Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy FILOFARM |
Kod ATC | N02CA52 |
Procedura | NAR |
Substancja | Ergotamina, Kofeina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Coffecorn forte?
Lek Coffecorn forte stosuje się w napadach migreny oraz w bólach głowy pochodzenia naczyniowego, jeżeli środki przeciwbólowe są nieskuteczne.
Lek Coffecorn forte zawiera winian ergotaminy i kofeinę. Ergotamina silnie kurczy naczynia krwionośne, ale także może rozkurczać naczynia w zależności od oporu naczyniowego. Jeśli opór naczyniowy jest mały, ergotamina powoduje skurcz naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego, jeśli opór naczyniowy jest wysoki ergotamina wywołuje odwrotną reakcję – rozkurcz naczyń.
Ergotamina działa obkurczająco na naczynia krwionośne głównie mózgu, zmniejszając objawy migrenowe oraz przepływ krwi. Ergotamina częściowo pobudza, a częściowo hamuje alfa-adrenergiczne receptory naczyń krwionośnych. Ergotamina wywiera silne działanie oksytocynowe (powoduje skurcz mięśni macicy). Uzasadnieniem łączenia kofeiny z ergotaminą jest fakt, że kofeina ułatwia wchłanianie tego alkaloidu.
Kofeina stosowana w dawkach terapeutycznych pobudza czynność kory mózgowej i ośrodków wegetatywnych. Ułatwia koncentrację uwagi, skraca czas reakcji, poprawia sprawność myślenia, łagodzi objawy zmęczenia psychicznego, usuwa senność. Kofeina rozszerza naczynia zewnątrzczaszkowe i wewnątrzczaszkowe. Przyspiesza czynność, zwiększa siłę skurczów i pojemność wyrzutową serca. Kofeina nasila działanie leków przeciwbólowych. Kofeina stosowana jest jako lek wspomagający w bólach głowy, tonizujący w stanach zmęczenia umysłowego, niedociśnieniu, omdleniu.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Coffecorn forte, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Coffecorn forte – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Coffecorn forte – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Coffecorn forte w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Coffecorn forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Coffecorn forte, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: winian ergotaminy i kofeina bezwodna.
1 tabletka drażowana zawiera 1 mg winianu ergotaminy i 100 mg kofeiny bezwodnej.
Substancje pomocnicze:
w skład rdzenia tabletki drażowanej wchodzą: metyloceluloza, skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, talk;
w skład otoczki tabletki drażowanej wchodzą: sacharoza, błękit brylantowy FCF (E–133), syrop
ziemniaczany; skład masy połyskowej: olej rzepakowy, wosk pszczeli żółty, Nipagina M, etanol 96%.
Dawkowanie preparatu Coffecorn forte – jak stosować ten lek?
Aby lek był maksymalnie skuteczny powinien być przyjmowany w momencie wystąpienia pierwszych objawów napadu migreny.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Zwykle stosuje się od 1 do 2 tabletek drażowanych w momencie wystąpienia pierwszych objawów napadu migreny. Następnie, jeśli jest to konieczne w celu przerwania napadu migreny zażywać 1 tabletkę drażowaną, co pół godziny (maksymalnie 4 tabletki drażowane na dobę lub 8 tabletek drażowanych na tydzień). Należy zachować, co najmniej 4 dniowy odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami maksymalnymi.
W przypadku innych bólów głowy pochodzenia naczyniowego należy zażywać 1 tabletkę drażowaną 2 razy na dobę, nie dłużej niż cztery dni.
Lek należy przyjmować przed posiłkiem, a w razie dolegliwości żołądkowo-jelitowych w czasie posiłku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Stosowanie leku Coffecorn forte u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek jest przeciwwskazane.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Objawy przedawkowania:
Znużenie, dezorientacja, depresja, senność, majaczenie, ciężka duszność, obniżenie lub podwyższenie ciśnienia tętniczego, szybkie i słabe tętno, drętwienie kończyn, utrata przytomności, wstrząs i śmierć. Jeśli pacjent jest przytomny należy prowokować wymioty i zgłosić się do lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Coffecorn forte – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Coffecorn forte.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Coffecorn forte w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Coffecorn forte nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przewlekłe stosowanie ergotaminy stanowi zagrożenie dla płodu i może wywołać poronienie spowodowane działaniem oksytocynowym. Zarówno ergotamina jak i kofeina przenikają do mleka matki i mogą wywołać różnego rodzaju zaburzenia u dzieci karmionych piersią.
Ulotka Coffecorn forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Coffecorn forte - 1 mg + 100 mg, Tabletki drażowane (Ergotamini tartras + Coffeinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Coffecorn forte - 1 mg + 100 mg, Tabletki drażowane (Ergotamini tartras + Coffeinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia z lekiem Coffecorn forte muszę stwierdzić, że jego działanie jest wyjątkowo powolne i mało satysfakcjonujące. Po kilku tygodniach stosowania nie zaobserwowałam żadnej znaczącej poprawy mojego stanu zdrowia. Spodziewałam się szybszych i bardziej zauważalnych efektów terapeutycznych, szczególnie biorąc pod uwagę, że preparat jest reklamowany jako „forte”. Niestety, w moim przypadku skuteczność leku jest zdecydowanie niezadowalająca, a oczekiwane rezultaty nie pojawiły się mimo systematycznego stosowania.
Zastanawiam się nad bezpieczeństwem stosowania Coffecorn forte, szczególnie w kontekście jego wpływu na ciśnienie krwi. Czy ktoś z przyjmujących ten lek zauważył znaczące wahania ciśnienia? Zależy mi na poznaniu doświadczeń innych pacjentów, ponieważ rozważam rozpoczęcie terapii tym preparatem, a mam tendencję do problemów z ciśnieniem.