Eucreas

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyNovartis Europharm Limited
Kod ATCA10BD08
ProceduraCEN
SubstancjaMetformina, Wildagliptyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Eucreas?

Substancjami czynnymi leku Eucreas są wildagliptyna i metformina, które należą do leków z grupy doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Lek Eucreas jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Ten rodzaj cukrzycy jest również zwany cukrzycą insulinoniezależną.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, bądź insulina wytwarzana przez organizm nie działa tak jak powinna. Cukrzyca typu 2 może również występować, gdy organizm wytwarza zbyt dużą ilość glukagonu.

Zarówno insulina, jak i glukagon są wytwarzane w trzustce. Insulina pomaga zmniejszać stężenie cukru we krwi, szczególnie po posiłku. Glukagon jest substancją pobudzającą wytwarzanie cukru w wątrobie i powoduje zwiększenie stężenia cukru we krwi.

W jaki sposób działa lek Eucreas
Obie substancje czynne, wildagliptyna i metformina, pomagają kontrolować stężenie cukru we krwi.

Działanie wildagliptyny polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszenia wytwarzania glukagonu. Metformina natomiast, pomaga organizmowi lepiej wykorzystać insulinę.

Wykazano, że lek zmniejsza stężenie cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy.

Reklama

Jaki jest skład Eucreas, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są wildagliptyna i chlorowodorek metforminy.

– Każda tabletka powlekana leku Eucreas 50 mg/850 mg zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 660 mg metforminy).

– Każda tabletka powlekana leku Eucreas 50 mg/1000 mg zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 780 mg metforminy).

– Pozostałe składniki to: hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 4000 i talk.

Dawkowanie preparatu Eucreas – jak stosować ten lek?

Dawka leku Eucreas różni się w zależności od stanu pacjenta. Lekarz ustali, jaką dawkę leku Eucreas należy przyjąć.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna tabletka powlekana 50 mg/850 mg lub 50 mg/1000 mg stosowana dwa razy na dobę.

Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę tego leku. Jeśli pacjent przyjmuje lek przeciwcukrzycowy zwany sulfonylomocznikiem, lekarz może również przepisać mniejszą dawkę.

Lekarz może przepisać ten lek do stosowania pojedynczo (w monoterapii) lub z niektórymi innymi lekami, które zmniejszają stężenie cukru we krwi.

Kiedy i jak przyjmować lek Eucreas
– Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody.
– Należy przyjmować jedną tabletkę rano i jedną wieczorem z posiłkiem lub tuż po posiłku.

Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych.

Należy nadal stosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących diety. Stosowanie diety podczas przyjmowania leku Eucreas jest szczególnie ważne, gdy pacjent stosuje dietę kontrolującą masę ciała.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zażycia zbyt wielu tabletek leku Eucreas lub jeśli ktoś inny zażył te tabletki, należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Pacjent może wymagać opieki medycznej. Jeśli konieczne jest zgłoszenie się do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie leku i ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eucreas – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Eucreas należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczajowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eucreas w okresie ciąży i karmienia piersią?

– Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Lekarz omówi z pacjentką możliwe ryzyko związane z przyjmowaniem leku Eucreas w czasie ciąży.
– Nie należy stosować leku Eucreas w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Eucreas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Eucreas dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Eucreas dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
67%
Neutralny
33%
Słaby
0%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Eucreas”

  1. ★★★★☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Eucreas 50/1000 w leczeniu cukrzycy. Początkowo rezultaty były bardzo obiecujące – w trakcie pierwszych 60 dni przyjmowania jednej tabletki dziennie zaobserwowałem znaczący spadek poziomu cukru z zakresu 170-180 do 100-120 mg/dl. Niestety, po rozpoczęciu drugiego opakowania skuteczność leku wyraźnie się zmniejszyła, a poziom cukru ponownie wzrósł do wartości 160-170 mg/dl. W porozumieniu z lekarzem prowadzącym zwiększyliśmy dawkowanie do dwóch tabletek dziennie, jednak nie przyniosło to oczekiwanej poprawy. Wydaje się, że mój organizm wytworzył pewnego rodzaju tolerancję na lek. Biorąc pod uwagę wysoką cenę preparatu oraz jego malejącą skuteczność w moim przypadku, muszę stwierdzić, że Eucreas może nie być odpowiednim wyborem dla wszystkich pacjentów z cukrzycą.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Rozpoczęłam terapię lekiem Eucreas przed tygodniem i już zauważam znaczącą poprawę kontroli glikemii. Poranny poziom cukru we krwi, który wcześniej utrzymywał się w zakresie 160-170 mg/dl, obniżył się do wartości 120-130 mg/dl. Szczególnie zadowalające są wyniki pomiarów poposiłkowych – wartości mierzone dwie godziny po posiłku nie przekraczają obecnie 180 mg/dl, podczas gdy przed rozpoczęciem leczenia sięgały nawet 250 mg/dl. Obserwuję dokładnie efekty terapii i mam nadzieję na długoterminową stabilizację poziomu cukru, choć koszty leku stanowią dla mnie istotną kwestię do rozważenia w dłuższej perspektywie leczenia.

    Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Po tygodniu stosowania leku Eucreas zmuszony byłem przerwać terapię ze względu na całkowity brak efektów terapeutycznych. W moim przypadku lek nie wykazał żadnej skuteczności w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi – nie zaobserwowałem nawet minimalnego spadku wartości cukru podczas regularnego monitorowania. Wykonywane pomiary nie wykazywały absolutnie żadnej poprawy parametrów glikemii, mimo systematycznego przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami. Ta całkowita nieskuteczność preparatu w moim przypadku była rozczarowująca i skłoniła mnie do zakończenia terapii po siedmiu dniach stosowania. Regularne pomiary poziomu cukru we krwi potwierdzały brak jakiejkolwiek odpowiedzi organizmu na działanie leku.

    Odpowiedz
  4. Zwracam się z uprzejmą prośbą o podzielenie się opiniami na temat leku EUCREAS w dawce 50/1000mg. Będę wdzięczna za wszelkie informacje dotyczące skuteczności i ewentualnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz