Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Chiesi Farmaceutici S.p.A. |
Kod ATC | R03AK08 |
Procedura | DCP |
Substancja | Beklometazon, Formoterol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fostex?
Lek Fostex ma postać roztworu w aerozolu inhalacyjnym, zawiera dwie substancje czynne, które podczas wykonywania wdechu przez ustnik inhalatora dostają się bezpośrednio do płuc.
Lek zawiera dwie substancje czynne: beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny.
Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami, które działają przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie obrzęku oraz podrażnienia płuc.
Formoterolu fumaran dwuwodny należy do grupy leków rozszerzających oskrzela o długotrwałym działaniu, które rozkurczają mięśnie w drogach oddechowych i ułatwiają oddychanie.
Razem te dwie substancje czynne ułatwiają oddychanie poprzez złagodzenie objawów, takich jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u pacjentów z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), a także pomagają zapobiegać objawom astmy.
Astma
Lek Fostex jest wskazany w regularnym leczeniu astmy u dorosłych pacjentów, u których:
– objawy astmy nie są wystarczająco kontrolowane za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz stosowanego doraźnie krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela
lub
– uzyskano odpowiednią kontrolę objawów astmy za pomocą zarówno kortykosteroidów wziewnych, jak i długo działających leków rozszerzających oskrzela.
POChP
Fostex może być również stosowany w leczeniu objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych pacjentów. POChP jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych w płucach, która jest głównie spowodowana paleniem papierosów.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Fostex, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Fostex – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fostex – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Fostex w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Fostex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Fostex, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian i formoterolu fumaran dwuwodny.
Jedna dawka odmierzona z inhalatora zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu oraz 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego. Odpowiada to dawce dostarczonej przez ustnik, zawierającej 84,6 mikrograma beklometazonu dipropionianu i 5,0 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego.
Inne składniki leku to: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran (HFA 134-a).
Dawkowanie preparatu Fostex – jak stosować ten lek?
Lek Fostex jest przeznaczony do stosowania wziewnego.
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Astma
Lekarz prowadzący będzie regularnie sprawdzał, czy pacjent przyjmuje optymalną dawkę leku Fostex.
Lekarz ustali najmniejszą dawkę zapewniającą najlepszą kontrolę objawów astmy.
Lekarz może przepisać stosowanie leku Fostex na dwa różne sposoby:
a) lek Fostex należy stosować codziennie w celu leczenia astmy, razem z innym wziewnym lekiem przynoszącym ulgę w przypadku nagłego zaostrzenia objawów astmy, takich jak napad duszności, świszczący oddech i kaszel,
b) lek Fostex należy stosować codziennie w celu leczenia astmy, a także w przypadku nagłego zaostrzenia objawów astmy, takich jak napad duszności, świszczący oddech i kaszel.
a) Stosowanie leku Fostex z innym wziewnym lekiem przynoszącym ulgę
Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zazwyczaj zalecana dawka leku to jedno lub dwa rozpylenia dwa razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa to 4 rozpylenia.
Należy pamiętać: Zawsze należy mieć przy sobie szybko działający wziewny lek przynoszący ulgę w celu leczenia zaostrzenia objawów astmy lub nagłego napadu astmy.
b) Stosowanie leku Fostex jako jedynego leku wziewnego w astmie.
Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zwykle zalecana dawka wynosi 1 rozpylenie rano i jedno rozpylenie wieczorem.
Należy również zastosować lek Fostex jako wziewny lek przynoszący ulgę w przypadku nagłego wystąpienia objawów astmy.
W przypadku wystąpienia objawów astmy, należy zastosować 1 rozpylenie i odczekać kilka minut.
Jeśli nie nastąpi poprawa, należy zastosować kolejne rozpylenie.
Nie stosować więcej niż 6 przynoszących ulgę rozpyleń w ciągu doby.
Maksymalna dawka dobowa leku Fostex wynosi 8 rozpyleń.
Jeśli pacjent musi przyjmować większą liczbę rozpyleń w celu kontrolowania objawów astmy, powinien zwrócić się po poradę do lekarza. Konieczna może być zmiana leczenia.
Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat:
Tego leku NIE należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Dorośli i osoby w podeszłym wieku:
Zalecana dawka to dwa rozpylenia rano i dwa rozpylenia wieczorem.
Szczególne grupy pacjentów:
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Brak informacji dotyczącej stosowania leku Fostex u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Fostex, która jest skuteczna w leczeniu astmy, może być mniejsza niż dawka zawarta w innych lekach wziewnych zawierających beklometazonu dipropionian. Jeśli pacjent wcześniej stosował inny lek wziewny zawierający
beklometazonu dipropionian, lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku Fostex.
Nie należy zwiększać dawki.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest niewystarczające, należy zawsze zwrócić się do lekarza zanim zwiększy się dawkę leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
– Zastosowanie większej niż zalecana dawki formoterolu może spowodować następujące objawy: nudności, wymioty, szybsze bicie serca, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, zmiany w elektrokardiogramie (zapis pracy serca), ból głowy, drżenie, senność, zbyt dużo kwaśnych produktów przemiany materii we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Lekarz może zalecić wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia stężenia potasu oraz glukozy we krwi.
– Zastosowanie zbyt dużej dawki beklometazonu dipropionianu może spowodować krótkotrwałe zaburzenia czynności nadnerczy, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Lekarz może zalecić badanie krwi w celu sprawdzenia stężenia kortyzolu w surowicy krwi.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fostex – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Fostex zawiera małe ilości alkoholu. Każde rozpylenie z inhalatora zawiera 7 mg etanolu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Fostex w okresie ciąży i karmienia piersią?
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku Fostex podczas ciąży.
Leku Fostex nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko, lub jeśli pacjentka karmi piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Ulotka Fostex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Fostex - (200 mcg + 6 mcg)/dawkę inh., Aerozol inhalacyjny, roztwór (Beclometasoni dipropionas anhydricus + Formoteroli fumaras dihydricus) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Fostex - (200 mcg + 6 mcg)/dawkę inh., Aerozol inhalacyjny, roztwór (Beclometasoni dipropionas anhydricus + Formoteroli fumaras dihydricus) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Fostex w dawce 100+6. Jest to skuteczny lek wziewny, który znacząco wpływa na kontrolę objawów astmy. Po kilku miesiącach regularnego stosowania zauważyłem wyraźną poprawę w funkcjonowaniu układu oddechowego. Warto podkreślić, że prawidłowa technika inhalacji jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Fostex należy aplikować poprzez rozpylenie w jamie ustnej, co pozwala na optymalne dotarcie substancji czynnej bezpośrednio do płuc. Ta metoda zapewnia lepszą biodostępność leku i zwiększa efektywność terapii.
Mam poważne zastrzeżenia do jakości inhalatora Fostex. Głównym problemem jest wadliwie działający dozownik, który regularnie ulega awarii. To nie jest przypadek jednostkowy – problem powtarza się systematycznie przy kolejnych opakowaniach. Co więcej, efektywność inhalatora drastycznie spada po wykorzystaniu zaledwie kilku lub kilkudziesięciu dawek, mimo że według wskaźnika pozostaje jeszcze znaczna ilość leku. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że lek jest stosowany w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gdzie regularne i prawidłowe dawkowanie jest kluczowe. Uważam, że jakość wykonania tego produktu pozostawia wiele do życzenia i nie spełnia standardów, jakich należałoby oczekiwać od leku tej klasy.
Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Fostex. Początkowo przyjmowałem go nieregularnie, w zależności od potrzeb. Jednak gdy zacząłem stosować go zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, pojawiły się dość poważne skutki uboczne. Najbardziej niepokojące były bardzo uciążliwe kołatania serca oraz znacznie przyspieszony puls, które wyraźnie wpływały na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ta zmiana w schemacie dawkowania ujawniła, jak istotny wpływ może mieć ten lek na układ krążenia.
Stosuję Fostex 200 od listopada ubiegłego roku i chciałabym podzielić się swoimi niepokojącymi doświadczeniami z tym lekiem. Początkowo obserwowałam sporadyczne drżenia mięśni w obrębie kończyn górnych. Po około sześciu tygodniach stosowania pojawiły się nowe objawy – nasilone uczucie zmęczenia i drętwienia w jednej ręce, któremu towarzyszył szum oraz pisk w lewym uchu.
