Acarbax

Lek Acarbax jest lekiem przeciwcukrzycowym, stosowanym do leczenia cukrzycy typu 2, czyli takiej, która nie wymaga przyjmowania insuliny. Acarbax spowalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów przyjmowanych w pokarmie, zmniejszając w ten sposób stężenie glukozy we krwi.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Acarbax należy do klasy “inhibitorów alfa-glukozydazy” i stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 (cukrzycy nie wymagającej przyjmowania zastrzyków insulinowych). Lek może być stosowany samodzielnie, lub w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika oraz/ lub metforminy.

U pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 poziom cukru (glukozy) we krwi jest zbyt wysoki. Działanie leku polega na spowolnieniu trawienia i wchłaniania cukrów pochodzących ze spożywanych pokarmów. W ten sposób zapobiega on nadmiernemu wzrostowi stężenia glukozy we krwi. Należy pamiętać, aby w trakcie stosowania leku przestrzegać diety cukrzycowej zaleconej przez lekarza.

Skład

Substancją czynną jest akarboza.
• Każda tabletka zawiera 50 mg akarbozy. Każda tabletka zawiera 100 mg akarbozy.
• Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, krzemionka
koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian.

Jak wygląda lek Acarbax i co zawiera opakowanie
• Acarbax, 50 mg, tabletki: białe lub prawie białe, obustronnie wypukłe tabletki z wytłoczonym napisem
„ACA 50” po jednej stronie.
• Acarbax, 100 mg, tabletki: białe lub prawie białe, obustronnie wypukłe z linią podziału po jednej
stronie i wytłoczonym napisem „ACA 100” po drugiej stronie. Linia podziału jest tylko po to, aby
ułatwić rozkruszenie tabletki w celu jej łatwiejszego połknięcia a nie służy do podziału tabletki na dwie
równe dawki.
• Lek jest dostępny w opakowaniach zawierających 30, 60, 120 tabletek.

Dawkowanie

Lek Acarbax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Pacjenci dorośli i w podeszłym wieku

Zazwyczaj stosowana dawka to 50 mg przyjmowane trzy razy na dobę, przed posiłkami.

Lekarz może jednak rozpocząć leczenie od niższej dawki (np. 50 mg raz lub dwa razy na dobę) i
zwiększać ją stopniowo, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku konieczności zastosowania większej dawki leku, lekarz może zwiększyć dawkę do 100 mg trzy razy na dobę. W rzadkich przypadkach, konieczne może okazać się zwiększenie dawki do 200 mg trzy razy na dobę.

Tabletki Acarbax należy połykać w całości bezpośrednio przed posiłkiem lub rozgryzać z pierwszym kęsem jedzenia. Dzieci i młodzież w wieku poniżej18 lat Stosowanie leku Acarbax nie jest wskazane.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek lub omyłkowego zażycia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraź nej najbliższego szpitala w celu oceny ryzyka i uzyskania porady. Należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów zawierających węglowodany. Przedawkowanie leku może wywołać takie objawy jak obrzmiałość brzucha (z powodu nagromadzenia zbyt dużej ilości gazów), wzdęcia (wiatry) i biegunkę.

Udając się do szpitala lub lekarza należy zabrać ze sobą tę ulotkę oraz opakowanie z pozostałościąleku, aby było wiadomo jaki lek pacjent zażył.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy połykać w całości bezpośrednio przed posiłkiem lub rozgryzać z pierwszym kęsem jedzenia. Nie należy zażywać tabletek pomiędzy posiłkami. W trakcie leczenia lekiem Acarbax, sacharoza (cukier trzcinowy) i pokarmy zawierają ce sacharozę mogą powodować dolegliwości żołądkowe lub nawet biegunkę, ze względu na zwiększoną fermentację cukrów w jelicie grubym.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Acarbax nie jest wskazany do stosowania w okresie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ leku na dziecko nie został ustalony. Pacjentki w ciąży lub planujące zajście w ciążę, lub karmiące piersią powinny porozmawiać na ten temat z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Acarbax

Ulotka Acarbax

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Acarbax (forum)

Stosujesz Acarbax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Acarbax. Podziel się doświadczeniami na forum.