Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Novartis Europharm Limited |
Kod ATC | L04AC10 |
Procedura | CEN |
Substancja | Sekukinumab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cosentyx?
Lek Cosentyx w swoim składzie zawiera substancję czynną sekukinumab, która jest przeciwciałem monoklonalnym. To rodzaj białka stworzony po to, aby rozpoznawać i przyłączać określoną strukturę (zwaną antygenem) w organizmie.
Preparat pochodzi z grupy leków zwanych inhibitorami interleukiny (IL). Neutralizuje aktywność białka zwanego IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w przypadku różnych chorób zapalanych. Preparat Cosentyx wykorzystuje się przy leczeniu:
- Łuszczycy plackowatej – wywołującej zapalenie skóry. Zastosowanie preparatu pozwala zmniejszyć stan zapalny i złagodzić inne objawy choroby. Dedykowany jest pacjentom dorosłym borykającym się z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Użycie Cosentyx jak zaleca ulotka lub według wskazań lekarza pomoże lepiej oczyścić skórę oraz ograniczy złuszczanie się jej, świąd i ból;
- Łuszczycowego zapalenia stawów – to choroba zapalna stawów, której często towarzyszy łuszczyca plackowata. W przypadku, gdy pacjent cierpi na aktywną postać łuszczycowego zapalenia stawów, to w pierwszej kolejności będzie leczony innymi lekami. Jeśli okażą się nieskuteczne (niewystarczające), dodatkowo podaje się lek Cosentyx. Jego celem jest złagodzenie objawów czynnej postaci choroby i poprawienie sprawności fizycznej, czyli zdolności wykonywania codziennych czynności. Preparat powinien też spowolnić uszkodzenia chrząstki oraz kości stawów, które objęte zostały schorzeniem. Produkt mogą stosować pacjenci dorośli z aktywną postacią łuszczycowego zapalenia stawów – jako jedyny lek lub razem z innym – np. Metotreksatem;
- Zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – czyli choroby dotyczącej głównie kręgosłupa, powodującej zapalenie jego stawów. Cosentyx podaje się w momencie, kiedy wcześniej przepisane leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. To preparat, którego zadaniem jest zminimalizowanie przedmiotowych i podmiotowych objawów choroby, zmniejszenie zapalenia i poprawa sprawności fizycznej. Stosować go mogą pacjenci dorośli z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Cosentyx, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Cosentyx – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cosentyx – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Cosentyx w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Cosentyx – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Cosentyx, jakie substancje zawiera?
Sekukinuma to substancja czynna, jaką zawiera lek Cosentyx. W każdej fiolce z proszkiem do sporządzania roztworu do wstrzykiwań mieści się jej 150 mg. Po odtworzeniu dawki leku (rekonstytucji) w 1 ml roztworu znajduje się 150 mg sekukinumabu.
Pozostałe składniki to: sacharoza, L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny i polisorbat 80.
Dawkowanie preparatu Cosentyx – jak stosować ten lek?
Preparat Cosentyx wstrzykuje się pod skórę (wstrzyknięcie podskórne) przez osobę odpowiednio do tego wykwalifikowaną (personel medyczny). Terminy podawania leku, jak i wizyt kontrolnych powinny zostać omówione z lekarzem.
Szczegółową instrukcję w zakresie rekonstytucji (ponownego odtworzenia roztworu) oraz sposobu jego wstrzykiwania znaleźć można w końcowej części dołączonej ulotki w akapicie pt.: „Instrukcja stosowania leku Cosentyx proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań”.
O tym, jaką dawkę leku, kiedy i jak długo będzie stosował pacjent, decyduje specjalista.
W przypadku poszczególnych chorób zapalnych zaleca się następujące dawkowanie:
- Łuszczyca plackowata – dawka powinna wynosić 300 mg i być podana za każdym razem w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg. Po przyjęciu pierwszej dawki przez pacjenta, kolejne wstrzyknięciu leku wskazane są w 1., 2. i 3. tygodniu. Od tygodnia 4. lek podaje się raz na miesiąc;
- Łuszczycowe zapalenie stawów – jeśli u pacjenta występuje także łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego lub reakcja na leczenie lekami nazywanymi antagonistami czynnika martwicy nowotworu (TNF) była niewystarczająca, podaje się 300 mg we wstrzyknięciach podskórnych (dwa razy 150 mg). Kolejne dawki przyjmowane będą co tydzień. Począwszy od 4 tygodnia, wstrzyknięcia wykonuje się już tylko raz na miesiąc. W przypadku innych pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zalecana dawka wynosi 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym. Powtarza się ją potem co tydzień. Od 4. tygodnia stosuje się już tylko jedną dawkę;
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – wskazana jest dawka 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym, a po jej przyjęciu pacjent będzie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2., 3. i 4. Następnie wystarczy lek podawać już tylko raz na miesiąc.
Preparat Cosentyx wykorzystuje się w długotrwałym leczeniu. Lekarz powinien regularnie kontrolować stan pacjenta pod kątem pożądanych efektów.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku, gdy pacjent:
- nie zastosował się do dawkowania zgodnego z ulotką lub wytycznymi specjalisty i przyjął większą ilość leku Cosentyx niż powinien,
- zażył dawkę wcześniej niż była zalecona,
powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Inne skutki uboczne, jakie mogą pojawić się jeszcze w związku ze stosowaniem leku Cosentyx, to np.: zakażenia górnych dróg oddechowych ze stanem zapalnym nosa i gardła oraz katarem lub niedrożnością nosa. Preparat może też zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażeń. Dlatego nie powinni zażywać go pacjenci chorujący np. na gruźlicę.
Więcej informacji na temat leku Cosentyx, w tym o możliwych działaniach niepożądanych omawiających stosowanie z alkoholem, można wyczytać z dołączonej ulotki. Cena produktu powinna zostać zweryfikowana w różnych aptekach.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cosentyx – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Cosentyx w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy unikać stosowania leku Cosentyx w ciąży. Wpływ tego leku na kobiety w ciąży nie jest znany. Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zajść w ciążę i muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cosentyx i przez co najmniej 20 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Cosentyx. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.
Należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią. Pacjentka powinna wraz z lekarzem podjąć decyzję, czy będzie karmić piersią, czy stosować lek Cosentyx. Nie należy podejmować obu tych czynności. Po leczeniu lekiem Cosentyx kobieta nie powinna karmić piersią przez co najmniej 20 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.
Ulotka Cosentyx – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Cosentyx dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Cosentyx dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję Cosentyx już od trzech lat i mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić jego wyjątkową skuteczność. Przed rozpoczęciem terapii zmagałem się zarówno z uciążliwymi zmianami skórnymi, jak i dokuczliwymi bólami stawów. Dzięki systematycznemu leczeniu tym preparatem, całkowicie ustąpiły objawy łuszczycy oraz dolegliwości stawowe. Jakość mojego życia uległa znaczącej poprawie – mogę funkcjonować bez dyskomfortu i ograniczeń, które wcześniej mi towarzyszyły. Jest to naprawdę przełomowy lek dla osób zmagających się z podobnymi schorzeniami.
Z przyjemnością dzielę się moim długoterminowym doświadczeniem ze stosowania leku Cosyntex, który przyjmuję nieprzerwanie od roku i siedmiu miesięcy. Rezultaty terapii są naprawdę imponujące – już po pierwszych trzech miesiącach stosowania zaobserwowałem całkowite ustąpienie zmian skórnych oraz całkowite wyeliminowanie bólu stawów. Co najważniejsze, ten pozytywny efekt utrzymuje się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
Szczególnie istotne jest to, że mimo długotrwałego stosowania, nie doświadczyłem żadnych skutków ubocznych. Regularnie, co trzy miesiące, wykonuję zalecone badania krwi, które niezmiennie pozostają w prawidłowych zakresach, bez jakichkolwiek odchyleń w górę czy w dół. To potwierdza dobry profil bezpieczeństwa leku przy długotrwałym stosowaniu.
Na podstawie mojego pozytywnego doświadczenia, mogę z pełnym przekonaniem polecić Cosyntex osobom zmagającym się z podobnymi dolegliwościami. Z chęcią podzielę się dodatkowymi szczegółami mojej terapii z zainteresowanymi osobami. Życzę wszystkim dużo zdrowia i równie dobrych efektów leczenia.
Jestem w trakcie trzeciego tygodnia terapii i jako że to mój trzeci lek biologiczny, chciałbym dowiedzieć się więcej o Twoich doświadczeniach. Szczególnie interesuje mnie szybkość pojawiania się pierwszych efektów terapeutycznych w Twoim przypadku. Czy był to Twój pierwszy kontakt z leczeniem biologicznym? W moim przypadku to już trzecia próba terapii biologicznej, więc jestem bardzo ciekawy porównania skuteczności i czasu oczekiwania na pierwsze rezultaty.
