Tamivil

Podmiot odpowiedzialnyBiofarm Sp. z o.o.
Kod ATCJ05AH02
ProceduraNAR
SubstancjaOseltamiwir

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tamivil?

Lek Tamivil jest stosowany u dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 6. roku życia i o masie ciała większej niż 40 kg do leczenia grypy. Może być stosowany, gdy pojawią się objawy grypy oraz gdy wiadomo, że wirus grypy krąży w środowisku.

Tamivil może być również przepisywany dorosłym, młodzieży oraz dzieciom powyżej 6. roku życia i o masie ciała większej niż 40 kg w celu zapobiegania grypie. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, na przykład, gdy pacjent miał kontakt z osobą chorą na grypę.

Tamivil może być także przepisywany dorosłym, młodzieży oraz dzieciom powyżej 6. roku życia i o masie ciała większej niż 40 kg jako leczenie zapobiegawcze w wyjątkowych okolicznościach, takich jak globalna epidemia grypy (pandemia), gdy szczepionka przeciw grypie sezonowej nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Tamivil zawiera oseltamiwir, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy. Leki te zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w organizmie, pomagając złagodzić objawy lub zapobiec ich wystąpieniu w przypadku zakażenia wirusem grypy.

Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirus. Objawy grypy często obejmują nagle pojawiającą się gorączkę (powyżej 37,8°C), kaszel, wysięk lub niedrożność nosa, bóle głowy, bóle mięśniowe i skrajne zmęczenie. Takie objawy mogą być również spowodowane przez inne infekcje. Prawdziwe zakażenie grypą występuje wyłącznie podczas corocznych wybuchów choroby (epidemii), kiedy wirus grypy rozprzestrzenia się w lokalnym środowisku. Poza okresami epidemii objawy grypopodobne są na ogół wynikiem innych chorób.

Jaki jest skład Tamivil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest oseltamiwir.
Jedna tabletka zawiera 75 mg oseltamiwiru (w postaci oseltamiwiru fosforanu).

Pozostałe składniki leku to:
Celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, krospowidon typ A, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Tamivil – jak stosować ten lek?

Zalecane dawkowanie
W celu leczenia grypy należy przyjmować dwie dawki na dobę, zazwyczaj najlepiej jedną rano i jedną wieczorem. Ważne jest, żeby ukończyć cały 5-dniowy cykl leczenia, nawet jeśli samopoczucie pacjenta ulegnie szybkiej poprawie.

W celu zapobiegania grypie lub po kontakcie z osobą zarażoną należy przyjmować jedną dawkę na dobę przez 10 dni, najlepiej rano podczas śniadania.

W szczególnych sytuacjach, takich jak rozpowszechnianie się grypy lub w przypadku, gdy pacjent ma osłabiony układ odpornościowy, leczenie potrwa do 6 tygodni lub 12 tygodni.

Masa ciała 40 kg lub więcej

Leczenie grypy:
dawka przez 5 dni 75 mg dwa razy na dobę

Zapobieganie grypie:
dawka przez 10 dni 75 mg raz na dobę

Sposób podawania
Tabletki należy popijać wodą. Tabletek nie wolno dzielić ani rozgryzać.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W większości przypadków przedawkowania nie zgłaszano żadnych działań niepożądanych. Jeśli je zgłaszano, to były one podobne do działań niepożądanych pojawiających się po zastosowaniu zalecanych dawek, jak opisano w punkcie 4 ulotki dostepnej w dolnej części tej strony.

Przedawkowanie zgłaszano częściej po podaniu Tamivilu dzieciom niż dorosłym i młodzieży. Należy zachować ostrożność podczas podawania dzieciom tabletek Tamivil.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tamivil – czy mogę spożywać alkohol?

Tamivil można przyjmować z posiłkiem lub bez niego. Przyjmowanie leku z posiłkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności lub wymiotów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tamivil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, jeśli przypuszcza, że jest w ciąży lub zamierza zajść w ciążę tak, aby lekarz mógł zdecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem.

Wpływ Tamivilu na niemowlęta karmione piersią nie jest znany. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi dziecko piersią, aby mógł zadecydować, czy Tamivil jest odpowiednim lekiem.

Skutki uboczne Tamivil, jakie są działania niepożądane?