Ostatni tydzień przyniósł znaczące pogorszenie mojego stanu zdrowia. Obecnie doświadczam szeregu uciążliwych dolegliwości, takich jak bóle pleców, uogólnione drżenia mięśniowe obejmujące całe ciało, permanentny szum i pisk w uszach. Dodatkowo dołączyły się uporczywe bóle głowy oraz zaburzenia rytmu serca w postaci arytmii. Mimo zaprzestania przyjmowania leku cztery dni temu, wszystkie wymienione objawy niepożądane utrzymują się, co wywołuje u mnie narastający niepokój.
Czy ktokolwiek z osób stosujących ten lek doświadczył podobnych objawów? Będę wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Po pierwszym zastosowaniu Fostexu mogę potwierdzić jego skuteczność terapeutyczną. Efekt działania jest wyraźnie odczuwalny – oddychanie stało się znacznie łatwiejsze i swobodniejsze. Początkowo odczuwałem pewne obawy związane z rozpoczęciem terapii, jednak po konsultacji z lekarzem zostałem uspokojony, że jest to naturalna reakcja organizmu w procesie adaptacji do leku. Doceniam elastyczne podejście mojego lekarza prowadzącego, który zapewnił mnie, że w razie wystąpienia zbyt silnych efektów ubocznych, możliwe jest dostosowanie dawki przy zachowaniu takiej samej skuteczności leczenia.
Z mojego doświadczenia i informacji od lekarza prowadzącego wynika, że dostępne są różne dawki leku, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niższe dawki, mimo że łagodniejsze, zachowują swoją skuteczność terapeutyczną i mogą być równie efektywne w kontrolowaniu objawów astmy, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jest to szczególnie istotne przy długoterminowej terapii astmy oskrzelowej.
Po czwartej dawce leku Fostex w ciągu doby, w połączeniu ze spożyciem piwa, doświadczyłem bardzo niepokojących objawów. Wystąpiły poważne zaburzenia snu oraz dokuczliwe kłucie w klatce piersiowej. Szczególnie alarmujący był znaczny wzrost ciśnienia tętniczego do wartości 160/120, co stanowi poziom wymagający uwagi. Te doświadczenia skłoniły mnie do refleksji nad interakcją leku z alkoholem. Czy ktoś z przyjmujących Fostex zaobserwował podobne reakcje? Szczególnie interesują mnie doświadczenia związane z zaburzeniami snu i wahaniami ciśnienia podczas terapii tym lekiem.
W odpowiedzi na pytanie o lek Fostex, chciałabym podzielić się własnym doświadczeniem w leczeniu problemów oddechowych. Z mojej obserwacji wynika, że dolegliwości bólowe pleców nie są bezpośrednio związane z działaniem leku – w moim przypadku znacznie lepsze efekty przyniosło stosowanie Salmexu. Warto zwrócić uwagę, że często przypisywane lekom bóle pleców mogą być spowodowane problemami z kręgosłupem, które wymagają osobnej diagnostyki i leczenia.
Sam lek jest wyjątkowo skuteczny w moim przypadku – nie doświadczam żadnych efektów ubocznych, a jego działanie przynosi znaczącą ulgę w dolegliwościach oddechowych. Niestety, dwukrotnie napotkałam ten sam problem techniczny z licznikiem dawek. Mimo że wskaźnik pokazuje jeszcze 100 dawek, lek się kończy, co jest bardzo mylące i może prowadzić do nieoczekiwanego braku leku w czasie, gdy jest najbardziej potrzebny. Poza tym aspektem technicznym, jestem niezwykle zadowolona z efektów terapeutycznych – skuteczność leku jest naprawdę imponująca.
Jako wieloletni użytkownik Fostexu, stosujący ten preparat przez kilkanaście lat, muszę podzielić się swoimi ostatnimi doświadczeniami z tym lekiem. O ile przez większość czasu terapia przebiegała bez zakłóceń, od kilku miesięcy zauważam istotne problemy z funkcjonowaniem inhalatora. Dozownik wykazuje nieprawidłowości w rozpylaniu leku, co zmusza mnie do wykonywania próbnego rozpylenia przed każdym użyciem, aby upewnić się, że urządzenie działa poprawnie. Sytuacja była na tyle poważna, że zdecydowałem się na złożenie reklamacji w aptece, która została pozytywnie rozpatrzona.