Po sześciu dniach od przyjęcia pierwszej dawki Cosentyxu zauważam znaczącą poprawę stanu zdrowia. Ustąpiło uporczywe swędzenie skóry głowy, a zmiany skórne w tej okolicy wyraźnie się zmniejszyły. Dodatkowo odczuwam znaczną ulgę w stawach – dolegliwości bólowe są zdecydowanie mniejsze. Te pierwsze efekty terapii są bardzo obiecujące i wskazują na dobrą odpowiedź organizmu na leczenie. Będę kontynuować obserwację zmian w moim stanie zdrowia podczas dalszego przyjmowania leku.
Czy można spożywać alkohol podczas terapii lekiem Cosentyx? Jestem w trakcie leczenia od trzech tygodni, a za dwa miesiące planuję ważne wydarzenie rodzinne – wesele. Zastanawiam się nad ewentualnymi interakcjami między lekiem a umiarkowaną ilością alkoholu podczas uroczystości. Zależy mi na bezpiecznym stosowaniu leku, ale jednocześnie chciałbym móc uczestniczyć w celebracji tego wyjątkowego dnia. Obecnie jestem w początkowej fazie leczenia i zauważam pierwsze efekty terapii biologicznej.
Stosuję Cosentyx od dwóch miesięcy i chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym spożywania alkoholu podczas terapii. W moim przypadku umiarkowane spożycie alkoholu nie wywołało żadnych niepożądanych reakcji ani nie wpłynęło negatywnie na skuteczność leczenia. Nie zaobserwowałam żadnych dodatkowych skutków ubocznych związanych z tym połączeniem. Jest to jednak moje indywidualne doświadczenie podczas dwumiesięcznej terapii tym lekiem biologicznym.
Po przyjęciu czterech dawek leku Cosentyx w dawce 300 mg mogę podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii. W zakresie zmian skórnych zauważyłam znakomitą poprawę – skóra jest niemal całkowicie wygojona, pozostały jedynie białe przebarwienia w miejscach wcześniejszych zmian chorobowych. Niestety, w przypadku dolegliwości stawowych nie zaobserwowałam jeszcze znaczącej poprawy.
Jeśli chodzi o skutki uboczne, najbardziej odczuwalne jest wzmożone zmęczenie, które jest szczególnie intensywne w dniu podania leku. Dodatkowo, przez około 2-3 godziny po wykonaniu iniekcji występują u mnie mdłości, jednak są one na znośnym poziomie i nie utrudniają znacząco codziennego funkcjonowania. Pomimo tych niedogodności, korzyści wynikające z poprawy stanu skóry zdecydowanie przewyższają przejściowe skutki uboczne terapii.
Chciałbym podzielić się aktualnymi postępami w leczeniu preparatem Cosentyx 300. Właśnie przyjąłem szósty zastrzyk i po trzech miesiącach terapii widzę bardzo obiecujące rezultaty. Stan mojej skóry uległ znaczącej poprawie i obecnie jest w dobrej kondycji. Jedynym niewielkim mankamentem jest występowanie lekkich dolegliwości bólowych przy intensywnym wysiłku fizycznym, jednak nie dotyczy to wszystkich obszarów. Jeśli skuteczność terapii utrzyma się na tym poziomie, będę bardzo zadowolony z rezultatów leczenia. Dotychczasowe efekty są dla mnie bardzo satysfakcjonujące.
Stosuję lek od stycznia 2019 roku i muszę przyznać, że jego działanie było odczuwalne niemal natychmiast po rozpoczęciu terapii. Obecnie jednak pojawiły się u mnie problemy z uszami, w związku z czym lekarz przepisał mi kurację doksycykliną. Zastanawiam się nad bezpieczeństwem jednoczesnego stosowania obu leków i możliwymi interakcjami między nimi.
Po konsultacji z lekarzem zmodyfikowałam porę przyjmowania Orlifique z porannej na wieczorną, tuż przed snem. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które pozwoliło mi całkowicie wyeliminować występujące wcześniej nudności w ciągu dnia. Taka zmiana pory przyjmowania leku znacząco poprawiła komfort stosowania terapii i umożliwiła mi normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. To pokazuje, jak ważne jest odpowiednie dostosowanie schematu przyjmowania leków do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Rozpocząłem terapię lekiem Cosentyx na początku marca i mogę podzielić się swoimi obserwacjami. Po pierwszym miesiącu stosowania zauważyłem wyraźną poprawę stanu zdrowia i pierwsze pozytywne efekty leczenia. Obecnie przechodzę na schemat comiesięcznego dawkowania w formie zastrzyków. Mimo widocznych korzyści terapeutycznych, odczuwam pewien niepokój związany z długoterminowym stosowaniem leku i regularnym przyjmowaniem zastrzyków w miesięcznych odstępach. Moje dotychczasowe doświadczenia z lekiem są jednak obiecujące, choć towarzyszą mi naturalne obawy związane z dalszym przebiegiem terapii.
Moja córka zmaga się z łuszczycą, która znacząco wpływa na jakość jej życia. Pomimo wypróbowania różnych metod leczenia, jak dotąd nie udało nam się znaleźć skutecznego rozwiązania. Cosentyx, mimo swoich obiecujących właściwości terapeutycznych i udokumentowanej skuteczności w leczeniu łuszczycy, pozostaje niestety poza naszym zasięgiem finansowym. Wysoka cena leku sprawia, że dostęp do tej innowacyjnej terapii jest dla nas niemożliwy, co potęguje nasze poczucie bezradności w walce z chorobą.
Chciałbym podzielić się moim wieloletnim doświadczeniem w walce z łuszczycą, która towarzyszy mi już ponad pięć dekad, od 10 roku życia. Przez te wszystkie lata wypróbowałem niezliczoną ilość różnych metod leczenia, w tym roczną terapię secukinumabem. Niestety, schemat zazwyczaj się powtarza – po okresie remisji trwającym rok lub dwa, choroba powraca. Największą barierą w stosowaniu secukinumabu jest jego astronomiczna cena, która przy braku refundacji czyni terapię niedostępną dla przeciętnego pacjenta.
Z czasem nauczyłem się funkcjonować z chorobą i odkryłem alternatywne metody łagodzenia objawów. Szczególnie skuteczne okazały się wody termalne w węgierskiej miejscowości Bogacs, w okolicach Egeru. Już tygodniowy pobyt i regularne kąpiele w tamtejszych źródłach potrafią znacząco oczyścić skórę, pozostawiając jedynie niewielkie przebarwienia. W warunkach domowych stosuję cotygodniowe kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego, które również przynoszą ulgę.
Zauważyłem, że w obecnym systemie opieki zdrowotnej brakuje holistycznego podejścia do pacjenta z łuszczycą – lekarze często skupiają się wyłącznie na zmianach skórnych, pomijając inne aspekty choroby. Czy ktoś z Was również doświadczył podobnych trudności w znalezieniu kompleksowej opieki medycznej przy łuszczycy?
Lek Cosentyx jest dostępny w Polsce na receptę w wybranych aptekach, jednak jego dostępność może być ograniczona ze względu na specjalistyczne zastosowanie w leczeniu łuszczycy i innych chorób autoimmunologicznych. Cena preparatu jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, w tym od ewentualnego poziomu refundacji. Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą, którzy posiadają aktualne informacje na temat dostępności i kosztów tego leku w konkretnej lokalizacji.
Po trzech miesiącach regularnego stosowania leku Cosentyx mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest to prawdziwy przełom w leczeniu łuszczycy. Rezultaty terapii przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Obserwuję znaczącą, około 70-80% poprawę stanu skóry, która jest teraz praktycznie wolna od łusek. Co więcej, całkowicie ustąpiły objawy łuszczycy stawowej, która wcześniej znacząco utrudniała mi codzienne funkcjonowanie. Szczególnie cieszy mnie fakt, że skóra głowy jest czysta i wolna od zmian łuszczycowych. Po dwóch dekadach zmagań z tą uciążliwą chorobą i wypróbowaniu różnych metod leczenia, wreszcie znalazłem rozwiązanie, które przynosi tak spektakularne efekty i pozwala mi normalnie funkcjonować.
Chciałabym uzyskać dokładniejsze informacje na temat kosztów leku Cosentyx. Czy kwota około 5 tysięcy złotych dotyczy pojedynczej dawki, czy może jest to cena za opakowanie zawierające kilka dawek do wstrzyknięć? Będę wdzięczna za wyjaśnienie kwestii kosztów terapii tym lekiem.
