Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Izotretynoina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aknenormin?
Lek Aknenormin zawiera substancję czynną izotretynoinę. Izotretynoina zmniejsza wydzielanie tłuszczu przez gruczoły skórne. Zapobiega tworzeniu się krost i zmniejsza zapalne grudki i krostki występujące w trądziku.
Lek stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku lub trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek Aknenormin 20 mg stosuje się w przypadku niepowodzenia terapii lekami przeciwtrądzikowymi, w tym antybiotykami i lekami stosowanymi miejscowo.
Jaki jest skład Aknenormin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest izotretynoina.
1 kapsułka leku zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń kapsułki: olej sojowy rafinowany, all-rac-α-tokoferol, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, olej roślinny uwodorniony, olej sojowy częściowo uwodorniony,
wosk żółty,
Otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol (98-101%), sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), indygotyna (E 132) i tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Aknenormin – jak stosować ten lek?
Dawka leku zostanie obliczona z uwzględnieniem masy ciała pacjenta. Zazwyczaj, początkowa dawka wynosi 0,5 mg na kg masy ciała na dobę (0,5 mg/kg/dobę). Po kilku tygodniach leczenia lekarz może zmodyfikować dawkę leku. W przypadku większości pacjentów dawka wynosi 0,5 – 1,0 mg/kg/dobę.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania leku lub przypadkowego zażycia leku przez inną osobę należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aknenormin – czy mogę spożywać alkohol?
Kapsułki należy przyjmować wraz z posiłkiem lub napojem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Aknenormin w okresie ciąży i karmienia piersią?
NIE stosować leku Aknenormin w okresie ciąży. Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lub w okresie jednego miesiąca po zakończeniu leczenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Wady wrodzone związane ze stosowaniem leku w okresie ciąży obejmują nieprawidłowości dotyczące między innymi: kości, układu nerwowego, serca i oczu. Ponadto istnieje większe ryzyko poronień samoistnych.
Leku nie mogą stosować kobiety karmiące piersią, ponieważ istnieje duże ryzyko działań niepożądanych u matki i u dziecka.
Ulotka Aknenormin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Aknenormin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Aknenormin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Aknenormin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Aknenormin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Aknenormin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Nie polecam tego leku, skutki uboczne są takie same jak po Roaccutane. Trądzik wraca na ramionach. Przyczyną trądziku, zwłaszcza u kobiet, jest niezrealizowane macierzyństwo.
Lek przynosi pewne zmiany w organizmie. Trzeba być pod stałą kontrolą lekarza i regularnie robić badania. Jednak dla osób z poważnym trądzikiem to ostatnia deska ratunku. Mam 20 lat i lek biorę od 3 miesięcy. Raz czułam się lepiej, raz gorzej, ale poprawa, jaką widzę na twarzy, plecach czy dekolcie, jest niewyobrażalna, a to nie jest jeszcze końcowy efekt. Dla osoby, na którą nie działają żadne inne preparaty, jak najbardziej polecam!
Kilka cennych informacji. Zdecydowałem się na kurację w wieku 28 lat. Lek nieźle rozstraja organizm. Osłabia odporność. Podczas stosowania leku miałem badania okresowe na których wyszły mi zmiany na płucach, powiekszone serce, nadcisnienie. Parę miesiecy po zakonczeniu terepi, po w/w zmiany ustąpiły – nie wiem czy to jest regułą. Plusem leku jest także iż lek pomógł mi także schudnąć. Ważne żeby zdać sobie sprawę z ryzyk.
Odradzam. Bardzo długa lista skutków ubocznych. Wole być zdrowsza z trądzikiem, albo stosować coś mniej szkodliwego dla organizmu.