Nodofree Combi

Nodofree Combi jest lekiem okulistycznym w postaci sterylnych kropli do oczu bez środków konserwujących, zawierającym dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol.
– Dorzolamid należy do grupy leków zwanych „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
– Tymolol należy do grupy leków zwanych „inhibitorami receptorów beta-adrenergicznych” (beta-adrenolitykami).

Leki te razem powodują obniżenie ciśnienia śródgałkowego na drodze dwóch różnych mechanizmów.

Nodofree Combi zalecany jest w leczeniu jaskry w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, kiedy nie wystarcza stosowanie kropli do oczu zawierających tylko inhibitor receptora beta-adrenergicznego.

Skład
Substancjami czynnymi leku są dorzolamid i tymolol. Każdy ml zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku 22,26 mg) i 5 mg tymololu (w postaci tymololu maleinianu 6,83 mg).

Każda kropla (około 35 µl) zawiera 0,70 mg dorzolamidu i 0,18 mg tymololu.

Pozostałe składniki to: hydroksyetyloceluloza 6400-11900 mPa·s, mannitol, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda wysokooczyszczona.

Dowiedz się więcej o substancji: ,

Reklama

Jak stosować Nodofree Combi?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Lekarz ustali właściwą dawkę leku i czas leczenia.

Zalecana dawka to jedna kropla do chorego oka (chorych oczu) rano i wieczorem.

Jeśli oprócz leku Nodofree Combi równocześnie stosowane są inne krople do oczu, należy zachować co najmniej 10 minut przerwy przed podaniem następnego leku. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Nie należy zmieniać dawki leku bez porozumienia z lekarzem.

Nodofree Combi jest sterylnym roztworem, który nie zawiera środków konserwujących. Patrz punkt 6
– Jak wygląda lek Nodofree Combi i zawartość opakowania

Przed zakropleniem kropli do oczu:
– W przypadku pierwszego użycia, przed podaniem kropli do oka, pacjent powinien wypróbować użycie butelki z kroplomierzem, ściskając ją powoli, aż jedna kropla zostanie wypuszczona z butelki, z dala od oka.
– Jeżeli pacjent jest pewny, że może zakroplić pojedynczą kroplę, powinien przyjąć najbardziej komfortową pozycję do jego zakroplenia (może siedzieć, leżeć na plecach albo stanąć przed lustrem).

Instrukcja stosowania:
1. Przed zakropleniem leku pacjent powinien dokładnie umyć ręce.
2. Jeśli opakowanie lub butelka są uszkodzone, leku nie należy stosować.
3. Przed pierwszym użyciem kropli należy odkręcić zakrętkę po upewnieniu się, że pierścień gwarancyjny na zakrętce jest nieprzerwany. Podczas odkręcania pacjent odczuje lekki opór, dopóki pierścień się nie przerwie.
4. Jeśli pierścień gwarancyjny jest poluzowany, należy usunąć go przed zastosowaniem leku, ponieważ może wpaść do oka i wywołać obrażenia.
5. Pacjent powinien odchylić głowę do tyłu, a następnie palcem delikatnie odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”.
(Należy unikać kontaktu końcówki kroplomierza z okiem, powiekami lub palcami.)
6. Zakroplić jedną kroplę naciskając powoli butelkę. Butelkę należy delikatnie ścisnąć w środkowej części, tak aby kropla dostała się do oka pacjenta. Należy pamiętać, że może być kilka sekund opóźnienia pomiędzy ściśnięciem butelki, a uwolnieniem kropli. Pacjent nie powinien zbyt mocno ściskać butelki (patrz rysunek 3.). Należy poinformować pacjenta, aby skonsultował się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku.
7. Po zakropleniu leku pacjent powinien uciskać palcem kanalik łzowy (kącik oka w okolicy nosa) przez przynajmniej 2 minuty i przez ten czas mieć zamknięte oko (oczy). Zapewni to przeniknięcie leku do wnętrza oka, a także ograniczy przedostawanie się leku przez kanalik łzowy do całego organizmu.
8. Należy unikać kontaktu końcówki kroplomierza z okiem, powiekami lub palcami.
9. Jeśli lekarz zaleci stosowanie kropli do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktu 5., 6. i 7.
10. Po użyciu a przed zamknięciem butelki, w celu usunięcia pozostałości płynu z końcówki należy wstrząsnąć butelkę w dół nie dotykając końcówki kroplomierza w celu usunięcia płynu pozostałego na końcówce kroplomierza. Jest to konieczne w celu zapewnienia możliwości zakroplenia kolejnych kropli. Bezpośrednio po użyciu dokładnie zakręcić butelkę.

Jeśli kropla nie trafi do oka próbę zakroplenia należy powtórzyć.

Wchłanianie ogólnoustrojowe jest zmniejszone, gdy uciśnie się kanał nosowo-łzowy lub zamknie powieki na 2 minuty. Może to powodować zmniejszenie ogólnoustrojowych działań niepożądanych i nasilenie działania miejscowego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania do oka zbyt wielu kropli lub połknięcia zawartości butelki mogą wystąpić zawroty głowy, trudności z oddychaniem lub uczucie zwolnionej czynności serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie w ciąży
Nie należy stosować leku Nodofree Combi w czasie ciąży. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę.

Stosowanie podczas karmienia piersią
Tymolol może przenikać do mleka ludzkiego. Jeśli leczenie lekiem Nodofree Combi jest konieczne, nie zaleca się karmienia piersią. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjenta karmi piersią lub planuje karmienie piersią.

Reklama

Ulotka Nodofree Combi

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nodofree Combi - forum

Stosujesz Nodofree Combi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nodofree Combi. Podziel się doświadczeniami na forum.