Meloxicam APTEO MED

Meloxicam APTEO MED to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną preparatu jest meloksykam, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek stosowany jest w łagodzeniu różnych rodzajów bólu, w tym bólu spowodowanego chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Meloxicam APTEO MED zawiera substancję czynną meloksykam. Meloksykam należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów oraz mięśni.

Lek Meloxicam APTEO MED jest stosowany:
− w krótkotrwałym leczeniu objawowym zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (znanego również jako choroba Bechterewa).

Skład

− Substancją czynną leku jest meloksykam.
Jedna tabletka zawiera 7,5 mg meloksykamu.

− Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana 1500, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu cytrynian, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. Nie należy przekraczać dawki 7,5 mg na dobę.
Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie może stosować leku dłużej niż 7 dni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Meloxicam APTEO MED nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Jeśli pacjent uważa, że działanie leku Meloxicam APTEO MED jest zbyt silne lub za słabe, lub jeśli po kilku dniach nie czuje jakiejkolwiek poprawy, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek stosuje się doustnie.
Całkowitą dawkę dobową należy przyjąć jednorazowo, popijając wodą lub innym płynem, podczas posiłku.

Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie, w celu ułatwienia połknięcia, a nie podział na równe dawki.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Meloxicam APTEO MED lub podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Objawy przedawkowania NLPZ są zwykle ograniczone do:
− osłabienia (uczucia braku energii)
− senności
− nudności oraz wymiotów
− bólu w okolicy żołądka (w nadbrzuszu).
Objawy te zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania leku Meloxicam APTEO MED. U pacjenta może wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit (krwawienie z przewodu pokarmowego).

Ciężkie zatrucie może prowadzić do wystąpienia poważnych działań niepożądanych leku:
− podwyższenia ciśnienia krwi (nadciśnienie tętnicze)
− ostrej niewydolności nerek
− zaburzeń czynności wątroby
− spłycenia oddechu lub zatrzymania oddechu (depresja oddechowa)
− utraty przytomności (śpiączka)
− napadów padaczkowych (drgawki)
− ostrej niewydolności krążenia krwi (zapaść sercowo-naczyniowa)
− zatrzymania akcji serca
− natychmiastowych reakcji uczuleniowych (nadwrażliwości), w tym:
− omdlenia
− duszności
− reakcji skórnych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Meloxicam APTEO MED, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Lek Meloxicam APTEO MED może powodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Meloxicam APTEO MED, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20 tygodnia ciąży lek Meloxicam APTEO MED może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni – może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie), lub zwężeniem naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Karmienie piersią
Lek Meloxicam APTEO MED nie jest zalecany u kobiet karmiących piersią.

Płodność
Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia. Jeśli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Meloxicam APTEO MED.

Ulotka Meloxicam APTEO MED

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Meloxicam APTEO MED (forum)

Stosujesz Meloxicam APTEO MED? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Meloxicam APTEO MED. Podziel się doświadczeniami na forum.