Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Merck Sante s.a.s. |
Kod ATC | A10BA02 |
Procedura | NAR |
Substancja | Metformina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Glucophage XR?
Lek Glucophage XR zawiera metforminę, lek obniżający poziom cukru we krwi, klasyfikowany pod względem chemicznym do biguanidów. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której podstawą jest upośledzenie funkcji wydzielniczej trzustki,. W wyniku tego do krwioobiegu nie jest dostarczana wystarczająca ilość insuliny, która jest hormonem niezbędnym do metabolizmu glukozy (cukru) dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem. Cukier jest podstawowym związkiem do wytwarzania energii. Wszelkie nieprawidłowości związane z wytwarzaniem tego hormonu powodują wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemię). Glucophage XR pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi do wartości jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Ponadto u dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie tego leku zmniejsza także powikłań związanych z cukrzycą.
Głównym wskazaniem do stosowania Glucophage XR jest leczenie pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2, szczególnie tych z nadwagą. Metformina jest przepisywana pacjentom w monoterapii lub w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem, inhibitorem dipeptydylopeptydazy-4 lub inhibitorem kotransportera sodowo-glukozowego. Substancję u tych osób włącza się jako leczenie pierwszego rzutu w momencie, gdy dieta i aktywność fizyczna nie przyniosły spodziewanego efektu.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Glucophage XR, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Glucophage XR – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glucophage XR – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Glucophage XR w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Glucophage XR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Glucophage XR, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek.
Glucophage XR 500 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 390 mg metforminy.
Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza
Glucophage XR 750 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 750 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 585 mg metforminy.
Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza 100 000 cPS.
Glucophage XR 1000 mg
Jedna tabletka powlekana leku Glucophage 1000 mg zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 780 mg metforminy.
Ponadto lek zawiera: powidon K 30, magnezu stearynian oraz wchodzące w skład otoczki (Opadry clear YS-1-7472): hypromeloza, makrogol 400 i makrogol 8000.
Dawkowanie preparatu Glucophage XR – jak stosować ten lek?
Lek występuje w trzech dawkach: 500 mg, 750 mg, 1000 mg. Zaleca się rozpoczynanie leczenia metfominą od niewielkich dawek stosowanych raz na dobę. Należy ją zwiększać o 500 mg co 10–15 dni, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu terapeutycznego lub uzyskania dawki maksymalnej.
Takie postepowanie może zapobiec wystąpieniu działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Efekt terapeutyczny pojawia się po kilku dniach i stabilizuje się po około dwóch tygodniach leczenia. Maksymalna dobowa dawka tego leku wynosi 2000 mg.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Spożycie 85 g metforminy nie powoduje wystąpienia hipoglikemii, ale pojawienie się kwasicy mleczanowej. Rozpoczyna się ona, gdy dana osoba nadmiernie produkuje lub nie wykorzystuje kwasu mlekowego, a jej ciało nie jest w stanie przystosować się do tych zmian. Nagromadzenie kwasu powoduje brak równowagi w poziomie pH organizmu, który zawsze powinien być lekko alkaliczny zamiast kwaśnego.
Typowe objawy to wymioty, ból brzucha (ból w jamie brzusznej) z kurczami mięśni, złe ogólne samopoczucie, któremu towarzyszy silne zmęczenie i trudności w oddychaniu. Brak interwencji lekarskiej może doprowadzić do śpiączki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glucophage XR – czy mogę spożywać alkohol?
W czasie stosowania tego leku nie wolno pić alkoholu. Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub u osób niedożywionych. Dotyczy to także leków zawierających alkohol
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Glucophage XR w okresie ciąży i karmienia piersią?
Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest stosowanie insuliny, a nie doustnych leków hipoglikemizujących. Nie zaleca się stosowania metforminy w tym okresie. Substancja czynna przenika do mleka. Nie ma dowodów na bezpieczeństwo stosowania leku w czasie laktacji, więc nie powinno się go stosować karmiąc piersią.
Ulotka Glucophage XR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Glucophage XR - 1000 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Glucophage XR - 1000 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Przyjmuję dawkę 2×1000 mg Glucophage XR, jednak pomimo stosowania leku, poranne pomiary glikemii wciąż utrzymują się na poziomie 150 mg/dl. To wskazuje na potrzebę dalszej obserwacji i potencjalnej modyfikacji terapii. Wartości te są wyższe niż oczekiwane przy zastosowanym dawkowaniu, co może sugerować konieczność weryfikacji skuteczności obecnego schematu leczenia.
Zostałem skierowany na wykonanie krzywej cukrowej przez endokrynologa, który następnie przepisał mi Glucophage XR. Wyniki badania były niepokojące – poziom glukozy po godzinie wynosił 196 mg/dl, a po dwóch godzinach wzrósł do 206 mg/dl, co jednoznacznie wskazuje na zaburzenia gospodarki węglowodanowej i uzasadnia włączenie tego leku do terapii.
Chciałabym uzyskać wyjaśnienie dotyczące stosowania leku Glucophage 1000 w mojej sytuacji. Obecnie moje wyniki poziomu glukozy we krwi utrzymują się w normie, jednak endokrynolog zalecił mi przyjmowanie tego leku w związku z występującą nadczynnością tarczycy o znacznym nasileniu. Zastanawiam się nad zasadnością stosowania Glucophage w takiej sytuacji i chciałabym lepiej zrozumieć związek między funkcjonowaniem tarczycy a wskazaniami do przyjmowania tego leku.