Dodatkowo niepokojący jest fakt nasilenia się potencjalnych skutków ubocznych. Obserwuję występowanie dolegliwości takich jak bóle w okolicy klatki piersiowej, nieprzyjemne drżenia mięśniowe oraz kołatanie serca. Szczególnie uciążliwe są dwie ostatnie dolegliwości, które nasilają się w godzinach nocnych, podczas snu. Te zmiany w działaniu leku i jakości inhalatora są dla mnie istotnym problemem w codziennej terapii.
Z mojego doświadczenia w stosowaniu leku Fostex muszę zwrócić uwagę na poważny problem techniczny z inhalatorem. Podczas regularnego stosowania preparatu zauważyłem znaczące problemy z działaniem dozownika, które występują już w drugim opakowaniu z rzędu. Głównym problemem jest nieregularność rozpylania leku – mimo słyszalnego dźwięku uwolnienia dawki, sam aerozol nie zawsze jest prawidłowo rozpylany. Ta sytuacja budzi uzasadnione wątpliwości co do skutecznego przyjmowania przepisanej dawki leku.
Problem jest na tyle poważny, że zmuszony jestem do wielokrotnego testowania dozownika przed właściwą aplikacją, co prowadzi do marnowania znacznej ilości leku. Dla porównania, wcześniej stosowane przeze mnie inne preparaty wziewne nie wykazywały podobnych problemów technicznych. Sytuacja zmusiła mnie do zastosowania prowizorycznego rozwiązania – przenoszenia leku do sprawnego inhalatora od Sabumalinu, który niestety nie posiada licznika dawek.
Ze względu na powtarzające się problemy techniczne z dozownikiem, które mogą wpływać na skuteczność terapii, planuję konsultację z lekarzem w celu zmiany leku na alternatywny preparat o bardziej niezawodnym systemie podawania. W obecnej formie nie mogę polecić tego leku ze względu na zawodność systemu dozującego, która może przekładać się na efektywność leczenia.
Przyjmuję Fostex od kwietnia i zauważyłam niepokojące dolegliwości w postaci bólu pleców i żeber. Zastanawiam się, czy te objawy mogą być związane ze stosowaniem tego leku. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
Stosuję Fostex przy pomocy komory inhalacyjnej Volumatic, co znacząco poprawiło komfort terapii i wyeliminowało problem podrażnienia gardła. Jest to praktyczne rozwiązanie, które zwiększa efektywność dostarczania leku do dróg oddechowych przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka miejscowych działań niepożądanych. Komora inhalacyjna jest łatwo dostępna w aptekach i stanowi istotne wsparcie w prawidłowej inhalacji. Polecam to rozwiązanie wszystkim pacjentom stosującym Fostex, którzy doświadczają dyskomfortu podczas standardowej aplikacji leku lub chcą zoptymalizować skuteczność terapii wziewnej.
Podczas stosowania leku wystąpiły u mnie podobne skutki uboczne, ze szczególnym uwzględnieniem intensywnego bólu gardła. Dolegliwość była na tyle znacząca, że warto o tym wspomnieć innym pacjentom. Mimo to należy pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej na ten sam lek, a pojedyncze skutki uboczne nie powinny być powodem do rezygnacji z terapii bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania leku Fostex. Niestety, w moim przypadku terapia nie przebiegła pomyślnie ze względu na wystąpienie szeregu skutków ubocznych. Po rozpoczęciu stosowania zaobserwowałam znaczące osłabienie organizmu, które utrudniało codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo pojawiły się uporczywe bóle głowy oraz dolegliwości w obrębie gardła. Te niepożądane reakcje zmusiły mnie do przerwania kuracji. Uważam, że warto być świadomym możliwych działań niepożądanych przed rozpoczęciem stosowania tego leku. W przypadku wystąpienia podobnych objawów zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji terapii.