Podmiot odpowiedzialny | Vipharm S.A. |
Kod ATC | L02BG03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Anastrozol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Atrozol?
Anastrozol, substancja czynna leku Atrozol, należy do grupy leków nazywanych inhibitorami aromatazy. Oznacza to, że anastrozol hamuje działanie aromatazy, enzymu wpływającego na stężenie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych).
Lek Atrozol jest stosowany:
• w leczeniu uzupełniającym u pacjentek po menopauzie z wczesnym stadium zaawansowania raka piersi z receptorami dla hormonów;
• w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie.
Wykazano też skuteczność leczenia pacjentek, u których stwierdzono pozytywną odpowiedź kliniczną na leczenie tamoksyfenem pomimo braku receptorów estrogenowych w guzie.
Jaki jest skład Atrozol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest anastrozol.
Jedna tabletka zawiera 1 mg anastrozolu.
Inne składniki rdzenia tabletki to: laktoza jednowodna, powidon, sodu glikolan skrobi, magnezu stearynian.
Składniki otoczki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, talk, makrogol 3350, lak glinowy z żółcienią chinolinową [E104], tlenek żelaza żółty [E172].
Dawkowanie preparatu Atrozol – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj stosuje się jedną tabletkę (1 mg anastrozolu) raz na dobę.
Tabletkę należy zażywać codziennie o tej samej porze. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentek w podeszłym wieku, pacjentek z lekkimi zaburzeniami czynności wątroby lub lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek. Nawet w razie poprawy samopoczucia nie przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub
farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atrozol – czy mogę spożywać alkohol?
STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM) nie mają wpływu na działanie leku Atrozol.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Atrozol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka stwierdza lub podejrzewa ciążę. Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku. Anastrozol jest stosowany jedynie w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie.
Ulotka Atrozol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Atrozol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Atrozol - 1 mg, Tabletki powlekane (Anastrozolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Atrozol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Atrozol - 1 mg, Tabletki powlekane (Anastrozolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Atrozol w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Atrozol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Atrozol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Ja biorę 3 lata, mam skutki uboczne: ciśnienie nadgarstka, strzelający palec, sztywność, mimo dobrej diety wysoki cholesterol. Tragedia. Czy lekarz może dostosować nowy lek? I jak zwalczyć skutki uboczne?
Biorę Atrozol od 5 lat. Mam nadzieję, że to już koniec, bo spustoszenie w organizmie jest okropne! Porażenie kończyn, łącznie z cieśnią nadgarstków – jedną zoperowałam, drugiej nie ma sensu. Włosy są gorsze niż po chemii! Masakra, ale raka i przerzutów nie ma, więc cierpię i biorę. Nie wiem, czy po zaprzestaniu leczenia to, co się popsuło, zacznie się regenerować.
ATROZOL stosuję dopiero od kilku miesięcy, ale większość skutków ubocznych zaliczam już od samego początku. Przede wszystkim przerażające mnie obrzęki nóg i dłoni oraz towarzyszące im bóle i sztywność stawów. Poza tym powróciły uderzenia gorąca i ogólne osłabienie. Męczy mnie bardzo na co dzień brak kondycji, pojawiający się nawet podczas zwykłego spaceru . Nie wiem, co jeszcze mnie dotknie, bo przede mną aż 5 lat stosowania tego medykamentu. Mam dopiero 62 lata i chodzenie przy „balkoniku” nie mieści mi się na razie w głowie. Czy zatem z moimi dolegliwościami, spowodowanymi braniem tego leku, można w jakiś sposób walczyć? Czy można je zminimalizować chociażby, bo o wykluczeniu całkowitym nawet nie marzę ?
ATROZOL w moim przypadku to kontynuacja leczenia po przebytej operacji raka piersi i chemioterapii. Nie wiem, a raczej boje się, powiedzieć o tych uciążliwych skutkach lekarzowi, z obawy o zaniechanie leczenia. Lub zamianę specyfiku na jakiś inny, słabszy . Wolę juz chyba cierpieć!
Koral227