Chcąc podzielić się szczegółowymi informacjami na temat sposobu podawania leku Cosentyx 150 mg – jest to wygodny system wstrzykiwania w formie automatycznego wstrzykiwacza typu PEN do jednorazowego użytku. Aplikacja jest naprawdę prosta i bezbolesna. Wystarczy przyłożyć wstrzykiwacz do wyznaczonego wcześniej miejsca na ciele, a następnie postępować zgodnie z załączoną instrukcją obsługi. Po wciśnięciu przycisku uruchamiającego, urządzenie automatycznie wykonuje iniekcję. Ważne jest, aby odczekać zalecany czas po wstrzyknięciu, upewniając się, że cała dawka leku została podana prawidłowo. System PEN znacząco ułatwia samodzielne wykonywanie zastrzyków w warunkach domowych, eliminując stres związany z tradycyjną iniekcją.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prawidłowego schematu dawkowania leku Cosentyx. Szczególnie interesuje mnie kwestia podawania dwóch zastrzyków – czy zgodnie z zaleceniami należy je wykonywać jednocześnie? Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami w tym zakresie, szczególnie przez osoby, które już stosują ten lek. Precyzyjna informacja o właściwym sposobie podawania jest dla mnie bardzo istotna dla zapewnienia skuteczności terapii.
W odpowiedzi potwierdzam, że przy stosowaniu leku Cosentyx należy wstrzyknąć jednocześnie dwie dawki preparatu. Jest to standardowa procedura podawania tego leku, która zapewnia odpowiednią skuteczność terapii w leczeniu łuszczycy.
Choruję na RZS od 5 lat. Przeszłam już terapię Simponi, Embrel i RoActrema. Każdy z tych leków działał podobnie – na początku było świetnie, czułam się dobrze, ale z czasem przestawały działać. Od wczoraj rozpoczęłam nową terapię Cosentyxem. Dziś odczuwam silny ból i pieczenie, szczególnie w lewej ręce i stopach. Zobaczymy, jak będzie dalej. Mieszkam w Irlandii, jestem na rencie i płacę tylko 2 euro za leki. Tęsknię za Polską, ale powrót jest niemożliwy ze względu na brak refundacji większości leków biologicznych na RZS.
Rozpocząłem właśnie terapię lekiem Cosentyx w związku z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK) i jestem bardzo zainteresowany poznaniem doświadczeń innych pacjentów. Czy mogłabyś podzielić się informacjami o przebiegu Twojego leczenia? Szczególnie ciekawi mnie, jak zareagowałaś na lek i jakie efekty zauważyłaś w czasie terapii?
Chciałbym podzielić się moją sytuacją zdrowotną i zapytać o możliwości uzyskania pomocy. Od 18 lat zmagam się z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK), które zdiagnozowano u mnie w wieku 20 lat. Obecnie mieszkam w Anglii od dekady i rozpoczynam terapię lekiem Cosentyx. Mój stan zdrowia jest poważny – doświadczam znacznego ograniczenia mobilności oraz sztywności stawów kręgosłupa, co praktycznie uniemożliwia mi chodzenie. W wieku 38 lat znajduję się w bardzo trudnej sytuacji zawodowej ze względu na postępującą chorobę. Pilnie poszukuję informacji na temat procedury uzyskania renty chorobowej w Wielkiej Brytanii. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i pomoc w tej sprawie.
Z radością dzielę się moimi pozytywnymi doświadczeniami związanymi z terapią lekiem Cosentyx, który jest już trzecim preparatem w mojej historii leczenia. Muszę przyznać, że wprowadzenie tego leku całkowicie odmieniło jakość mojego życia, choć towarzyszy mi niepewność co do długotrwałości jego działania. Równolegle kontynuuję przyjmowanie leku Arcoxia, który również wykazuje skuteczność w hamowaniu postępu choroby. Ta kombinacja leków przynosi obecnie zadowalające efekty. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważna jest cierpliwość w procesie leczenia, dlatego wszystkim osobom zmagającym się z podobnymi problemami zdrowotnymi życzę wytrwałości i wiary w powodzenie terapii. Zdrowie jest najważniejsze, a droga do jego odzyskania często wymaga czasu i systematyczności.
