Tussicalin

Podmiot odpowiedzialnyDr. Max Pharma s.r.o.
Kod ATCR05DB13
ProceduraDCP
SubstancjaButamirat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tussicalin?

Tussicalin zawiera substancję czynną – butamiratu cytrynian, który należy do grupy leków przeciwkaszlowych.

Tussicalin w postaci syropu stosowany jest w objawowym leczeniu suchego, drażniącego kaszlu różnego pochodzenia.

Lek ten można stosować bez konsultacji z lekarzem tylko w krótkotrwałym leczeniu ostrego kaszlu, np. ostrej infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, tchawicy i oskrzeli. Lek ten może być stosowany w leczeniu przewlekłego kaszlu tylko na zalecenie lekarza.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej się po 5 dniach stosowania leku (po 3 dniach u dzieci w wieku poniżej 12 lat).

Jaki jest skład Tussicalin, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Tussicalin

  • Substancja czynna: Butamiratu cytrynian. Jeden ml syropu zawiera 1,5 mg butamiratu cytrynianu.
  • Pozostałe składniki: Sorbitol (E 420), glicerol, sukraloza (E 955), sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy jednowodny, aromat karmelowy (zawierający glikol propylenowy (E 1520)), aromat gorzkiej czekolady F 2428 (zawierający glikol propylenowy (E 1520)), woda oczyszczona.

Jak wygląda lek Tussicalin i co zawiera opakowanie

  • Wygląd: Tussicalin syrop to bezbarwny lub jasnożółty płyn.
  • Opakowanie: Syrop jest pakowany w szklane lub plastikowe butelki z plastikową zakrętką o pojemności 100 ml lub 200 ml. Każde opakowanie zawiera miarkę z podziałką 5, 10, 15, 20, 25 i 30 ml.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą być dostępne na rynku.

Dawkowanie preparatu Tussicalin – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Tussicalin

Dzieci:

  • 3-6 lat (11-16 kg): 5 ml (7,5 mg) trzy razy na dobę.
  • 6-12 lat (17-39 kg): 10 ml (15 mg) trzy razy na dobę.

Młodzież:

  • Powyżej 12 lat (40 kg i więcej): 15 ml (22,5 mg) trzy razy na dobę.

Dorośli:

  • Powyżej 61 kg: 15 ml (22,5 mg) cztery razy na dobę.

Aby prawidłowo odmierzyć dawkę, należy użyć dołączonej miarki. Po każdym użyciu miarkę należy umyć i wysuszyć. Nie należy wlewać syropu z powrotem do butelki.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku Tussicalin dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią w ciągu 5 dni (3 dni u dzieci poniżej 12 lat) lub pojawi się gorączka, wysypka lub uporczywy ból głowy, należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku przewlekłego kaszlu lek można stosować tylko po zaleceniu lekarza, który określi odpowiednią dawkę i czas trwania leczenia. Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów. Nie należy przekraczać przepisanej dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tussicalin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tussicalin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy przyjmować tego leku w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Od czwartego miesiąca ciąży lek Tussicalin można stosować jedynie na zalecenie lekarza.

Jeśli pacjentka karmi piersią, lek Tussicalin może być stosowany jedynie po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne Tussicalin, jakie są działania niepożądane?

Rzadkie działania niepożądane

W rzadkich przypadkach (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1 000 osób) mogą pojawić się następujące objawy:

Te działania niepożądane powinny ustąpić po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu leczenia. Jeśli objawy utrzymują się, należy przerwać stosowanie leku Tussicalin i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Tussicalin, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Dr. Max Pharma s.r.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Tussicalin z innymi lekami

Poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujesz, przyjmowałeś ostatnio, a także o tych, które planujesz przyjmować.

Nie należy stosować tego leku jednocześnie z lekami wykrztuśnymi (ułatwiającymi odkrztuszanie śluzu), ponieważ takie połączenie może prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.

Ulotka Tussicalin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tussicalin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tussicalin - 1,5 mg/ml, Syrop (Butamirati citras)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tussicalin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tussicalin - 1,5 mg/ml, Syrop (Butamirati citras)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Tussicalin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Tussicalin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Tussicalin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Tussicalin”

Dodaj komentarz