Lusduna

Lusduna to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Zawiera insulinę glargine, która jest analogiem insuliny o długotrwałym działaniu. Lek ten pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, co jest kluczowe dla osób z cukrzycą. Lusduna jest dostępna w postaci wypełnionego insuliną urządzenia do iniekcji (pena).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek LUSDUNA zawiera insulinę glargina, która jest zmodyfikowaną insuliną, bardzo podobną do insuliny ludzkiej.

Lek LUSDUNA jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat i starszych.

Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie wytwarza insuliny w ilości wystarczającej do prawidłowej kontroli poziomu cukru we krwi. Insulina glargina wykazuje długotrwałe i stałe działanie obniżające poziom cukru we krwi.

Skład

Substancją czynną leku jest insulina glargina. Każdy mililitr roztworu zawiera 100 jednostek insuliny glargina (co odpowiada 3,64 mg). Każdy wstrzykiwacz zawiera 3 ml roztworu do wstrzykiwań (co odpowiada 300 jednostkom).

Pozostałe składniki to: cynku chlorek, metakrezol, glicerol, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH) (patrz punkt 2 „Ważne informacje o niektórych składnikach leku LUSDUNA”), kwas chlorowodorowy (do ustalenia pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Zmiana insulin
Chociaż lek LUSDUNA zawiera tę samą substancję czynną, co inne leki zawierające insulinę glargina w dawce 300 jednostek/ml, nie można tych leków stosować zamiennie. Zmiana jednego schematu leczenia insuliną na inny wymaga odpowiednich zaleceń lekarza, nadzoru medycznego i kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Należy zwrócić się do lekarza po dodatkowe informacje.

Dawkowanie
Na podstawie stylu życia pacjenta oraz wyników badań stężenia cukru (glukozy) we krwi, a także wcześniejszego stosowania insuliny lekarz:
– ustali, wymaganą dawkę dobową i porę podania leku LUSDUNA,
– określi, kiedy należy sprawdzić poziom cukru we krwi i czy należy wykonać badania moczu,
– poinformuje, kiedy może zajść konieczność wstrzyknięcia większej lub mniejszej dawki leku LUSDUNA.

Lek LUSDUNA należy do insulin długo działających. Lekarz może zalecić stosowanie jej w skojarzeniu z insuliną krótko działającą lub z tabletkami stosowanymi w leczeniu wysokiego stężenia cukru we krwi.

Wiele czynników może wpływać na poziom cukru we krwi. Pacjent powinien znać te czynniki, aby móc właściwie reagować na zmiany poziomu cukru we krwi i zapobiegać jego nadmiernemu zwiększeniu lub zmniejszeniu. Patrz punkt podany na końcu tej ulotki w części „Hiperglikemia i Hipoglikemia”.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek LUSDUNA może być stosowany u młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat i starszych. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Częstość podawania
Lek LUSDUNA należy podawać w jednym wstrzyknięciu raz na dobę, zawsze o tej samej porze. Za pomocą wstrzykiwacza Nexvue można podawać lek LUSDUNA w dawce pojedynczej wynoszącej od 1 jednostki do maksymalnie 60 jednostek. Wstrzykiwacz zawiera łącznie 300 jednostek.

Sposób podawania
Lek LUSDUNA wstrzykuje się pod skórę. Nie należy wstrzykiwać leku LUSDUNA do żyły, ponieważ spowodowuje to zmianę jego działania oraz może spowodować hipoglikemię.

Lekarz wskaże pacjentowi, w które obszary skóry należy wstrzykiwać lek LUSDUNA. Przy każdym wstrzyknięciu należy zmieniać miejsce wkłucia w obrębie tej samej okolicy ciała.

Sposób posługiwania się wstrzykiwaczem Nexvue
Nexvue jest wstrzykiwaczem zawierającym insulinę glargina, przeznaczonym do jednorazowego użycia.

Należy uważnie przeczytać „Instrukcję stosowania wstrzykiwacza Nexvue” dołączoną do tego opakowania. Wstrzykiwacz musi być użyty zgodnie z opisem podanym w tej Instrukcji stosowania.

Przed każdym użyciem należy założyć nową igłę. Należy używać wyłącznie igieł, które można stosować ze wstrzykiwaczem Nexvue (patrz „Instrukcja stosowania wstrzykiwacza Nexvue”).

Przed wykonaniem każdego wstrzyknięcia należy wykonać test bezpieczeństwa.

Przed użyciem wstrzykiwacza należy sprawdzić wkład. Nie należy używać wstrzykiwacza Nexvue, jeśli we wkładzie widoczne są cząstki stałe. Wstrzykiwacza Nexvue można używać tylko wówczas, gdy roztwór jest przezroczysty, bezbarwny i podobny do wody. Nie należy wstrząsać, ani mieszać zawartości wstrzykiwacza przed użyciem.

Aby uniknąć ewentualnego przeniesienia choroby, nigdy nie należy udostępniać wstrzykiwacza żadnej innej osobie. Wstrzykiwacz przeznaczony jest wyłącznie dla jednego pacjenta.

Należy upewnić się, że insulina nie została zanieczyszczona alkoholem ani innymi środkami dezynfekującymi lub innymi substancjami.

W przypadku zaobserwowania niespodziewanego pogorszenia wyników badań poziomu cukru we krwi należy zawsze użyć nowego wstrzykiwacza. Jeśli pacjent uważa, że może mieć problem ze wstrzykiwaczem Nexvue powinien zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Pustych wstrzykiwaczy nie wolno ponownie napełniać. Należy je wyrzucić zgodnie z przepisami.

Nie wolno używać wstrzykiwacza Nexvue, jeśli jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo. Należy go wyrzucić i użyć nowego wstrzykiwacza.

Pomylenie insulin
Przed wykonaniem każdego wstrzyknięcia zawsze trzeba sprawdzić etykietę insuliny, aby uniknąć pomylenia leku LUSDUNA z inną insuliną.

Przedawkowanie

W przypadku wstrzyknięcia zbyt dużej dawki leku LUSDUNA może dojść do nadmiernego zmniejszenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Należy wówczas często kontrolować poziom cukru we krwi. Na ogół, aby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii, trzeba spożywać większe ilości pokarmu i monitorować poziom cukru we krwi. Punkt dotyczący leczenia hipoglikemii podano na końcu tej ulotki w części „Hiperglikemia i Hipoglikemia”.

Jedzenie i picie (alkohol)

Poziom cukru we krwi może zwiększyć się lub zmniejszyć po spożyciu alkoholu

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka planuje mieć dziecko lub jest w ciąży, powinna poradzić się lekarza, gdyż w czasie ciąży i po porodzie może być konieczna zmiana dawki insuliny. Szczególnie staranna kontrola cukrzycy oraz zapobieganie wystąpieniu hipoglikemii są bardzo ważne dla zdrowia dziecka.

Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poradzić się lekarza, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawek insuliny i diety.

Ulotka Lusduna

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lusduna (forum)

Stosujesz Lusduna? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lusduna. Podziel się doświadczeniami na forum.