Fosamax 70

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaKwas alendronowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fosamax 70?

Fosamax 70 należy do grupy leków niehormonalnych, zwanych bisfosfonianami. Zapobiega utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie, ułatwia odbudowę kości.

Fosamax 70 stosuje się w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Osteoporoza jest chorobą objawiającą się osłabieniem kości; kości stają się cieńsze. Jest ona powszechna u kobiet po menopauzie. W trakcie menopauzy jajniki zmniejszają wytwarzanie hormonu żeńskiego – estrogenu, którego działanie polega na zachowaniu prawidłowo funkcjonującego układu kostnego. W wyniku tego następuje zmniejszenie gęstości kości i ich osłabienie. Im wcześniej kobieta będzie po menopauzie, tym większe jest ryzyko osteoporozy.

Osteoporoza rozpoczyna się bezobjawowo, nieleczona może prowadzić do złamań. Chociaż złamania zwykle wywołują dotkliwy ból, nie występuje on w przypadku złamań kręgosłupa, co może powodować, że złamania te zostają zauważone dopiero, gdy dochodzi do zmniejszenia się wzrostu chorej. Złamania mogą wystąpić w czasie codziennej aktywności, w wyniku dźwignięcia lub niewielkiego urazu, które nie wpłynęłyby na zdrową kość. Złamania zazwyczaj występują w obrębie szyjki kości udowej, kręgów lub kości nadgarstka i mogą powodować nie tylko ból, lecz również prowadzić do problemów, takich jak: pochylona sylwetka, garb, utrata ruchomości.

Jak można leczyć osteoporozę
Osteoporozę można leczyć i nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć leczenie.
Fosamax 70 nie tylko zapobiega utracie tkanki kostnej, ale również pomaga odbudować już utraconą kość i zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej.
Podczas leczenia lekiem Fosamax 70 lekarz może zalecić zmiany w trybie życia, korzystne dla kondycji pacjentki, takie jak:
– Zaprzestanie palenia: palenie tytoniu może przyczynić się do zwiększenia utraty masy kostnej i tym samym do zwiększenia ryzyka wystąpienia złamań.
– Ćwiczenia: kości, tak jak mięśnie, potrzebują odpowiednich ćwiczeń, aby były mocne i zdrowe.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy skonsultować ich program z lekarzem.
– Odpowiednia dieta: lekarz może doradzić sposób odżywiania oraz ewentualną konieczność uzupełnienia diety o odpowiednie substancje (zwłaszcza wapń i witaminę D).

Jaki jest skład Fosamax 70, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwas alendronowy.
Każda tabletka zawiera 70 mg kwasu alendronowego (w postaci sodu alendronianu trójwodnego 91,37 mg).

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Fosamax 70 – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Fosamax 70 stosuje się jeden raz na tydzień.
Należy zastosować się do punktów 2, 3, 4 i 5 w celu łatwiejszego przedostania się tabletki leku Fosamax do żołądka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia miejscowych podrażnień przełyku oraz działań niepożądanych.

Instrukcja dotycząca stosownia leku Fosamax 70
1. Należy wybrać jeden, najbardziej korzystny dla pacjenta dzień tygodnia. W każdym tygodniu, wybranego dnia, należy przyjąć jedną tabletkę leku Fosamax 70.
2. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka i przed pierwszym posiłkiem, napojem lub innymi lekami, należy połknąć w całości tabletkę leku Fosamax 70, popijając ją pełną szklanką przegotowanej wody (nie mniej niż 200 ml).
Nie należy popijać tabletki:
– wodą mineralną,
– kawą lub herbatą,
– sokami owocowymi lub mlekiem.
Tabletki Fosamax 70 nie należy rozgryzać ani żuć ani ssać w celu rozpuszczenia w jamie ustnej.
3. Po połknięciu tabletki Fosamax 70 nie należy kłaść się; należy pozostać w pozycji pionowej (stanie, siedzenie lub chodzenie) przez co najmniej 30 minut oraz nie kłaść się aż do spożycia pierwszego posiłku.
4. Nie należy stosować leku Fosamax 70 na leżąco; przed położeniem się spać ani przed wstaniem z łóżka.
5. W przypadku wystąpienia trudności lub bólu w trakcie połykania, bólu w klatce piersiowej, zgagi występującej po raz pierwszy lub nasilającej się, należy przerwać przyjmowanie leku Fosamax 70 i skontaktować się z lekarzem.
6. Pierwszy posiłek w danym dniu należy spożyć nie wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki Fosamax 70. Dotyczy to również napojów oraz innych leków, w tym środków zobojętniających, preparatów wapnia i witamin. Fosamax 70 działa skutecznie jedynie, wtedy gdy przyjmowany jest na pusty żołądek.
7. Duże znaczenie ma przyjmowanie leku Fosamax 70 przez okres, jaki zalecił lekarz.
Ponieważ nie wiadomo, jak długo powinno trwać leczenie lekiem Fosamax 70, każdy pacjent powinien okresowo omawiać z lekarzem konieczność dalszego stosowania leku Fosamax 70 żeby ustalić, czy w danym przypadku kontynuacja leczenia jest nadal celowa.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej dawki leku należy niezwłocznie wypić pełną szklankę mleka i natychmiast porozumieć się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów ani kłaść się.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fosamax 70 – czy mogę spożywać alkohol?

Fosamax 70 może oddziaływać z jedzeniem i napojami (w tym z wodą mineralną).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fosamax 70 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Nie należy stosować leku Fosamax 70 u kobiet w ciąży.
Nie należy stosować leku Fosamax 70 u kobiet w okresie karmienia piersią.

Ulotka Fosamax 70 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Fosamax 70 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Fosamax 70 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Fosamax 70 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Fosamax 70 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Fosamax 70? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz