Libertek

Libertek to lek zawierający roflumilast, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, inhibitorem fosfodiesterazy cAMP typu 4 (PDE4). Hamuje procesy zapalne zarówno ogólnoustrojowo jak i w obrębie płuc. Jest stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) u pacjentów z ciężką postacią choroby, z częstymi zaostrzeniami i z objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Libertek zawiera substancję czynną roflumilast, który jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, nazywanym inhibitorem fosfodiesterazy 4. Roflumilast zmniejsza aktywność fosfodiesterazy 4, białka naturalnie występującego w komórkach. Ograniczenie aktywności tego białka, powoduje zmniejszenie stanu zapalnego w płucach. Pomaga to zatrzymać postępujące zwężanie się dróg oddechowych w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W ten sposób lek Libertek zmniejsza u tych chorych problemy z oddychaniem.

Libertek stosowany jest w leczeniu podtrzymującym ciężkiej postaci POChP u dorosłych z częstymi przypadkami pogorszenia objawów POChP (tzw. zaostrzenie) w przeszłości i u których występuje przewlekłe zapalenie oskrzeli. POChP jest to przewlekła choroba płuc powodująca zwężenie dróg oddechowych (obturację) oraz ich obrzęk i podrażnienie (zapalenie). Prowadzi do wystąpienia objawów, takich jak kaszel, świsty przy oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu. Libertek należy stosować jednocześnie z lekami rozszerzającymi oskrzela.

Skład

Substancją czynną leku jest roflumilast. Każda tabletka powlekana (tabletka) zawiera 500 mikrogramów roflumilastu.

Pozostałe składniki to:
– Rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon (K90), magnezu stearynian.
– Otoczka: hypromeloza, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna tabletka (500 mikrogramów) raz na dobę.

Tabletkę należy połknąć z odpowiednią ilością wody. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze.

W celu uzyskania korzystnego działania leczniczego może być konieczne przyjmowanie leku Libertek przez kilka tygodni.

Przedawkowanie

U pacjenta, który przyjął więcej tabletek niż zalecane, mogą wystąpić następujące objawy: ból głowy, nudności, biegunka, zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie pustki w głowie, potliwość dłoni i niskie ciśnienie krwi. Należy natychmiast poinformować lekarza lub farmaceutę. Jeśli to możliwe, należy wziąć ze sobą lek i tę ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ lek Libertek może być niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka, nie należy zachodzić w ciążę oraz należy stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną w trakcie leczenia.

Ulotka Libertek

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Libertek (forum)

Stosujesz Libertek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Libertek. Podziel się doświadczeniami na forum.