Zyclara

Zyclara 3,75% krem zawiera substancję czynną imikwimod.

Lek ten stosowany jest w leczeniu rogowacenia słonecznego u osób dorosłych. Lek ten pobudza układ odpornościowy do wytwarzania naturalnych substancji pomagających organizmowi zwalczać zmiany związane z rogowaceniem słonecznym.

Rogowacenie słoneczne to choroba, w której u ludzi, którzy byli narażeni na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego w ciągu życia, powstają na skórze szorstkie miejsca. Niektóre z tych zmian mogą mieć takie samo zabarwienie jak zdrowa skóra, mogą też być szarawe, różowe, czerwone lub brązowe. Zmiany te mogą być płaskie i łuskowate lub wypukłe, szorstkie, twarde i podobne do brodawek.

Lek ten należy stosować w leczeniu zmian powstałych w przebiegu rogowacenia słonecznego na skórze twarzy lub owłosionej skórze głowy, jeśli lekarz zadecydował, że taka terapia będzie najbardziej odpowiednia.

Jaki jest skład Zyclara, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest imikwimod. Każda saszetka zawiera 9,375 mg imikwimodu w 250 mg kremu (100 mg kremu zawiera 3,75 mg imikwimodu).

Pozostałe składniki leku to: kwas izostearynowy, alkohol benzylowy, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, parafina miękka biała, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantanowa, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Zyclara – jak stosować?

Dawkowanie
Lek ten należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce raz na dobę przed snem. Maksymalna dawka dobowa to 2 saszetki (500 mg = 2 saszetki po 250 mg każda). Nie należy nakładać tego leku na powierzchnię większą niż powierzchnia skóry całej twarzy lub łysiejące obszary owłosionej skóry głowy.

Sposób podawania
1. Przed snem należy starannie umyć ręce oraz miejsce leczone wodą i łagodnym mydłem. Należy dokładnie osuszyć ręce i miejsce leczone.
2. Następnie, tuż przed zastosowaniem, należy otworzyć saszetkę z kremem Zyclara i wycisnąć jej zawartość na opuszki palców. Nie należy jednorazowo stosować więcej niż zawartość 2 saszetek.
3. Leczone miejsce należy posmarować cienką warstwą kremu Zyclara. Krem należy delikatnie wsmarować w skórę, dopóki całkowicie się nie wchłonie. Należy unikać kontaktu z oczami, wargami i nozdrzami.
4. Po nałożeniu kremu otwartą saszetkę należy wyrzucić. Następnie należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
5. Krem Zyclara należy pozostawić na skórze przez około 8 godzin. W tym czasie nie należy korzystać z prysznica ani moczyć miejsca leczonego. Leczonego miejsca nie należy zakrywać bandażem ani innymi opatrunkami.
6. Po upływie około 8 godzin miejsce posmarowane kremem Zyclara należy umyć wodą i łagodnym mydłem

Czas trwania leczenia
Leczenie rozpoczyna się od nakładania kremu raz na dobę przez dwa tygodnie. Następnie należy przerwać stosowanie leku na dwa tygodnie. Po czym należy zakończyć kurację, ponownie nakładając krem na skórę raz na dobę przez kolejne dwa tygodnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki tego leku niż zalecana pacjent powinien skontaktować się z się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zyclara – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zyclara w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących stosowania produktu u matek karmiących piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zyclara

Ulotka Zyclara – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zyclara przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zyclara m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Zyclara w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zyclara

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zyclara? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zyclara. Podziel się doświadczeniami na forum.