Eztom

Podmiot odpowiedzialnyGlenmark Pharmaceuticals s.r.o.
Kod ATCR01AD09
ProceduraMRP
SubstancjaMometazon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Eztom?

Eztom, krem należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami (lub steroidami) do stosowania miejscowego na skórę. Eztom, krem określa się jako „kortykosteroid o silnym działaniu”.

Eztom, krem stosuje się w łagodzeniu zaczerwienienia i świądu skóry spowodowanych przez pewne choroby skóry, takie jak łuszczyca i niektóre rodzaje zapalenia skóry. Lek ten nie leczy tych chorób, lecz powinien łagodzić ich objawy

Jaki jest skład Eztom, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. Każdy g leku zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.

• Pozostałe składniki leku to: glikol heksylenowy, woda oczyszczona, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, promulgen G (alkohol stearynowy, ceteareth-20), tytanu dwutlenek (E171), glinu oktenylobursztynian skrobi, kwas fosforowy stężony, wazelina biała, butylohydroksytoluen (E321).

Dawkowanie preparatu Eztom – jak stosować ten lek?

Eztom, krem stosuje się na skórę (podanie na skórę).
Lek ten jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
Eztom, krem należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy ponownie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz powinien oceniać postęp leczenia w regularnych odstępach czasu.

Dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku oraz dzieci w wieku 6 lat i starsze:
• Cienką warstwę kremu należy delikatnie nakładać raz na dobę na zmienioną chorobowo skórę.
• Należy stosować tylko małe ilości kremu.
• Ilość kremu pobrana opuszkiem palca (ilość kremu nałożona od czubka palca wskazującego osoby dorosłej do pierwszego zgięcia pod opuszkiem) wystarcza na pokrycie powierzchni skóry równej powierzchni dwóch dłoni osoby dorosłej. Nigdy nie należy stosować większej ilości kremu ani stosować go częściej, niż zalecił lekarz lub farmaceuta.

Specjalne ostrzeżenia
• Nie należy stosować kremu na skórę twarzy bez wyraźnego zalecenia lekarza. Nie należy stosować kremu na skórę twarzy dłużej niż 5 dni.
• Nie należy stosować kremu na duże powierzchnie skóry (powyżej 20% powierzchni ciała) lub przez dłuższy okres czasu (na przykład codziennie przez dłużej niż 3 tygodnie).
• Należy chronić oczy przed kontaktem z kremem.
• Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy nakładać bandaża ani opatrunku na leczoną skórę. Może to zwiększyć wchłanianie leku i zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze
• Nie należy stosować kremu u dzieci w wieku 6 lat i starszych na żadną część ciała, bez ścisłego nadzoru lekarza.
• Nie należy stosować kremu dłużej niż przez 5 dni.
• Nie należy stosować kremu na więcej niż 10% powierzchni ciała dziecka.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
• Nie zaleca się stosowania leku Eztom, krem u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub ktoś z rodziny pacjenta) połknie przez pomyłkę porcję kremu, nie powinny wystąpić żadne działania niepożądane. Jednak w razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie kremu częściej niż należy lub na większą powierzchnię skóry, może zaburzać równowagę hormonalną organizmu. U dzieci może spowodować zaburzenia wzrostu i rozwoju.

W razie zastosowania leku niezgodnie z informacją w ulotce lub zaleceniami lekarza, np. zbyt często i (lub) dłużej niż jest to wskazane, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eztom – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eztom w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub karmi piersią.

W okresie ciąży lub podczas karmienia piersią stosowanie leku Eztom, krem należy rozpoczynać zgodnie z zleceniami lekarza.

Jednak, gdy lekarz przepisał ten krem kobiecie w ciąży lub w okresie karmienia piersią, należy unikać stosowania dużej ilości leku i należy stosować go przez krótki okres czasu. W okresie karmienia piersią nie należy stosować leku na skórę piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Eztom – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Eztom przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Eztom - 50 mcg/dawkę, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Eztom m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Eztom - 50 mcg/dawkę, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Eztom w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Eztom - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Eztom? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz