Berberil

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaTetryzolina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Berberil?

Substancją czynną leku Berberil jest tetryzoliny chlorowodorek.

Berberil jest stosowany w leczeniu:
– podrażnienia oczu spowodowanego przez dym, wiatr, wodę chlorowaną i światło
– alergicznego zapalenia oka, powstałego np. na tle kataru siennego i nadwrażliwości na pyłki.

Jaki jest skład Berberil, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest tetryzoliny chlorowodorek. 1 ml kropli zawiera 0,5 mg tetryzoliny chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, sorbitol, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, hypromeloza, woda do wstrzykiwań
.

Dawkowanie preparatu Berberil – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat.
Lek Berberil nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni bez kontroli lekarza.
Zalecana dawka to 1 kropla do worka spojówkowego każdego oka 2 do 3 razy na dobę.

Sposób stosowania:
1. Dokładnie umyć ręce.
2. Odkręcić zakrętkę.
3. Wziąć butelkę w rękę i skierować ją do góry dnem, trzymając kciukiem i palcem środkowym.
4. Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”; do niej powinna trafić kropla.
5. Przybliżyć końcówkę butelki do oka.
6. Nie dotykać zakraplaczem oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. To może doprowadzić do zanieczyszczenia kropli. Stosowanie zanieczyszczonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.
7. Aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku Berberil należy lekko nacisnąć dno butelki.
8. Jeżeli kropla nie wpadnie do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.
9. Po zakropleniu leku Berberil delikatnie zamknąć oko i ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przez co najmniej minutę. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
10. W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć postępowanie opisane powyżej w celu podania kropli do drugiego oka.
11. Bezpośrednio po użyciu leku starannie zakręcić butelkę.

Pomoc drugiej osoby przy zakraplaniu lub użycie lustra może ułatwić podanie leku.

Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku
Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności wątroby.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Berberil jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku 2-6 lat stosowanie leku powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej dawki leku, niż zalecana, przypadkowego wypicia zawartości butelki lub wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania:
Objawy przedawkowania to: rozszerzenie źrenicy, nudności, sinica (niebieskawy odcień skóry spowodowany niedoborem tlenu we krwi), podwyższona temperatura ciała, drgawki, przyspieszone i/lub nieregularne bicie serca, zatrzymanie akcji serca, nadciśnienie tętnicze, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne. Dodatkowo czynność ośrodkowego układu nerwowego może być zahamowana z towarzyszącą sennością, zmniejszeniem temperatury ciała, zwolnieniem pracy serca, wstrząsopodobną hipotonią (znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego), bezdechem i śpiączką.

Objawy przedawkowania po wchłonięciu substancji w wyniku jej połknięcia mogą wystąpić szczególnie u niemowląt i małych dzieci. Mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia oddychania i zapaść naczyniowa.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Berberil – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Berberil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Berberil nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Berberil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Berberil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Berberil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Berberil w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Berberil - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Berberil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz