Acarbose Aurovitas

Acarbose Aurovitas to lek przeciwcukrzycowy, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, szczególnie u osób otyłych, u których dieta i wysiłek fizyczny okazały się nieskuteczne. Akarboza opóźnia trawienie węglowodanów w jelitach, co prowadzi do wolniejszego wchłaniania glukozy i bardziej stopniowego wzrostu jej stężenia we krwi po posiłku. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną tego leku jest akarboza, która należy do grupy leków zwanych inhibitorami alfaglukozydazy. Jest stosowana w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą insulinoniezależną (cukrzyca typu 2).
Lekarz może przepisać lek Acarbose Aurovitas, gdy sama dieta i ćwiczenia nie wystarczą do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Lek Acarbose Aurovitas działa poprzez spowolnienie trawienia węglowodanów (cukrów złożonych) po każdym posiłku, co obniża poziom cukru we krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest akarboza.
Każda tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy.


Pozostałe składniki to:

Celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


O ile lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka to:

Dorośli:

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Acarbose Aurovitas 50 mg trzy razy na dobę (co odpowiada 150 mg na dobę).

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozstroju żołądka, niektórzy pacjenci mogą rozpocząć od jednej tabletki leku Acarbose Aurovitas 50 mg raz lub dwa razy na dobę (co odpowiada 50 mg do 100 mg na dobę). W razie potrzeby lekarz może powoli zwiększać dawkę do 2 tabletek leku Acarbose Aurovitas 50 mg lub 1 tabletki leku Acarbose Aurovitas 100 mg trzy razy na dobę (co odpowiada 300 mg na dobę).
Maksymalna zalecana dawka to 2 tabletki leku Acarbose Aurovitas 100 mg trzy razy na dobę (co odpowiada 600 mg na dobę).

Tabletki połykać w całości, popijając szklanką wody, bezpośrednio przed posiłkiem lub żuć z pierwszym kęsem pokarmu.

Przedawkowanie

W przypadku przyjmowania leku Acarbose Aurovitas razem z napojami lub pokarmem zawierającym węglowodany mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak obrzęk żołądka, ciężkie wzdęcia lub biegunka. W takim przypadku nie jeść ani nie pić przez 4 do 6 godzin napojów lub jeść pokarmów zawierających węglowodany. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala.
Należy zabrać ze sobą opakowanie i wszystkie pozostałe tabletki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Sacharoza (cukier trzcinowy) i żywność zawierająca sacharozę mogą powodować dyskomfort w jamie brzusznej, a nawet biegunkę z powodu fermentacji węglowodanów w okrężnicy podczas leczenia lekiem Acarbose Aurovitas.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie stosować leku Acarbose Aurovitas w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Nie wiadomo, czy lek Acarbose Aurovitas przenika do mleka kobiecego
.

Ulotka Acarbose Aurovitas

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Acarbose Aurovitas (forum)

Stosujesz Acarbose Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Acarbose Aurovitas. Podziel się doświadczeniami na forum.