Rzadko zgłaszane ciężkie działania niepożądane po wprowadzeniu oseltamiwiru do obrotu obejmują:

  • Reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy i skóry, swędzącą wysypką, niskim ciśnieniem krwi oraz trudnościami w oddychaniu.
  • Zaburzenia wątroby (piorunujące zapalenie wątroby, zaburzenia czynnościowe wątroby i żółtaczka): zażółcenie skóry i białek oczu, zmiana koloru stolca, zmiany w zachowaniu.
  • Obrzęk naczynioruchowy: nagły, znaczny obrzęk skóry, głównie w okolicy głowy i szyi, obejmujący oczy i język, z trudnościami w oddychaniu.
  • Zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna martwica naskórka: złożone, potencjalnie zagrażające życiu reakcje alergiczne, ciężkie stany zapalne zewnętrznych i wewnętrznych warstw skóry, rozpoczynające się gorączką, bólem gardła i zmęczeniem, przechodzące w wysypki skórne, pęcherze, łuszczenie się i złuszczanie dużych obszarów skóry, którym mogą towarzyszyć trudności w oddychaniu i niskie ciśnienie krwi.
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego: przedłużone krwawienie z jelita grubego lub krwioplucie.
  • Zaburzenia neuropsychiatryczne, jak opisano poniżej.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane oseltamiwiru to: nudności, wymioty, ból żołądka, rozstrój żołądka, ból głowy i ogólny ból. Objawy te zazwyczaj pojawiają się po pierwszej dawce leku i zwykle ustępują w trakcie dalszego stosowania. Ich częstość zmniejsza się, gdy lek jest przyjmowany z jedzeniem.

Rzadkie, ale poważne działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób) wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Podczas stosowania oseltamiwiru zgłaszano rzadkie przypadki:

  • Drgawek i majaczenia, w tym zmiany świadomości.
  • Zmieszania i nienormalnego zachowania.
  • Omamów, halucynacji, poruszenia, niepokoju i koszmarów.

Te zdarzenia, często nagłe w wystąpieniu i ustąpieniu, obserwowano głównie u dzieci i młodzieży. W sporadycznych przypadkach prowadziły one do samookaleczeń, czasami zakończonych zgonem. Podobne zdarzenia neuropsychiatryczne zaobserwowano również u chorych na grypę, którzy nie przyjmowali oseltamiwiru.

Pacjentów, zwłaszcza dzieci i młodzież, należy ściśle obserwować pod kątem zmian w zachowaniu, jak opisano powyżej.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Tamivil, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Biofarm Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Tamivil z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie lub niedawno przyjmowanych lekach, w tym również tych wydawanych bez recepty. Szczególnie ważne są następujące leki:

  • Chlorpropamid (stosowany w leczeniu cukrzycy)
  • Metotreksat (stosowany w leczeniu np. reumatoidalnego zapalenia stawów)
  • Fenylobutazon (stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych)
  • Probenecyd (stosowany w leczeniu dny moczanowej)

Ulotka Tamivil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tamivil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tamivil - 75 mg, Tabletki (Oseltamivirum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tamivil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tamivil - 75 mg, Tabletki (Oseltamivirum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Tamivil w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Tamivil - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Tamivil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

27 komentarzy do “Tamivil”

  1. Już po jednej tabletce gorączka, ból mięśni i głowy minął, ale z każdą kolejną tabletką czułem się coraz słabszy. Kiedyś grypę trzeba było wyleżeć, a teraz przepisują tabletki na grypę i jeszcze w tak wysokiej cenie. Nie polecam, zbyt poważne skutki uboczne. Ja odstawiłem.

    Odpowiedz
  2. Faktycznie lek przynoszący więcej szkód niż korzyści. Już po pierwszej tabletce miałam nudności i wymioty, bóle mięśni i kości znacznie się nasiliły, a organizm był tak osłabiony, że nie miałam siły podnieść się z łóżka. Oczywiście do tego ból żołądka i brak apetytu. To jakiś koszmar, wzięłam 4 tabletki i koniec, trzeba wrócić do świata żywych. Nie polecam!

    Odpowiedz
  3. Biorę czwarty dzień i czuję się fatalnie, niestety będę musiała to przerwać. Skutki uboczne są straszne, okropny ból głowy, nudności, jak tylko pomyślę o jedzeniu, to od razu mam odruch wymiotny. Mój organizm jest tak wykończony, że wstanie z łóżka stanowi problem. Nikomu nie polecam. Gorączka niby minęła po dwóch dniach, natomiast lepiej się czułam z 40-stopniową gorączką niż w tej chwili, po kilku dniach brania tego leku.

    Odpowiedz
  4. Stwierdzona grypa typu A. Wysoka gorączka, ból mięśni, rozbicie itp. Lek pomógł już po pierwszej tabletce. Gorączka i inne dolegliwości zniknęły. Po 24 godzinach pojawiła się niestety opryszczka, której nigdy nie miałem.