Chciałbym uzyskać szczegółowe informacje na temat kosztów terapii lekiem Cosentyx. Interesuje mnie zarówno możliwość zakupu tego preparatu bez refundacji, jak i całkowity koszt leczenia. Jako pacjent rozważający rozpoczęcie tej terapii, potrzebuję dokładnych danych finansowych, aby odpowiednio zaplanować budżet na leczenie. Będę wdzięczny za informacje od osób, które mają doświadczenie w stosowaniu tego leku, szczególnie w kontekście jego dostępności w aptekach i rzeczywistych kosztów długoterminowej kuracji. Zależy mi również na poznaniu ewentualnych możliwości obniżenia kosztów terapii lub uzyskania wsparcia w jej finansowaniu.
Muszę zaznaczyć, że terapia preparatem Cosentyx w Polsce nie jest obecnie objęta refundacją. Koszt pojedynczego zastrzyku o pojemności 150 ml wynosi około 5000 złotych. Schemat leczenia w pierwszym miesiącu wymaga przyjęcia łącznie ośmiu dawek, podawanych po dwie ampułki w odstępach tygodniowych. W kolejnych miesiącach lek przyjmuje się raz na cztery tygodnie. Mimo że terapia wiąże się ze znaczącymi kosztami, jej skuteczność w moim przypadku w pełni uzasadnia tę inwestycję w zdrowie.
Z radością informuję, że rozpocząłem leczenie preparatem Cosentyx. Już po pięciu dniach od pierwszego podania zaobserwowałem znaczącą poprawę w obrębie stawów – dolegliwości bólowe uległy wyraźnemu zmniejszeniu. Zmiany skórne zaczęły delikatnie blaknąć, choć jest to dopiero początek terapii. Po dwudziestu latach zmagań z chorobą wreszcie dostrzegam realną szansę na poprawę stanu zdrowia i jestem pełen optymizmu.
Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami związanymi z lekiem Cosentyx. Zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem piotruspan575@gmail.com – odpowiem na wszystkie pytania dotyczące terapii.
Jutro rozpoczynam terapię lekiem Cosentyx i podchodzę do niej z dużym optymizmem, mimo że obecnie zmagam się z bardzo nasilonymi objawami choroby. Na skórze występuje intensywny wysyp, dodatkowo dokuczają mi silne dolegliwości bólowe, szczególnie w stawach palców rąk i stóp oraz w okolicach łokci. Te objawy znacząco wpływają na jakość mojego życia, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Planuję systematycznie dzielić się swoimi doświadczeniami z terapii i postępami w leczeniu. Jestem wdzięczny za wsparcie i przesyłam wyrazy solidarności wszystkim osobom, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami zdrowotnymi. Mam nadzieję, że Cosentyx przyniesie oczekiwaną ulgę w moich dolegliwościach.
Przyjmuję lek od września 2017 roku i efekty były widoczne już po pierwszym podaniu. Wszystkie stany zapalne stawów ustąpiły, mogę funkcjonować bez bólu i prowadzić bardzo aktywny tryb życia.
Gdzie mogę znaleźć lek Cosentyx w dawce 150 mg? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące dostępności tego preparatu. Z góry dziękuję za pomoc w tej sprawie.
Mam za sobą długą historię leczenia biologicznego – przez rok stosowałam Humirę, następnie przez pół roku byłam leczona preparatem Stemple. Obecnie rozpoczynam kolejny etap terapii biologicznej lekiem Cosentyx. Po dotychczasowych doświadczeniach z wcześniejszymi terapiami, pokładam duże nadzieje w skuteczności tego innowacyjnego leku biologicznego. Moje poprzednie terapie, choć nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, pozwoliły mi lepiej zrozumieć specyfikę leczenia biologicznego. Z optymizmem podchodzę do nowego etapu leczenia i mam nadzieję, że Cosentyx okaże się skutecznym rozwiązaniem w moim przypadku. Życzę wszystkim pacjentom korzystającym z terapii biologicznych wytrwałości i pozytywnych efektów leczenia. Wierzę, że dzielenie się naszymi doświadczeniami może być pomocne dla innych osób rozpoczynających podobną ścieżkę terapeutyczną.
Chciałbym podzielić się moją historią leczenia. Przez 6 miesięcy przyjmowałem Enbrel, ale z powodu problemów z wątrobą musiałem przerwać terapię w Norwegii. Następnie przez 5 lat stosowałem Simponi, jednak z czasem przestał być skuteczny. Kolejnym lekiem był Infrectre, ale po 10 miesiącach również stracił skuteczność – powróciły silne bóle i sztywność. Obecnie rozpoczynam terapię Cosentyxem i mam nadzieję, że tym razem się uda. Przesyłam wyrazy wsparcia wszystkim chorującym na ZZSK i RZS.
