Biphozyl

Podmiot odpowiedzialnyVantive Belgium SRL
Kod ATCB05ZB
ProceduraDCP
SubstancjaChlorek magnezu, Chlorek sodu, Dwuwodny fosforan disodu, Wodorowęglan sodu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Biphozyl?

Lek Biphozyl jest roztworem do dializoterapii (hemofiltracji, hemodializy i hemodiafiltracji) stosowanym w celu usunięcia z krwi produktów przemiany materii w przypadku, gdy nerki nie działają prawidłowo. Lek stosowany jest w szpitalu w ramach intensywnej terapii metodą ciągłej terapii nerkozastępczej (ang. Continuous Renal Replacement Therapy, CRRT). W szczególności lek stosowany jest u pacjentów w stanie krytycznym z ostrym uszkodzeniem nerek, u których:
• stężenie potasu we krwi jest prawidłowe,
• wartość pH krwi jest prawidłowa,
• stężenie fosforu we krwi jest prawidłowe lub niskie (hipofosfatemia),
• stężenie wapnia we krwi jest wysokie (hiperkalcemia).

Jaki jest skład Biphozyl, jakie substancje zawiera?

Przed rekonstytucją
Mała komora A (250 ml):
Magnezu chlorek sześciowodny 3,05 g/l
Duża komora B (4750 ml):
Sodu chlorek 7,01 g/l
Sodu wodorowęglan 2,12 g/l
Potasu chlorek 0,314 g/l
Disodu fosforan dwuwodny 0,187 g/l

Po rekonstytucji
roztwór gotowy do podania, A+B:
Substancje czynne
Kationy sodowe, Na+ 140 mmol/l 140 mEq/l
Kationy potasowe, K+ 4 mmol/l 4 mEq/l
Kationy magnezowe, Mg2+ 0,75 mmol/l 1,5 mEq/l
Aniony chlorkowe, Cl- 122 mmol/l 122 mEq/l
Aniony wodorofosforanowe, HPO42- 1 mmol/l 2 mEq/l
Aniony wodorowęglanowe, HCO3- 22 mmol/l 22 mEq/l
Osmolarność teoretyczna: 290 mOsm/l

Master text Biphozyl package leaflet w pin 2014-10 pH = 7,0–8,0

Pozostałe składniki to:
Rozcieńczony kwas solny (do regulacji pH) E 507
Woda do wstrzykiwań
Dwutlenek węgla (do regulacji pH) E 290.

Dawkowanie preparatu Biphozyl – jak stosować ten lek?

Do stosowania dożylnego i w hemodializie. Niniejszy lek jest przeznaczony do stosowania w szpitalach oraz do podawania wyłącznie przez pracowników służby zdrowia. Stosowana objętość, a tym samym dawka leku, zależy od stanu pacjenta. Objętość dawki zostanie ustalona przez lekarza.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Za określenie zgodności dodatkowych leków z tym lekiem poprzez sprawdzenie roztworu pod kątem możliwej zmiany zabarwienia i (lub) wytrącenia się osadów odpowiedzialny jest lekarz. Przed dodaniem innego leku należy sprawdzić jego rozpuszczalność i trwałość w tym leku.

Dawkowanie
Zakres szybkości przepływu w przypadku stosowania jako płyn substytucyjny w hemofiltracji i hemodiafiltracji:
Dorośli i młodzież: 500–3000 ml/h
Dzieci: 15–35 ml/kg/h
Zakres szybkości przepływu w przypadku stosowania jako płyn dializacyjny (dializat) w hemodializie ciągłej i hemodiafiltracji ciągłej:
Dorośli i młodzież: 500–2500 ml/h
Dzieci: 15–30 ml/kg/h

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku złego samopoczucia po przyjęciu leku w dawce większej niż zalecana w niniejszej ulotce dołączonej do opakowania lub przepisanej przez lekarza należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki.

Objawy przedawkowania to zmęczenie, obrzęki lub duszność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Biphozyl – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Biphozyl w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i karmienie piersią:
Brak jest udokumentowanych danych klinicznych dotyczących stosowania tego leku w czasie ciąży i laktacji. Niniejszy lek powinien być podawany kobietom w okresie ciąży i laktacji jedynie w przypadku istnienia wyraźnej potrzeby.

Płodność:
Nie przewiduje się wpływu leku na płodność, ponieważ sód, potas, magnez, chlorki, wodorofosforany i wodorowęglany stanowią normalne składniki organizmu.

Ulotka Biphozyl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Biphozyl przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Biphozyl - -, Roztwór do hemofiltracji i hemodializy (Produkt złożony)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Biphozyl m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Biphozyl - -, Roztwór do hemofiltracji i hemodializy (Produkt złożony)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Biphozyl w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Biphozyl - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Biphozyl? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz