Glucobay to doustny lek przeciwcukrzycowy, który zawiera substancję czynną akarbozę. Działa poprzez hamowanie enzymów jelitowych (α-glukozydaz), co prowadzi do opóźnienia trawienia węglowodanów w jelitach i ograniczenia uwalniania glukozy. W konsekwencji, glukoza jest wolniej wchłaniana do krwi, co prowadzi do wolniejszego wzrostu stężenia glukozy we krwi po posiłku. Lek jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób otyłych, u których stosowanie metod niefarmakologicznych (dieta i ćwiczenia fizyczne) jest niewystarczające. Glucobay jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Glucobay. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Glucobay i jakie są wskazania do stosowania?
Działanie akarbozy, substancji czynnej zawartej w leku Glucobay, polega na opóźnianiu trawienia węglowodanów w jelitach. Powoli uwalniana glukoza jest wolniej wchłaniana, co powoduje zmniejszenie jej stężenia we krwi po posiłkach, a w rezultacie zmniejszenie wahań stężenia glukozy oraz średnich wartości glikemii. W trakcie leczenia akarbozą następuje znaczące obniżenie stężenia glukozy na czczo oraz zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c).
Glucobay praktycznie nie ulega wchłanianiu, a jego działanie jest ograniczone do przewodu
pokarmowego. Przyjmowanie akarbozy nie powoduje przyrostu masy ciała.
Wskazania:
Glucobay stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej), zwłaszcza u osób otyłych, u których stosowanie samej diety i wysiłku fizycznego okazało się nieskuteczne.
Jaki jest skład Glucobay, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest akarboza.
Tabletka Glucobay 50 zawiera 50 mg akarbozy.
Tabletka Glucobay 100 zawiera 100 mg akarbozy.
Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, koloidalny krzemu dwutlenek, bezwodny, magnezu stearynian, skrobię kukurydzianą.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Akarboza.Dawkowanie preparatu Glucobay – jak stosować?
Zalecane dawkowanie w leczeniu cukrzycy typu 2, w powiązaniu z dietą i wysiłkiem fizycznym. Szczegółowy schemat dawkowania w formie tabelarycznej znajdziecie Państwo w załączonej ulotce.
Tabletki wykazują działanie tylko połknięte w całości z niewielką ilością płynu bezpośrednio przed posiłkiem lub wraz z pierwszymi kęsami posiłku.
U pacjentów poniżej 18 roku życia nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania akarbozy.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent zażył więcej leku niż jest to zalecane nie powinien przez 4-6 godzin spożywać napoi lub posiłków zawierających węglowodany – zazwyczaj pozwoli to uniknąć objawów ze strony układu pokarmowego. Jeśli większa niż zalecana dawka leku Glucobay została przyjęta z napojami i (lub) posiłkami zawierającymi węglowodany mogą wystąpić wzdęcia, wiatry i biegunka.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glucobay – czy mogę spożywać alkohol?
W trakcie stosowania leku Glucobay należy bezwzględnie przestrzegać diety cukrzycowej. Nie należy spożywać produktów spożywczych zawierających sacharozę ze względu na możliwość wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego (w tym biegunki). Lek Glucobay należy przyjmować przed posiłkiem lub z pierwszymi jego kęsami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Glucobay w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku Glucobay nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Glucobay
Ulotka Glucobay – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Glucobay 50 / 100 (Acarbosum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 51 razy
Rozmiar plku 256.22 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Glucobay 50 (Acarbosum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 44 razy
Rozmiar plku 344.44 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Glucobay w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Glucobay
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Glucobay? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.