Akarboza GeneVida

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAkarboza

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Akarboza GeneVida?

Lek Akarboza GeneVida należy do klasy “inhibitorów alfa-glukozydazy” i stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 (cukrzycy nie wymagającej przyjmowania zastrzyków insulinowych). Lek może być stosowany samodzielnie, lub w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika oraz/ lub metforminy.

U pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 poziom cukru (glukozy) we krwi jest zbyt wysoki. Działanie leku polega na spowolnieniu trawienia i wchłaniania cukrów pochodzących ze spożywanych pokarmów. W ten sposób zapobiega on nadmiernemu wzrostowi stężenia glukozy we krwi.

Należy pamiętać, aby w trakcie stosowania leku przestrzegać diety cukrzycowej zaleconej przez lekarza.

Reklama

Jaki jest skład Akarboza GeneVida, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest akarboza.
Każda tabletka zawiera 50 mg akarbozy. Każda tabletka zawiera 100 mg akarbozy.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Akarboza GeneVida – jak stosować ten lek?

Pacjenci dorośli i w podeszłym wieku
Zazwyczaj stosowana dawka to 50 mg przyjmowane trzy razy na dobę, przed posiłkami. Lekarz może jednak rozpocząć leczenie od niższej dawki (np. 50 mg raz lub dwa razy na dobę) i zwiększać ją stopniowo, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

W przypadku konieczności zastosowania większej dawki leku, lekarz może zwiększyć dawkę do 100 mg trzy razy na dobę. W rzadkich przypadkach, konieczne może okazać się zwiększenie dawki do 200 mg trzy
razy na dobę.

Tabletki Akarboza GeneVida należy połykać w całości bezpośrednio przed posiłkiem lub rozgryzać z pierwszym kęsem jedzenia.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Stosowanie leku Akarboza GeneVida nie jest wskazane.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek lub omyłkowego zażycia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala w celu oceny ryzyka i uzyskania porady. Należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów zawierających węglowodany. Przedawkowanie leku może wywołać takie objawy jak obrzmiałość brzucha (z powodu nagromadzenia zbyt dużej ilości gazów), wzdęcia (wiatry) i biegunkę. Udając się do szpitala lub lekarza należy zabrać ze sobą tę ulotkę oraz opakowanie z pozostałością leku, aby było wiadomo jaki lek pacjent zażył.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Akarboza GeneVida – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy połykać w całości bezpośrednio przed posiłkiem lub rozgryzać z pierwszym kęsem jedzenia. Nie należy zażywać tabletek pomiędzy posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Akarboza GeneVida w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Akarboza GeneVida nie jest wskazany do stosowania w okresie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ leku na dziecko nie został ustalony. Pacjentki w ciąży lub planujące zajście w ciążę, lub karmiące piersią powinny porozmawiać na ten temat z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Akarboza GeneVida.

Ulotka Akarboza GeneVida – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz