Ostatnia aktualizacja: 12-01-2025
Podmiot odpowiedzialny | McNeil Healthcare (Ireland) Limited |
Kod ATC | A07AC01, A01AB09 |
Procedura | NAR |
Substancja | Mikonazol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Daktarin–oral?
Daktarin – oral żel do stosowania w jamie ustnej zawiera substancję czynną mikonazol, która należy do grupy leków zwanych lekami przeciwgrzybiczymi. Mikonazol działa przeciwgrzybiczo na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na niektóre Gram-dodatnie pałeczki i ziarniaki.
Daktarin – oral żel stosuje się do leczenia drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego u osób dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 4 miesięcy. U niemowląt w wieku od 4 do 6 miesięcy należy przed podaniem leku w postaci żelu upewnić się czy nie mają one problemów z połykaniem (patrz punkt Kiedy nie stosować leku Daktarin – oral żel).
Jaki jest skład Daktarin–oral, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest mikonazol. 1 g żelu zawiera 20 mg mikonazolu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana żelowana, sacharyna sodowa (E 954), polisorbat 20, kompozycja zapachowa pomarańczowa, kompozycja zapachowa kakaowa, etanol 96%, glicerol, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Daktarin–oral – jak stosować ten lek?
Lek Daktarin – oral w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej, należy przyjmować po posiłku. Lekarz ustali dokładny sposób leczenia.
Żelu nie należy natychmiast połykać, tylko trzymać w ustach tak długo jak jest to możliwe.
Leczenie należy kontynuować przynajmniej przez tydzień po ustąpieniu objawów.
Miarka dołączona do opakowania pozwala na odmierzenie dawki 124 mg/5 ml.
Poniżej opisano zwykle zalecane dawkowanie
Zakażenia drożdżakowe jamy ustnej i gardła
Niemowlęta od 4 do 24 miesiąca życia: 1,25 ml (1/4 miarki) żelu cztery razy na dobę po jedzeniu. Każdą dawkę należy podzielić na mniejsze porcje i stosować żel na zmienione chorobowo miejsca czystym palcem. Żelu nie należy nakładać na tylną ścianę gardła ze względu na ryzyko zadławienia. Żelu nie należy natychmiast połykać, tylko trzymać w ustach tak długo jak jest to możliwe.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat: 2,5 ml (1/2 miarki) żelu cztery razy na dobę po jedzeniu. Żelu nie należy natychmiast połykać, tylko trzymać w ustach tak długo jak jest to możliwe.
Leczenie należy kontynuować co najmniej przez tydzień po ustąpieniu objawów.
Osoby noszące protezy zębowe, powinny je wyjąć na noc i wyszorować szczoteczką z naniesionym żelem. W ten sposób zapobiega się zakażeniu protezy zębowej.
Zakażenia drożdżakowe przewodu pokarmowego
Lek można stosować u niemowląt od 4 miesiąca życia, dzieci i osób dorosłych.
Dawka zależna jest od masy ciała. Dawka dobowa nie powinna być większa niż 250 mg (10 ml żelu) cztery razy na dobę, tj.
• do 12 kilogramów: ¼ miarki (1,25 ml) żelu cztery razy na dobę;
• od 12 do 25 kilogramów: ½ miarki (2,5 ml) żelu cztery razy na dobę;
• od 25 do 37 kilogramów: 1 miarka (5 ml) żelu cztery razy na dobę;
• od 37 do 50 kilogramów: 1 i ½ miarki (7,5 ml) żelu cztery razy na dobę;
• 50 kilogramów lub więcej: 2 miarki (10 ml) żelu cztery razy na dobę.
Leczenie należy kontynuować co najmniej przez tydzień po ustąpieniu objawów.
W celu otworzenia tuby należy odkręcić zakrętkę. Następnie przebić zamknięcie tuby przebijakiem znajdującym się na wierzchu zakrętki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zbyt częste stosowanie leku może powodować podrażnienie skóry, które ustępuje zwykle po zaprzestaniu stosowania leku.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie przypadkowego spożycia leku.
Lek Daktarin, krem jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę, nie do stosowania doustnego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Daktarin–oral – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Daktarin–oral w okresie ciąży i karmienia piersią?
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Daktarin – oral żel należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć w najbliższym szpitalu. Mogą wystąpić wymioty i biegunka.
Jeśli pacjent przyjmuje również niektóre inne leki (np. warfarynę, doustne leki przeciwcukrzycowe, czy fenytoinę), działania tych leków, w tym ich działania niepożądane, mogą ulec nasileniu.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Daktarin–oral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Daktarin–oral przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Daktarin-oral - 20 mg/g, Żel do stosowania w jamie ustnej (Miconazolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Daktarin–oral m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Daktarin-oral - 20 mg/g, Żel do stosowania w jamie ustnej (Miconazolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Daktarin–oral w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Daktarin–oral - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Po zastosowaniu leku Daktarin-oral nie zauważyłam żadnej poprawy stanu zdrowia. Preparat okazał się całkowicie nieskuteczny w moim przypadku, nie przynosząc oczekiwanych efektów terapeutycznych. Doświadczenie to skłania do poszukiwania alternatywnych metod leczenia i konsultacji z lekarzem w celu modyfikacji terapii.
Chciałabym podzielić się moją opinią na temat leku Daktarin-oral. Na podstawie osobistego doświadczenia nie mogę zarekomendować tego preparatu. Moje zastrzeżenia dotyczą zarówno skuteczności działania, jak i ogólnego wpływu na samopoczucie podczas kuracji. Uważam, że warto rozważyć alternatywne opcje leczenia i skonsultować się z lekarzem w celu dobrania bardziej odpowiedniego preparatu.
Mam pytanie dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku Daktarin-oral u mojego dwuletniego dziecka. Czy podczas terapii tym preparatem może wystąpić chrypka lub zachrypnięty głos? Zaobserwowałam ostatnio takie niepokojące objawy u mojego malucha i zastanawiam się, czy mogą one mieć związek z przyjmowaniem tego leku. Będę bardzo wdzięczna za informacje na ten temat.
Niestety, muszę podzielić się negatywnym doświadczeniem ze stosowania tego leku. Po przeprowadzonej kuracji nie zauważyłam żadnej poprawy w leczeniu grzybicy jamy ustnej. Mimo regularnego stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami, objawy nie ustąpiły. Próbowałam stosować lek przez pełen zalecany okres, ale nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Żałuję, że w moim przypadku terapia okazała się nieskuteczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszt preparatu.