Xelacef

Xelacef to lek, który jest często stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych. Może być stosowany do leczenia zakażeń układu oddechowego, zakażeń skóry, zakażeń układu moczowego i wielu innych. Jest dostępny na receptę i musi być przepisany przez lekarza. Dawkowanie i czas trwania leczenia Xelacef zależy od rodzaju i ciężkości zakażenia oraz od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Xelacef. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Xelacef jest antybiotykiem. Należy do grupy antybiotyków zwanych cefalosporynami. Antybiotyki te są podobne do penicyliny. Lek Xelacef zabija bakterie i może być stosowany w różnych rodzajach zakażeń.

Tak jak wszystkie antybiotyki, lek Xelacef działa tylko na niektóre rodzaje bakterii i dlatego ma zastosowanie w leczeniu tylko niektórych rodzajów zakażeń.

Lek Xelacef może być stosowany w leczeniu:
• zakażeń ucha, zatok i gardła,
• zakażeń w obrębie klatki piersiowej, takich jak zapalenie oskrzeli,
• zakażeń pęcherza moczowego,
• zakażeń skóry i tkanki podskórnej (takie jak czyraki, liszajec – zakażenie na powierzchni skóry),
• wczesnego okresu boreliozy (choroba z Lyme – choroba od ukąszenia kleszcza) i zapobieganiu jej późnym powikłaniom u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Jaki jest skład Xelacef, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest: 250 mg lub 500 mg cefuroksymu w postaci cefuroksymu aksetylu.

Inne składniki leku to:
rdzeń: skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, olej roślinny uwodorniony;
otoczka: Opadry Blue: hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E171), glikol propylenowy, błękit brylantowy (E133), lak, indygotyna (E132), lak.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Xelacef – jak stosować?

Tabletki leku Xelacef należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W celu umożliwienia indywidualnego doboru dawkowania, lek Xelacef dostępny jest w postaci tabletek powlekanych 250 mg i 500 mg. Ogólne zalecenia dotyczące dawkowania leku Xelacef zależą od wrażliwości danego drobnoustroju (bakterii) i od miejsca zakażenia.

Lek Xelacef należy przyjmować, popijając płynem, wkrótce po jedzeniu, aby zapewnić jak najlepsze wchłanianie.

Tabletki powlekane należy przyjmować co 12 godzin.

Ze względu na gorzki smak tabletek, leku Xelacef nie należy rozgryzać, łamać ani żuć.

Dokładne informacje odnośnie dawkowania zawarte w ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie większą dawkę niż zalecana, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Przedawkowanie leku Xelacef może prowadzić do drgawek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xelacef – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki leku Xelacef należy przyjmować po jedzeniu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Xelacef w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza. Lekarz zdecyduje wówczas czy należy przerwać leczenie, czy zmienić lek na inny.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xelacef

Ulotka Xelacef – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Xelacef przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xelacef m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Sprawdź cenę i dostępność Xelacef w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Xelacef

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xelacef? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Xelacef. Podziel się doświadczeniami na forum.