Stając przed decyzją o rozpoczęciu programu leczenia Cosentyxem, chciałabym dowiedzieć się więcej o Twoich doświadczeniach z tym lekiem. Czy mógłbyś opisać, jak wpłynął na Twój stan zdrowia i czy wystąpiły jakieś niepożądane efekty?
Rozważam dołączenie do programu leczenia Cosentyxem i bardzo zależy mi na poznaniu Twoich doświadczeń z tym lekiem. Byłabym wdzięczna za podzielenie się informacjami o jego skuteczności i ewentualnych skutkach ubocznych, które zaobserwowałaś podczas terapii.
Moje doświadczenie z terapią Cosentyx okazało się niezwykle pozytywne. Przez okres jednego roku przyjmowałam lek w postaci zastrzyków, a rezultaty znacząco przekroczyły moje oczekiwania. Już po pierwszej aplikacji zaobserwowałam wyraźną poprawę – zmiany łuszczycowe zaczęły ustępować, a uciążliwy ból stawów znacznie się zmniejszył. W trakcie kontynuacji leczenia nastąpiła całkowita remisja objawów łuszczycy oraz całkowite ustąpienie dolegliwości stawowych. Obecnie, 4 miesiące po zakończeniu terapii, zauważam stopniowy, powolny nawrót niektórych objawów. Wprawdzie koszt pojedynczego zastrzyku jest znaczący i wynosi około 5 tysięcy złotych, jednak biorąc pod uwagę skuteczność leczenia oraz poprawę jakości życia, zdecydowanie rekomenduję rozważenie tej metody terapeutycznej. Efektywność leku w moim przypadku była wyjątkowo wysoka, a komfort życia bez objawów choroby jest nie do przecenienia.
Moje doświadczenie z terapią Humirą w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) rozpoczęło się niezwykle obiecująco. W początkowym okresie leczenia efekty były spektakularne – dolegliwości ustąpiły do tego stopnia, że czułam się jak osoba całkowicie zdrowa. Komfort życia i swoboda ruchów, jakie odzyskałam, były nieocenione. Niestety, moja radość nie trwała długo, gdyż terapia musiała zostać przerwana z powodu poważnego powikłania – wykrycia zmian demielinizacyjnych w mózgu. Ta diagnoza była dla mnie ogromnym ciosem, szczególnie w kontekście początkowo tak obiecujących rezultatów leczenia. Trudno było pogodzić się z koniecznością przerwania terapii, która dawała tak znaczącą poprawę jakości życia.
Również doświadczyłam niepokojących objawów neurologicznych po terapii Humirą. Czy u Ciebie też pojawiły się zaburzenia czucia, drętwienia lub problemy z widzeniem? Chciałabym dowiedzieć się więcej o przebiegu Twoich objawów demielinizacyjnych i ewentualnej diagnozie. Zastanawiam się, jak wygląda w Twoim przypadku proces diagnostyczny i jakie badania zostały przeprowadzone. Proszę o kontakt i wymianę doświadczeń.
Po terapii Enbrelem niestety pojawiły się u mnie objawy wskazujące na stwardnienie rozsiane. Ta sytuacja zmusiła do zmiany leczenia i obecnie jestem w trakcie terapii lekiem Cosentyx. Ta zmiana była znaczącym momentem w moim procesie leczenia i bardzo chciałabym podzielić się z innymi pacjentami swoimi doświadczeniami związanymi z przejściem z jednego leku na drugi. Mam nadzieję na wymianę doświadczeń z osobami w podobnej sytuacji, szczególnie w kontekście skuteczności nowej terapii.
Od dwóch miesięcy jestem w trakcie terapii lekiem biologicznym Cosentyx, który został włączony po wcześniejszym leczeniu Humirą. Niestety, pomimo zmiany leku na inny preparat biologiczny, nadal nie obserwuję oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. Jest to dla mnie rozczarowujące doświadczenie, gdyż liczyłem na lepszą odpowiedź organizmu na nową terapię. Wcześniejsze leczenie Humirą również nie przyniosło zadowalających efektów terapeutycznych, co znacząco wpływa na moją codzienną jakość życia. Moja sytuacja pokazuje, że reakcja na leki biologiczne może być bardzo indywidualna, a znalezienie skutecznej terapii wymaga czasem wypróbowania różnych opcji leczenia.