Spironolactone Medreg

Spironolactone Medreg to lek z grupy diuretyków, zwanych również lekami moczopędnymi. Jest stosowany w przypadku opuchlizny okolicy kostek lub zadyszki, które mogą być objawami zastoinowej niewydolności serca. W takiej sytuacji serce pracuje intensywniej, aby przepompować dodatkową ilość płynów w organizmie. Lek może być również stosowany w przypadku zespołu nerczycowego, wodobrzusza, obrzęku oraz wodobrzusza spowodowanego nowotworem złośliwym. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Spironolactone Medreg należy do grupy leków nazywanych diuretykami, które są również określane lekami moczopędnymi.
Powodem wizyty pacjenta u lekarza może być opuchlizna okolicy kostek lub pojawiająca się zadyszka. Objawy te mogą występować, jeżeli czynność pompowania krwi przez serce słabnie z powodu zbyt dużej ilości płynów w organizmie. Jest to tak zwana zastoinowa niewydolność serca. Konieczność przepompowania dodatkowej ilości płynów w całym organizmie oznacza, że serce musi pracować intensywniej. Lekarz przepisuje pacjentowi lek Spironolactone Medreg, w celu pozbycia się nadmiernej ilości płynów z organizmu. Skutkiem tego serce będzie mogło pracować mniej intensywnie.
Dodatkowe ilości płynów usuwane są w postaci moczu, dlatego w trakcie stosowania leku Spironolactone Medreg może być potrzebne częstsze korzystanie z toalety.

Lekarz może również przepisać pacjentowi lek Spironolactone Medreg, jeśli jego ciśnienie krwi jest wyższe niż powinno być. Nazywa się to „nadciśnieniem tętniczym”. Wysokie ciśnienie krwi występuje w przypadku zwiększonego ciśnienia krwi na ściany naczyń krwionośnych. Poprzez pobranie płynu z wnętrza naczyń krwionośnych, lek Spironolactone Medreg zmniejsza nacisk na ściany naczyń krwionośnych i w ten sposób obniża ciśnienie krwi.

Lek Spironolactone Medreg może być również stosowany w następujących schorzeniach:
– Zespół nerczycowy (zaburzenie nerek powodujące nadmierną ilością płynów w organizmie).
– Wodobrzusze (nadmierna ilość płynów w jamie brzusznej) oraz obrzęk (gromadzenie płynów pod skórą lub w co najmniej jednej jamie ciała, powodujące opuchliznę, na przykład na skutek marskości wątroby).
– Wodobrzusze spowodowane nowotworem złośliwym (nadmierna ilość płynów na skutek gromadzenia się komórek nowotworowych w jamie brzusznej).
– Hiperaldosteronizm pierwotny (nadmierna ilość płynów w organizmie spowodowana zbyt dużym stężeniem hormonu nazwanego aldosteronem).

Jeżeli u pacjenta występują wymienione schorzenia, lek Spironolactone Medreg ułatwi pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej.

Dzieci powinny być leczone jedynie pod opieką lekarza pediatry.

Skład

– Substancją czynną leku jest spironolakton. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg spironolaktonu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, wapnia wodorofosforan, powidon K 25, olejek eteryczny miętowy, talk, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 2910, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Rekomendowana dawka leku dla dorosłych jest różna i wynosi od 25 mg do 400 mg na dobę i jest uzależniona od nasilenia choroby.
Lek ten należy przyjmować raz na dobę, w trakcie posiłku.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz rozpocznie leczenie od małej dawki początkowej, a następnie stopniowo będzie zwiększać dawkę o ile jest to konieczne, aż do oczekiwanego działania.

Dzieci i młodzież
Jeżeli lek Spironolactone Medreg jest przyjmowany przez dzieci, to liczba tabletek zależy od masy ciała dziecka. Lekarz ustala ilość tabletek, którą należy podać indywidualnie.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zastosowania zbyt wielu tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.
Objawy przedawkowania to: senność, zawroty głowy, odwodnienie i dezorientacja. U pacjenta mogą również wystąpić nudności lub wymioty, może wystąpić biegunka i może wystąpić wysypka skórna, które objawia się płaskimi zaczerwienionymi obszarami skóry z nakładającymi się małymi wypukłymi guzkami. Zmiany stężenia sodu i potasu we krwi mogą powodować uczucie osłabienia i mrowienie, kłucie lub drętwienie skóry i (lub) skurcze mięśni, ale jest mało prawdopodobne, aby objawy te były związane z ciężkim przedawkowaniem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ten lek należy przyjmować w czasie posiłku.
Stosowanie leku Spironolactone Medreg z dietą bogatą w sól potasową i substytutami soli zawierającymi potas może prowadzić do zwiększenia stężenia potasu we krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Spironolactone Medreg nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ulotka Spironolactone Medreg

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Spironolactone Medreg (forum)

Stosujesz Spironolactone Medreg? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Spironolactone Medreg. Podziel się doświadczeniami na forum.