Lopacut

Lopacut to lek przeciwbiegunkowy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną - chlorowodorek loperamidu. Lek ma zastosowanie w łagodzeniu objawów ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Działa poprzez zmianę konsystencji stolca i zmniejszenie liczby wypróżnień. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lopacut zawiera chlorowodorek loperamidu. Należy do grupy leków przeciwbiegunkowych.

Lopacut stosowany jest:
• w celu złagodzenia objawów nagłej, krótkotrwałej biegunki (ostra biegunka) u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Lopacut powoduje, że stolec jest bardziej twardy oraz zmniejsza częstość wypróżnień.
Lekarz może przepisać ten lek również na inne dolegliwości.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek loperamidu, 2 mg w jednej tabletce.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana (kukurydziana), kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: polidekstroza, hypromeloza, dwutlenek tytanu (E 171) i makrogol 4000.

Dawkowanie

Lek Lopacut należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli pacjent nie jest pewien jak stosować lek, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Początkowo 2 tabletki a następnie 1 tabletka po każdym luźnym stolcu, jednak nie wcześniej niż 2-3 godziny po przyjęciu dawki początkowej. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 tabletek w przypadku dorosłych (maksymalna dawka dobowa to 12 mg) i 4 tabletki w przypadku młodzieży (maksymalna dawka to 8 mg). Nie należy stosować leku Lopacut dłużej niż 2 dni bez konsultacji z lekarzem.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zastosował zbyt dużą dawkę leku Lopacut lub jeśli dziecko zażyło lek przez przypadek, należy skontaktować się z lekarzem lub szpitalem, aby uzyskać informacje o ryzyku i dalszym postępowaniu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lopacut z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania loperamidu w ciąży, dlatego też konieczna jest konsultacja lekarska przed zastosowaniem leku, jeśli pacjentka jest ciąży.

Loperamid przenika do mleka matki, ale mało prowdopodobne jest aby wywierał jakikolwiek wpływ na karmione dziecko. Jednakże, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Lopacut, jeśli pacjentka karmi piersią.

Ulotka Lopacut

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lopacut (forum)

Stosujesz Lopacut? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lopacut. Podziel się doświadczeniami na forum.