    Odpowiedz
  5. Już po pierwszej dawce wymioty, ból głowy, temperatura nie spadała, straszne zawroty głowy i dziwne uczucie leku w nocy, straszne senne koszmary. Po trzeciej tabletce nie miałam już siły tego brać, byłam odwodniona, miałam skurcze nóg, nie mogłam jeść ani pić, a nawet spać. To nie jest lek, to jest wycieńczacz organizmu. Nigdy więcej się na niego nie zgodzę i trzeba uważać, bo ma odpowiedniki pod inną nazwą!

    Odpowiedz
  6. Lekarz przepisał mi Tamivil w lutym, stawiając diagnozę grypa. Przez 4 dni ból głowy (stosowałam zimne okłady, Apap 2 *1), ból w klatce przez 4 dni (nie mogłam leżeć), miałam kaszel. Po 7 dniach dalej napadowy kaszel i przepisano mi Klacid i Acodin. Po 7 dniach kaszel i przepisano mi wziewny lek sterydowy, Miflonide. Uważam, że lek Tamivil jest nieskuteczny i nie polecam.

    Odpowiedz
  7. To jest jakaś bardzo szkodliwa substancja, ludzie uważajcie! Głowa i kości mi pękają z bólu, powinni to wycofać!

    Odpowiedz
  8. Drogie i nie działa. Powoduje dziwne zawroty głowy, biorę drugi dzień, ale od jutra koniec. Jest zapewne wiele tańszych zamienników, po których nie ma skutków ubocznych. Strata pieniędzy i żołądka.

    Odpowiedz
  9. Już po pierwszej dawce leku zamiast poprawy odczuwałam zmęczenie, bóle żołądka, kolejnego dnia zawroty głowy i mdłości. Pierwszy raz spotkałam się z tyloma efektami ubocznymi. Wydane 70 zł, ale po 3 tabletkach wyrzucone do śmietnika.

    Odpowiedz
      • Brednie? Każdy z nas przechodzi chorobę inaczej i każdy z nas ma inną tolerancję na dany lek. To jest forum, na którym wyrażamy swoje opinie, ponieważ mamy do tego prawo. Ja po pierwszej tabletce czułam się okropnie, pojawiły się wszystkie możliwe skutki uboczne i dzięki takiemu forum zdałam sobie sprawę, że podobnie jak 90% innych trzeba zrezygnować z dalszego brania leku. Odstawiłam i już tego samego dnia poczułam się o niebo lepiej, a biorę tylko Apap, a zatem coś chyba jest nie tak z tym lekiem. Wpisując komentarze, chcemy ostrzec innych przed okropnymi konsekwencjami brania owego „leku”.

        Odpowiedz
      • Dobry środek. Wzięłam na drugi dzień od zachorowania i od razu zaczął działać, zanim wirusy zaatakowały cały organizm. Temperatura spadła, mięśnie przestały boleć i nie miałam żadnych skutków ubocznych. Polecam.

        Odpowiedz
  10. Uważam, że lek więcej szkodzi niż pomaga. Ulotka dotycząca niepożądanych skutków bardzo rozbudowana. Lek brałam dwa dni i miałam 80% niepożądanych działań leku: rozstrój żołądka, ból ucha, cieknący katar, trudności ze snem, ból gardła, ból żołądka, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy itd. Uważam, że są tańsze i lepsze leki na grypę.

    Odpowiedz
  11. Już po pierwszej tabletce czułem się lepiej, wieczorem miałem wysoką gorączkę – ponad 40, a rano było już 36,6. Zgodnie z ulotką chciałem zjeść wszystkie 10, 1 tabletkę co 12 h, natomiast po zjedzeniu 3 tabletki zaczęła mnie piec skóra w okolicach klatki piersiowej. Po 4 tabletce objaw nasilił się, a po 5 przerwałem. Tabletki pomogły w grypie, ale miałem wrażenie, że coś dziwnego dzieje się ze skórą. Dziwny objaw – jakby skóra w okolicach klatki piersiowej była poparzona.

    Odpowiedz
  12. Biorę drugi dzień i pojawiła się opryszczka na górnej wardze, a w głowie mam dziwne uczucie, którego nie potrafię opisać. Chyba muszę odstawić ten lek.

    Odpowiedz
  13. Po leku Tamivil odczuwałam niesamowite zawroty i bóle głowy. Do tego stopnia, że ciężko mi było wstać z łóżka. Mdłości gorsze niż w czasie ciąży i ból żołądka. Miałam brać 5 dni, ale 4 dnia odstawiłam, bo nie dało się tak dłużej funkcjonować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz