcąc sprawdzić, czy to nie była jednorazowa reakcja, zażyłam drugą tabletkę. Reakcja była jeszcze silniejsza – całkowite unieruchomienie, gorączka 39 stopni, drgawki całego ciała i intensywne pieczenie skóry. Ze względu na przeciwwskazania do stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, radziłam sobie tylko zimnymi okładami. To było przerażające doświadczenie, czułam się jakbym umierała. Po tych przeżyciach i po przeczytaniu innych negatywnych opinii, mam poważne wątpliwości co do skuteczności tego leku. Kategorycznie rezygnuję z dalszego leczenia tym preparatem.

    Odpowiedz
  9. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych podczas stosowania leku (takich jak bóle mięśni i stawów, wymioty czy biegunka) pojawia się ważne pytanie dotyczące kontynuacji terapii. Prosiłabym o informację, jak należy postąpić w takiej sytuacji – czy pomimo tych dolegliwości kontynuować przyjmowanie leku, czy może lepiej go odstawić? Bardzo zależy mi na bezpiecznym prowadzeniu terapii.

    Odpowiedz
  10. ★★★★☆

    Stosuję Ibandronat Apotex już od dwóch lat w systematycznej, nieprzerwanej kuracji. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to lek, który nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Po wykonaniu kontrolnego badania densytometrycznego kości po dwuletnim okresie stosowania, wyniki wskazują na stabilizację stanu kości – co prawda nie nastąpiła znacząca poprawa, ale co istotne, nie zaobserwowano też wyraźnego pogorszenia. To może sugerować, że lek skutecznie hamuje postęp osteoporozy. Przestrzegam bardzo skrupulatnie zaleceń dotyczących przyjmowania leku – jedna tabletka miesięcznie, zawsze według szczegółowych wytycznych zawartych w ulotce. Rozważam jednak konsultację w sprawie ewentualnej zmiany terapii na nowsze preparaty dostępne na rynku, które mogłyby potencjalnie wykazywać lepszą skuteczność. Niestety, podczas dotychczasowych wizyt lekarskich nie otrzymałam jednoznacznych rekomendacji co do alternatywnych opcji leczenia. Mimo to uważam, że Ibandronat Apotex jest wartościowym lekiem w terapii osteoporozy, szczególnie ze względu na dobrą tolerancję organizmu i wygodne dawkowanie raz w miesiącu.

    Odpowiedz
  11. ★★☆☆☆

    Po pierwszej dawce Ibandronatu doświadczyłam bardzo intensywnych dolegliwości bólowych, szczególnie w obrębie układu kostnego. Nieprzyjemne objawy utrzymywały się do trzech dni. Niestety, po drugiej dawce sytuacja znacząco się pogorszyła – przez cały tydzień odczuwałam silny, trudny do zniesienia ból. Dodatkowo pojawiło się ogólne złe samopoczucie i osłabienie organizmu. Zdecydowanie były to jedne z najbardziej nieprzyjemnych skutków ubocznych, jakich doświadczyłam podczas terapii. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia tak nasilonych objawów.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Po przyjęciu 5 tabletek Ibandronat Apotex musiałam przerwać terapię ze względu na poważne skutki uboczne. Doświadczyłam bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, w tym intensywnego bólu mięśni rąk i okolic barkowych oraz uporczywych zaparć. Te objawy znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Jestem zaniepokojona czasem utrzymywania się tych dolegliwości i ich ewentualnym ustąpieniem. Zdecydowanie rekomenduję natychmiastową konsultację z lekarzem prowadzącym w przypadku wystąpienia podobnych objawów niepożądanych. Specjalista może zadecydować o modyfikacji dawkowania lub zaproponować alternatywne leczenie. Bardzo istotne jest, aby nie bagatelizować takich reakcji organizmu i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem podczas terapii bisfosfonianami. Z mojego doświadczenia wynika, że warto dokładnie omówić z lekarzem wszystkie potencjalne skutki uboczne przed rozpoczęciem leczenia oraz ustalić plan działania w przypadku ich wystąpienia.

      Odpowiedz
      • ★★★☆☆

        Po dwóch latach stosowania Ibandronatu Apotex muszę podzielić się niepokojącymi obserwacjami. Od około dwóch miesięcy moje samopoczucie drastycznie się pogorszyło. Jest to dla mnie szczególnie trudne, biorąc pod uwagę długi okres wcześniejszego przyjmowania leku bez większych problemów. Jeśli ktoś rozważa długotrwałą terapię tym preparatem, powinien być świadomy możliwości wystąpienia opóźnionych skutków ubocznych. Pozdrawiam i życzę wszystkim pacjentom dobrych decyzji terapeutycznych.

        Odpowiedz
        • Poszukuję informacji od osób przyjmujących Ibandronat Apotex – czy ktoś z Was stosuje ten lek bez doświadczania skutków ubocznych w postaci sensacji żołądkowych? Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami, szczególnie jeśli udało się Państwu uniknąć tego nieprzyjemnego objawu.

          Odpowiedz
          • ★★★★☆

            Potwierdzam, że w moim przypadku lek jest bardzo dobrze tolerowany. Nie doświadczam żadnych nieprzyjemnych sensacji ani skutków ubocznych podczas jego stosowania. Organizm dobrze reaguje na terapię, co pozwala mi kontynuować leczenie bez dyskomfortu. Jest to dla mnie ważne, ponieważ mogę skupić się na procesie leczenia, nie martwiąc się dodatkowymi dolegliwościami.

Dodaj komentarz