Atrozol

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyVipharm S.A.
Kod ATCL02BG03
ProceduraNAR
SubstancjaAnastrozol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Atrozol?

Anastrozol, substancja czynna leku Atrozol, należy do grupy leków nazywanych inhibitorami aromatazy. Oznacza to, że anastrozol hamuje działanie aromatazy, enzymu wpływającego na stężenie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych).

Lek Atrozol jest stosowany:
• w leczeniu uzupełniającym u pacjentek po menopauzie z wczesnym stadium zaawansowania raka piersi z receptorami dla hormonów;
• w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie.

Wykazano też skuteczność leczenia pacjentek, u których stwierdzono pozytywną odpowiedź kliniczną na leczenie tamoksyfenem pomimo braku receptorów estrogenowych w guzie.

Reklama

Jaki jest skład Atrozol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest anastrozol.
Jedna tabletka zawiera 1 mg anastrozolu.

Inne składniki rdzenia tabletki to: laktoza jednowodna, powidon, sodu glikolan skrobi, magnezu stearynian.

Składniki otoczki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, talk, makrogol 3350, lak glinowy z żółcienią chinolinową [E104], tlenek żelaza żółty [E172].

Dawkowanie preparatu Atrozol – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosuje się jedną tabletkę (1 mg anastrozolu) raz na dobę.

Tabletkę należy zażywać codziennie o tej samej porze. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentek w podeszłym wieku, pacjentek z lekkimi zaburzeniami czynności wątroby lub lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek. Nawet w razie poprawy samopoczucia nie przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub
farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atrozol – czy mogę spożywać alkohol?

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM) nie mają wpływu na działanie leku Atrozol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Atrozol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka stwierdza lub podejrzewa ciążę. Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku. Anastrozol jest stosowany jedynie w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie.

Ulotka Atrozol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Atrozol - 1 mg, Tabletki powlekane (Anastrozolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Atrozol - 1 mg, Tabletki powlekane (Anastrozolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
67%
Fatalny
33%

3 komentarze do “Atrozol”

  1. ★★☆☆☆

    Po trzech latach przyjmowania leku Atrozol doświadczam szeregu uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpływają na jakość mojego życia. Problemy obejmują dolegliwości w obrębie nadgarstka związane z nieprawidłowym ciśnieniem, występowanie zespołu strzelającego palca oraz ogólną sztywność stawów. Szczególnie niepokojący jest fakt, że mimo przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, utrzymuje się u mnie podwyższony poziom cholesterolu.

    Sytuacja jest dla mnie bardzo trudna i zastanawiam się nad możliwością modyfikacji terapii. Interesuje mnie, czy istnieje możliwość zmiany leku na inny preparat, który byłby dla mnie bardziej odpowiedni. Poszukuję również skutecznych sposobów na złagodzenie obecnie występujących skutków ubocznych. Te dolegliwości znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i komfort życia.

    Odpowiedz
  2. ★☆☆☆☆

    Jestem w trakcie pięcioletniej terapii lekiem Atrozol, która niestety spowodowała znaczące zmiany w funkcjonowaniu mojego organizmu. Najbardziej uciążliwe są zaburzenia neurologiczne w postaci porażenia kończyn, w tym rozwój zespołu cieśni nadgarstka. W jednym nadgarstku przeszłam już zabieg operacyjny, jednak operacja drugiego wydaje się bezcelowa ze względu na kontynuację leczenia. Stan moich włosów uległ drastycznemu pogorszeniu, nawet większemu niż podczas chemioterapii.

    Mimo tych wszystkich trudnych działań niepożądanych, kontynuuję terapię, ponieważ jest ona skuteczna w swoim głównym celu – nie ma śladów nowotworu ani przerzutów. Niepokoi mnie jednak pytanie o możliwość regeneracji organizmu po zakończeniu leczenia i powrót do prawidłowego funkcjonowania narządów i tkanek, które zostały dotknięte skutkami ubocznymi. Pomimo znacznego dyskomfortu i poważnych dolegliwości, świadomość skuteczności leku w walce z chorobą nowotworową daje mi siłę do wytrwania w terapii.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Atrozol, który przyjmuję od kilku miesięcy w ramach terapii po przebytej operacji raka piersi i chemioterapii. Niestety, od początku leczenia doświadczam szeregu uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpływają na jakość mojego życia.

    Najbardziej niepokojące są dla mnie nasilone obrzęki kończyn dolnych i dłoni, którym towarzyszą dotkliwe bóle oraz znaczna sztywność stawów. Dodatkowo, powróciły uciążliwe uderzenia gorąca, a także występuje ogólne osłabienie organizmu. Szczególnie problematyczny jest drastyczny spadek wydolności fizycznej – nawet krótki spacer stał się dla mnie wyzwaniem. Perspektywa pięcioletniego okresu terapii tym preparatem budzi mój niepokój, zwłaszcza że mam dopiero 62 lata i trudno mi się pogodzić z tak znacznym ograniczeniem sprawności fizycznej.

    Poszukuję informacji i wsparcia w kwestii możliwości złagodzenia tych uciążliwych objawów. Czy istnieją skuteczne metody minimalizacji skutków ubocznych? Mimo tych trudności, obawiam się poruszyć temat dolegliwości podczas wizyty lekarskiej. Mój lęk wynika z obawy przed możliwą zmianą terapii na mniej skuteczną lub – co gorsza – jej przerwaniem. W obliczu historii choroby nowotworowej, wolę znosić obecne dolegliwości niż ryzykować pogorszenie efektów leczenia onkologicznego.

    Byłabym wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami przez osoby, które również stosują Atrozol i znalazły sposób na złagodzenie skutków ubocznych tej terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz