Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Kofeina, Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol/Caffeine Chanelle?
Tabletki zawierają dwie substancje czynne. Paracetamol jest środkiem przeciwbólowym, który zmniejsza temperaturę w przypadku gorączki. Kofeina dodatkowo pomaga wzmocnić skuteczność paracetamolu.
Paracetamol/Caffeine Chanelle stosuje się w objawowym leczeniu bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego i/lub gorączki.
Ten produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, osób w podeszłym wieku i dzieci i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Paracetamol/Caffeine Chanelle, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Paracetamol/Caffeine Chanelle – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol/Caffeine Chanelle – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Paracetamol/Caffeine Chanelle w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Paracetamol/Caffeine Chanelle – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Paracetamol/Caffeine Chanelle, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: paracetamol oraz kofeina. Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, kukurydziana, powidon K30, krospowidon typ A, magnezu stearynian, hypromeloza 2910, talk, tytanu dwutlenek (E 171) oraz makrogol 400.
Dawkowanie preparatu Paracetamol/Caffeine Chanelle – jak stosować ten lek?
Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Stosowanie u osób dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz młodzieży w wieku od 16 lat
Połknąć 1 lub 2 tabletki, popijając wodą, maksymalnie 4 razy na dobę, w razie potrzeby. Nie wolno przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.
Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat:
Jedna tabletka maksymalnie cztery razy na dobę. Dawki nie należy powtarzać częściej niż co 4 godziny. Dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g/dobę.
Maksymalna dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g/dobę (maksymalnie 4 tabelki na dobę) w następujących sytuacjach, o ile lekarz nie zalecił inaczej:
• masa ciała poniżej 50 kg
• niewydolność wątroby lub niewydolność wątroby
• przewlekła choroba alkoholowa
• odwodnienie
• przewlekłe niedożywienie
U pacjentów z upośledzoną czynnością nerek lub wątroby oraz z zespołem Gilberta dawkę należy zredukować lub stosować dłuższe przerwy między dawkami. Należy zasięgnąć porady lekarza.
• Zawiera paracetamol.
• Nie stosować częściej niż co 4 godziny.
• Nie podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
• Nie przyjmować dawki większej niż zalecana.
• Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub ból dłużej niż 5 dni ulegnie pogorszeniu lub pojawią się objawy, należy zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem
• Długotrwałe stosowanie, z wyjątkiem stosowania pod nadzorem lekarza, może być szkodliwe.
• Należy unikać spożywania nadmiaru kofeiny w napojach, np. kawie, herbacie, napojach energetycznych oraz innych produktach zawierających kofeinę. Wysokie spożycie kofeiny może powodować trudności ze spaniem, napady drgawek oraz nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej.
• Zawsze należy stosować najniższą dawkę skuteczną w celu złagodzenia objawów.
Jeśli ból głowy będzie się utrzymywał, należy skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania, nawet w przypadku dobrego samopoczucia, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol/Caffeine Chanelle – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania napojów alkoholowych w trakcie przyjmowania tego produktu leczniczego, ponieważ alkohol w skojarzeniu z paracetamolem może skutkować uszkodzeniem wątroby.
Należy ograniczyć stosowanie produktów zawierających kofeinę w trakcie przyjmowania tego leku (np. kawa, herbata oraz niektóre napoje w puszce), ponieważ nadmiar kofeiny może powodować uczucie niepokoju, drażliwość, bezsenność oraz czasami przyspieszone bicie serca.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Paracetamol/Caffeine Chanelle w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów
Lek Paracetamol/Caffeine Chanellenie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Ulotka Paracetamol/Caffeine Chanelle – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?