Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH |
Kod ATC | C08CA01 |
Procedura | MRP |
Substancja | Amlodypina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Amlopin?
Lek Amlopin należy do grupy leków zwanych antagonistami wapnia.
Stosowany jest w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego),
– pewnego rodzaju bólu w klatce piersiowej nazwanego dławicą piersiową i jej rzadkiej postaci, dławicy piersiowej typu Prinzmetala (dławica odmienna).
U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lek zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych, ułatwiając przepływ krwi.
U pacjentów z dławicą piersiową Amlopin poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew i za jej pośrednictwem w tlen, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu bólu w klatce piersiowej. Amlopin nie powoduje natychmiastowej ulgi w bólu dławicowym.
Jaki jest skład Amlopin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest amlodypina. Każda tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Ponadto lek zawiera: karboksymetyloskrobię sodową (typ A), wapnia wodorofosforan bezwodny, celulozę mikrokrystaliczną i magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Amlopin – jak stosować ten lek?
Amlopin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg raz na dobę.
Lek można stosować niezależnie od posiłków i napojów. Należy go przyjmować o tej samej porze
każdego dnia, popijając wodą. Nie należy przyjmować leku Amlopin z sokiem grejpfrutowym.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dla dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 17 lat) zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę.
Maksymalną zalecaną dawką jest 5 mg na dobę.
Ważne, aby przyjmować tabletki w sposób ciągły. Nie należy czekać z wizytą u lekarza do wyczerpania się wszystkich przepisanych tabletek.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przyjęcie zbyt dużej ilości tabletek może spowodować znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, nawet do niebezpiecznie niskich wartości. Mogą wystąpić zawroty głowy, oszołomienie, omdlenie lub osłabienie. Znaczne obniżenie ciśnienia krwi może wywołać wstrząs. Skóra pacjenta może być chłodna i wilgotna, możliwa jest utrata przytomności. Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą ilość tabletek leku Amlopin, należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amlopin – czy mogę spożywać alkohol?
Jeśli pacjent przyjmuje lek Amlopin, nie powinien jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego. Mogą one spowodować zwiększenie stężenia substancji czynnej leku (amlodypiny) we krwi i, w konsekwencji, trudne do przewidzenia nasilenie działania zmniejszającego ciśnienie tętnicze krwi.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Amlopin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania amlodypiny u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje ciążę, przed zastosowaniem leku Amlopin powinna powiedzieć o tym lekarzowi.
Nie wiadomo, czy amlodypina przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, przed zastosowaniem leku Amlopin powinna powiedzieć o tym lekarzowi.
Ulotka Amlopin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Amlopin - 5 mg, 10 mg, Tabletki (Amlodipinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Amlopin - 5 mg, 10 mg, Tabletki (Amlodipinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jako alergik muszę podzielić się swoim niepokojącym doświadczeniem z Amlopiną. Po zastosowaniu leku wystąpiła u mnie poważna reakcja alergiczna, która objawiała się znacznym obrzękiem oraz wybrocznami na nogach. Sytuacja była na tyle poważna, że konieczna była interwencja na pogotowiu i podanie zastrzyku. Lekarz dyżurny poinformował mnie, że Amlopina jest jednym z leków najczęściej wywołujących reakcje uczuleniowe. Co więcej, zaznaczył, że w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi alergiami, w tym na leki, preparat ten nie powinien być przepisywany. Ta sytuacja uświadomiła mi, jak ważna jest dokładna analiza historii alergii pacjenta przed przepisaniem jakiegokolwiek leku.